Oppgraderer Holen kraftverk i Setesdal
3.4.2025 10:23:29 CEST | Å Energi | Pressemelding
Holen kraftverk i Bykle kommune oppgraderes nå for rundt 300 millioner kroner for å øke vannkraftproduksjonen og sikre fortsatt god drift av anlegget.

- Maskinparken og en del annen utrustning er fra anlegget var nytt tidlig på 1980-tallet, og er nå klart for å byttes ut. Derfor gjør vi nå en betydelig oppgradering av blant annet alle de tre aggregatene med tilhørende kontrollanlegg. Videre bytter vi ut løpehjulene i to av aggregatene med nye, sier Grunde Johnsen, daglig leder i Otra Kraft DA, som eier Holen kraftverk.
Det nye utstyret gjør at det fremtidige vedlikeholdsbehovet vil reduseres, i tillegg til at vannkraftproduksjonen økes. Arbeidene skal pågå frem til 2026.
I dag produserer Holen kraftverk årlig 1 184 gigawattimer (GWh) ren, fornybar energi til rundt 74.000 boliger, hvis en regner et årlig, gjennomsnittlig forbruk på 16.000 kilowattimer (kWh). Oppgraderingene vil øke produksjonen med 20 GWh, som vil gi strøm nok til ytterligere 1.250 boliger, til sammen rundt 75.250 boliger.
Mer fornybar energi
Å Energi Vannkraft eier 68,6 prosent av Otra Kraft. Jan Erik Eldor, konserndirektør Vannkraft i Å Energi, sier at vannkraften er den viktigste kilden til fornybar energi i Norge og fundamentet i Å Energi.
- Vi jobber kontinuerlig med å videreutvikle vannkraftporteføljen vår, og de neste ti årene planlegger vi å investere over 10 milliarder kroner. Investeringene skal gå til oppgraderingsprosjekter, slik som i Holen kraftverk, og til å utvikle nye vannkraftverk, sier Eldor og legger til:
- Vi har ansvar for samfunnskritisk infrastruktur og det å ta godt vare på eksisterende vannkraftverk, og bygge nye, er viktig for å øke forsyningssikkerheten, samtidig som det skaper store verdier for både eiere og samfunn.
FAKTA OM HOLEN KRAFTVERK:
- Holen er et magasinkraftverk som ligger ved Botsvatn i Bykle kommune og har tre aggregater.
- To av aggregatene får vann fra Vatnedalen og ett får vann fra Urevatn.
- Otra Kraft eier Holen kraftverk. Å Energi Vannkraft eier 68,6 prosent av Otra Kraft og har operatøransvar for Otra Krafts anlegg.
Kontakter
Jan Erik EldorKonserndirektør VannkraftÅ Energi
Tel:90 63 52 10jan.erik.eldor@aenergi.noBilder





Om Å Energi
Å Energi er Norges største fornybarkonsern med virksomhet i hele verdikjeden, fra kraftproduksjon til sluttkunder.
Å Energi har 73 hel- og deleide vannkraftverk, som årlig produserer om lag 11,3 TWh. Konsernets nettselskap, Glitre Nett, er Norges nest største nettoperatør og leverer strøm til rundt 320 000 kunder i Buskerud og Agder. I sluttbrukermarkedet er Å Energi en stor aktør gjennom selskapene Å Entelios, Å Strøm og Vibb. Selskapet har omfattende virksomhet innen fjernvarme og kraftforvaltning, og er involvert i prosjekter innen batterier, hydrogen, sol, havvind og digitalisering.
Å Energi eies av 30 kommuner i Agder og Buskerud, Vardar, Lier Everk Holding og Statkraft.
Selskapet har over 2 000 ansatte i syv land: Norge, Sverige, Danmark, Finland, Tyskland, Sveits og Belgia. Selskapets visjon er å gi kraft til en fornybar fremtid.
Følg pressemeldinger fra Å Energi
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Å Energi på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Å Energi
Advarer mot usikker is og åpne råker12.2.2026 10:42:24 CET | Pressemelding
Isen på regulerte vann er usikker og skigåere, og andre som ferdes på vann, oppfordres til å være svært forsiktige. I tillegg advares isbadere mot å bade i åpne råker, da disse kan skyldes farlige strømninger i vannet.
Odderøya kan bli Kristiansands største energilager21.1.2026 13:26:54 CET | Pressemelding
Kristiansand kan få et nytt, fornybart energilager i en fjellhall på Odderøya. Det foreslåtte anlegget kan lagre opptil 1,4 GWh overskuddsenergi og vil kunne levere fjernvarme til byen i flere uker. Løsningen gir ingen synlige inngrep og vil styrke både beredskap og energiforsyning.
Nettpartner Bane selges til Eleda15.1.2026 08:30:00 CET | Pressemelding
Å Energi-eide Nettpartner har inngått avtale om salg av Nettpartner Bane til Eleda, et av Nordens ledende infrastrukturselskaper.
Byggestart for nytt kraftverk i Åmli6.1.2026 08:05:42 CET | Pressemelding
Å Energi starter nå byggingen av Skjeggedal kraftverk i Åmli. Når det etter planen settes i drift i 2028, vil det årlig produsere strøm til rundt 1 300 boliger.
Å-fondet støtter 20 nye prosjekter for barn og unge18.12.2025 08:30:00 CET | Pressemelding
Over 300 søknader kom inn til høstens tildelingsrunde for Å-fondet. Nå er 20 nye prosjekter for barn og unge i Å Energis eierkommuner tildelt støtte.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom