Fullskalaøvelse i rv. 150 Granfosstunnelen
Førstkommende onsdag, 2. aprilm stenger Statens vegvesen Rv 150 Granfosstunnelen klokka 21.30-00.30.

Årsaken er øvelse i samarbeid med nødetater.
Øvelsen har som mål å øve samhandling og kommunikasjon mellom nødetater og Vegtrafikksentralen under uønskede hendelser i tunnel.
Tider for stengning
21.30: Stenges vestgående løp med omkjøring skiltet, for rigging av øvelse.
22.30: Tunnelen helstenges med omkjøring skiltet.
00.30: Tunnelen åpnes for fri ferdsel.
Trygge tunneler for alle trafikanter
– Vi forstår at stengte tunneler kan skape utfordringer for trafikantene, men det er nødvendig med en kort stenging for å gjennomføre øvelsen, slik at vi er godt forberedt dersom en nødsituasjon skulle oppstå, sier praktisk tunnelforvalter og brannvernleder Lasse Djupvik i Statens vegvesen.
– Ifølge tunnelsikkerhetsforskriften er det et krav at vi gjennomfører slike øvelser. Det er viktig å understreke at dette gjøres for trafikantenes sikkerhet. Øvelsene er en del av vårt kontinuerlige arbeid, året rundt, for å opprettholde høyeste sikkerhet i tunnelene, forklarer Djupvik.
– Vi gjennomfører beredskapsøvelser i tunnelene for å sikre at infrastrukturen er trygg for trafikantene. Gjennom disse øvelsene kan vi identifisere og håndtere mulige risikoer og utfordringer, noe som gjør at nødetatene og Statens vegvesen kan samarbeide for å sørge for at tunnelen møter de nødvendige sikkerhetskravene, avslutter Djupvik.
Dette er Granfosstunnelen
Den 2,3 km lange to-løpstunnelen ble åpnet i 1992.
Tunnelen ligget på riksveg 150 på Ring 3 på grensen mellom Bærum og Oslo.
Tunnelen rehabilitert i ble i 2016 og 2017.
I dag kjører det i gjennomsnitt 30.500 kjøretøy daglig gjennom tunnelen. Av disse kjøretøyene er 10 prosent tyngre kjøretøy.
Nøkkelord
Kontakter
Lasse DjupvikBrannvernlederStatens vegvesen
Tel:99361321lasse.djupvik@vegvesen.noLars Olve HesjedalKommunikasjonsrådgiverStatens vegvesen Drift og vedlikehald
Tel:95245839lars.olve.hesjedal@vegvesen.noOm Statens vegvesen
Statens vegvesen arbeider for å skape et smart og sammenhengende transportsystem på vei for hele Norge. Det skal være enkelt å reise og transportere varer – på sikre veier tilpasset framtidens behov.
Følg pressemeldinger fra Statens vegvesen
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Statens vegvesen på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Statens vegvesen
Prioriterer militær mobilitet og ladeinfrastruktur15.10.2025 10:11:17 CEST | Pressemelding
Vegdirektøren er fornøyd med at forslaget til 2026-budsjett gir rom for sterkere satsning på nullutslipp i veitrafikken.
E6 Steinkjer: Fullskala beredskapsøvelse i Eggetunnelen15.10.2025 08:38:51 CEST | Pressemelding
Fra mandag 20. oktober kl. 21:00 og utover kvelden og natta gjennomføres det en fullskala beredskapsøvelse i Eggetunnelen på E6 ved Steinkjer.
Brannøving i E16 Lærdalstunnelen15.10.2025 08:00:00 CEST | Pressemelding
Statens vegvesen arrangerer, i samarbeid med Aurland brann og redning samt Årdal/Lærdal brann og redning, brannvernøving i Lærdalstunnelen onsdag 22. oktober.
Vedlikeholdsarbeid om natta for E6 Mjøsbrua14.10.2025 15:45:17 CEST | Pressemelding
Mandag kveld 20. oktober starter vedlikehold av alle bruas fugeterskler. Målet er å ferdigstille arbeidene i løpet av uke 43.
Anleggsarbeider i Rådhusgata i Oslo for å etablere pullerter13.10.2025 15:14:29 CEST | Pressemelding
Mandag 20. oktober starter arbeidet med å etablere hev- og senkbare barrierer øst i Rådhusgata. Omkjøring blir skiltet.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom