Ny forskning fra NMBU: Probiotiske bakterier kan forbedre fiskehelsen i norsk lakseoppdrett
1.4.2025 13:25:06 CEST | Norges miljø- og biovitenskapelige universitet (NMBU) | Pressemelding
Marius Steen Dobloug har i sitt doktorgradsarbeid vist at forebyggende behandling med et utvalg av probiotiske aliivibrio-bakterier kan bidra til forebygging mot biologiske utfordringer som har plaget oppdrettsnæringen i mange år.

Oppdrettsnæringen står overfor alvorlige utfordringer som fører til dårlig fiskevelferd og høy dødelighet. Vintersår og lakselus er store problemer som fører til stor lidelse for fisken.
– Næringen har tatt i bruk probiotiske bakterier for å forebygge akkurat disse lidelsene. Målet med mitt doktorgradsarbeid har vært å avdekke effekter og virkningsmekanismer ved bruken av disse probiotiske bakteriene, forteller Magnus Steen Dobloug.
Kan være gunstig mot vintersår
Forskningen til Steen Dobloug viser at disse probiotiske aliivibrio-artene er i stand til å kolonisere laksen, og at de kan overleve i fisken i minst ni måneder.
– Inne i fisken kommer de probiotiske bakteriene i kontakt med sykdomsfremkallende agens som lakselus og Moritella viscosa, bakterien som forårsaker vintersår. I laboratorieforsøk så vi at en av de probiotiske bakteriene utkonkurrerer M. viscosa og dermed reduserer skadeomfanget på lakseceller, sier Steen Dobloug.
Han forteller videre at årsaken til at dette skjer, er trolig fordi de probiotiske bakteriene struper M. viscosa sin tilgang på jern.
M. viscosa forårsaker sår på fiskens kropp. Infeksjonen starter gjerne i huden ved at bakterien koloniserer fiskeskjellenes overflate.
Mindre attraktiv for lakselus
– Samtidig kan laksen fremstå som en mindre egnet vert for lakselus ved bruk av probiotika, og få en betydelig reduksjon i antall lakselus som fester seg, sier han.
– Ved å øke kunnskapen rundt bruken av disse probiotiske bakteriene, kan vi bidra til å redusere lidelsen og dødeligheten i oppdrettsnæringen.
Nøkkelord
Kontakter
Camilla Wiik GjerdrumKommunikasjkonsrådgiverVeterinærhøgskolen, NMBU
Tel:+4767230034Tel:+4741225862camilla.wiik@nmbu.nowww.nmbu.no/om/ansatte/camilla-wiik-gjerdrumMarius Steen DoblougStipendiatNMBU Veterinærhøgskolen
Tel:95079543mariusdobloug@gmail.comBilder


Lenker
Om oss
NMBU har studier og forskning som møter de store globale spørsmålene om miljø, bærekraftig utvikling, bedre folke- og dyrehelse, klimautfordringer, fornybare energikilder, matproduksjon og areal- og ressursforvaltning.
Følg pressemeldinger fra Norges miljø- og biovitenskapelige universitet (NMBU)
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Norges miljø- og biovitenskapelige universitet (NMBU) på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Norges miljø- og biovitenskapelige universitet (NMBU)
NMBU blir Europauniversitet25.8.2026 13:03:05 CEST | Pressemelding
NMBU får en sterkere europeisk plattform og større gjennomslag innen framtidens matsystemter og global matsikkerhet.
Forsker advarer i hagesesongen: Fremmedarter koster Norge milliarder i året11.6.2026 17:02:50 CEST | Pressemelding
Mens syrinene nå er i full blomst i norske hager, advarer forsker om at noen av de mest populære hageplanter utgjør en trussel mot norsk natur – med en mulig samfunnskostnad på 30 milliarder kroner i året.
Nytt EU-prosjekt skal undersøke snøens rolle i klimaendringene3.6.2026 14:42:17 CEST | Pressemelding
Klimaendringene forandrer jordens kaldeste områder raskt. Likevel er en sentral faktor fortsatt lite forstått: snø.
Ny prispolitikk er avgjørende for økt proteininnhold i bygg27.5.2026 09:34:22 CEST | Pressemelding
To prosent mer protein i byggkornet kan gjøre en forskjell for norsk selvforsyning og utnytting av norske fôrressurser. Forskning viser at potensialet for å øke proteininnholdet er der, men økonomien, bonden og fôrbransjens vilje til endring er avgjørende.
Ny erfaringsbasert master i planlegging for bærekraftig by- og stedsutvikling møter stort nasjonalt behov20.5.2026 12:50:58 CEST | Pressemelding
Norge trenger flere dyktige planleggere – både nå og i fremtiden. NMBUs nye erfaringsbaserte master i faget er utviklet for fagfolk som ønsker å styrke kompetansen sin, få faglig påfyll og ta karrieren et steg videre.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom