4. april er gulrotens dag - alle skal med!
Det er mye god gulrot som selges og distribueres i Norge, og felles for de fleste er at de følger kvalitetsstandarden NS 2832, som angir hva du kan forvente av gulrota du kjøper.

- Vi er opptatt av at standarder vi utgir bidrar til en positiv utvikling i samfunnet, og standardene for gulrota handler om kvalitet, effektiv pakking og transport, sier administrerende direktør Jacob Mehus i Standard Norge.
Alle gulrøtter kan brukes
Standard Norge påpeker at det ikke står noe i standarden om at gulrøtter som ikke tilfredsstiller kvalitetsklassene, skal kastes. Kvalitetskravene gjelder heller ikke ved «levering til industrien», ved «småsalg på bruket» eller ved «selvhøsting».
Ifølge Norsk Standard skal gulrøtter som skal selges i butikk, tåle transport, håndtering og være av tilfredsstillende tilstand når de kommer fram til forbruker. En gulrot skal blant annet være hel, frisk av utseende, ikke flergrenet og fri for skadedyr. Målet er best mulig kvalitet til forbruker og effektiv pakking og transport.
Kontakter
Bjørnar Sølvik-JensenKommunikasjonsrådgiverStandard Norge
Tel:+4741515375bsj@standard.noMarit SæterDirektør kommunikasjon
Tel:+47 970 27 956msa@standard.noOm Standard Norge
Standard Norge utvikler og forvalter standarder i Norge, og har enerett på å utgi Norsk Standard. Medlemmene våre er både næringsliv, myndigheter, interesseorganisasjoner, forbrukerorganisasjoner, forskningsinstitusjoner og andre. Over 4 000 norske eksperter er med i standardiseringsarbeid i regi av Standard Norge på nasjonalt eller internasjonalt plan.

Følg pressemeldinger fra Standard Norge
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Standard Norge på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Standard Norge
Ny kontraktsstandard for store totalunderentrepriser på høring20.6.2025 11:49:54 CEST | Pressemelding
Standard Norge har sendt utkastet til en ny Norsk Standard på høring. Målet er å gjøre store underentrepriser i anleggsprosjekter enklere å gjennomføre og mindre konfliktfylte. Fristen for å sende inn innspill er 29. august 2025
Universell utforming blir enklere for redaktører og utviklere av digitale hjelpemidler17.6.2025 10:27:17 CEST | Pressemelding
I samarbeid med eksperter på læringsteknologi, har Standard Norge utviklet en veileder og ressursside som vil gjøre det enklere å lage universelt utformede digitale læremidler.
Ny Norsk Standard skal gjøre branntegninger lettere å forstå16.6.2025 15:11:39 CEST | Pressemelding
Standarden skal gjøre det enklere for både fagfolk og redningspersonell å bruke og forstå brannplaner, og unngå misforståelser. Tegningene viser blant annet hvor det finnes rømningsveier, brannalarmanlegg og slokkeutstyr.
Slik skal vibrasjoner måles for å unngå skred4.6.2025 13:16:05 CEST | Pressemelding
Standard Norge lanserer ny og revidert utgave av NS 8141-3, som gir veiledende grenseverdier for vibrasjoner ved bygg- og anleggsarbeid i kvikkleireområder. Endringene i standarden gjør det enklere å planlegge og gjennomføre prosjekter trygt og effektivt.
Øivind Rooth hedres for sitt langvarige arbeid i standardiseringens tjeneste28.5.2025 13:34:46 CEST | Pressemelding
Standard Norge gir i år prisen for lang og tro tjeneste til Øivind Rooth, fagdirektør i Direktoratet for byggkvalitet (DiBK). Rooth har i over 25 år vært en drivkraft bak utviklingen av standarder for byggenæringen nasjonalt og internasjonalt.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom