13 personer døde i brann i første kvartal
I løpet av første kvartal av 2025, har 13 personer omkommet i brann i Norge. Det er noe høyere enn snittet for denne årstiden de siste årene, og to flere enn for samme periode i fjor. Den langsiktige tendensen for antallet omkomne i brann er likevel svært positiv.

Tallene for første kvartal viser at menn er overrepresentert. Hele 11 av de 13 omkomne var menn, og med ett unntak har brannene oppstått i bolig eller bygg som brukes som bolig.
Dødsbrannene i første kvartal
Måned |
Fylke |
Boligtype / brannsted |
Kjønn |
Alder |
|
Januar |
Vestland |
Enebolig |
Mann |
80+ |
|
Januar |
Rogaland |
Tomannsbolig |
Mann |
Ukjent |
|
Februar |
Vestfold |
Verksted |
Mann |
50+ |
|
Februar |
Agder |
Leilighet |
Kvinne |
Eldre |
|
Februar |
Vestland |
Enebolig |
Kvinne |
82 |
* |
Februar |
Vestland |
Enebolig |
Mann |
80 |
* |
Februar |
Østfold |
Leilighet |
Mann |
70+ |
|
Mars |
Vestfold |
Enebolig |
Mann |
60+ |
|
Mars |
Agder |
Enebolig |
Mann |
55 |
|
Mars |
Møre og Romsdal |
Enebolig |
Mann |
40+ |
|
Mars |
Østfold |
Leilighet |
Mann |
60+ |
|
Mars |
Oslo |
Uthus brukt som bolig |
Mann |
50+ |
|
Mars |
Rogaland |
Enebolig |
Mann |
60+ |
* To personer omkommet i samme brann
Risikoutsatte personer mest utsatt for dødsbranner
De fleste som omkommer i boligbranner i Norge tilhører det som fagmiljøet omtaler som risikoutsatte personer. Dette gjelder særlig eldre som bor alene, men også personer med rusutfordringer eller psykiske lidelser.
– Det er velkjent at det i hovedsak er risikoutsatte personer som mister livet i boligbranner. Derfor har det forebyggende arbeidet rettet mot disse gruppene høy prioritet, sier Monica Varan, administrerende direktør (konst.) i Brannvernforeningen.
Varan oppfordrer pårørende og personer i nære relasjoner til å ta et aktivt ansvar for brannsikkerheten til dem som tilhører disse gruppene.
– For å forhindre brann – og i verste fall dødsfall – er det avgjørende å sikre at røykvarslere fungerer, at det er installert komfyrvakt, og at rømningsveiene er tilgjengelige. I tillegg kan en enkel samtale om hvordan man bør handle dersom brann oppstår redde liv, sier Varan.
Nullvisjon for drepte og skadde i brann i Norge
Ifølge DSB er antallet omkomne i branner i Norge redusert med mer enn 50 prosent (korrigert for befolkingsvekst) bare de siste 15 årene. Tilsvarende utvikling ser vi også i land i Norden. Summen av brannforebygging, sammen med teknologi, bedre hjelpemiddel, bedre deteksjon og bedre regelverk har bidratt til å få ned antall branndøde.
Om brannstatistikken:
De offisielle tallene for omkomne i brann kan endres dersom opplysninger fra obduksjoner tilsier det. En person kan også regnes som omkommet i brann om vedkommende inntil tre måneder senere dør som følge av skader fra brannen.
Nøkkelord
Kontakter
Monica VaranAdministrerende direktør (konstituert)Brannvernforeningen
Tel:+47 41 10 59 40mv@brannvernforeningen.noBilder


Følg pressemeldinger fra Brannvernforeningen
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Brannvernforeningen på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Brannvernforeningen
Rolf Søtorp fratrer som administrerende direktør i Brannvernforeningen13.1.2025 16:46:01 CET | Pressemelding
– I et fellesmøte 13. januar orienterte styreleder Hildegunn Bjerke og administrerende direktør Rolf Søtorp de ansatte i Brannvernforeningen om at Søtorp har bedt styret om å fratre sin stilling. Styret respekterer hans beslutning, og i fellesskap er det avtalt at hans siste arbeidsdag blir 31. januar 2025.
Trygg nyttårsfeiring starter med bruk av beskyttelsesbriller25.12.2024 10:45:00 CET | Pressemelding
Etter nyttårsfeiringen i fjor ble det registrert ti øyeskader. Fem alvorlige og fem moderat alvorlige skader. Lettere øyeskader som blir behandlet ved legevakt regnes ikke med i oversikten.
Gå en brannsikker jul i møte16.12.2024 09:00:00 CET | Pressemelding
Jula er for mange synonymt med innekos og hygge, med noe varmt å drikke, fyr i peisen og levende lys. Det vises dessverre også på brannstatistikken. De neste ukene er det nødvendig å ta forholdsregler dersom man bruker åpen ild som en del av julekosen.
En enkel test kan redde liv denne julen28.11.2024 12:20:26 CET | Pressemelding
I julemåneden i fjor omkom hele 11 av de totalt 35 som omkom i brann i 2023. Til tross for at vinteren er høysesong for boligbranner, er det fremdeles altfor mange nordmenn som går sesongen i møte uten røykvarslere som fungerer.
– Folk flest tar ikke brann på alvor18.9.2024 11:29:00 CEST | Pressemelding
Ifølge en fersk undersøkelse har kun 23 prosent gjennomført en brannøvelse der de bor. Det er svært lave tall. Derfor inviteres alle til å delta på Nasjonal brannøvelse denne høsten.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom