Økt snøskredfare i Nord-Norge tirsdag og onsdag
31.3.2025 16:00:00 CEST | Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE) | Pressemelding
På tirsdag ettermiddag øker skredfaren i store deler av Nord-Norge. Årsaken er kraftig vind, stigende temperatur og nedbør som regn. Onsdag kan snøskredfaren øke til faregrad 4-Stor i varslingsregionene Nord-Troms og Lyngen.

Snøskredvarslingen advarer om faregrad 3 – betydelig snøskredfare på tirsdag 1. april, fra varslingsregion Helgeland i sør til varslingsregion Nord-Troms i nord.
Onsdag den 2. april varsles det faregrad 4 – stor snøskredfare for varslingsregionene Nord-Troms og Lyngen.
-Vi venter at store skred kan løsne av seg selv, sier vaktleder i snøskredvarslingen Karsten Müller.
Et kraftig mildvær er på vei inn med vind fra sørvest opp til stiv kuling og liten storm, samt nedbør som regn høyt til fjells. Skredfaren stiger utover dagen på tirsdagen og er på sitt høyeste i begynnelsen på onsdagen. Det ventes at naturlig utløste snøskred vil forekomme. Det finnes vedvarende svake lag i snødekket som gjør at skred kan bli store. I tillegg ventes våte skred i lavere høyder, som kan løsne av seg selv. Særlig utsatt infrastruktur og veier kan bli truffet av snøskred.
-Vi oppfordrer folk til å holde god avstand til bratt terreng. Skred kan starte høyt opp i fjellet, og gå langt ut i slakere terreng, sier Müller
Varsom appen kan brukes til å se hva som er utløpsområder for skred.
Snøskredvarslingen følger situasjonen nøye. Varslet vil oppdateres på www.varsom.no og i varsom-appen. Følg med på vegvesen.no hvis du lurer på hvilke veier som er åpne.
Kontakter
Snøskredvarslingen (NVE):
Telefon: 488 80 100, mellom klokken 07-20 alle dager, ikke SMS
E-post: snoskredvarsling@nve.no
Utenom vakttid kan du ta kontakt med NVEs pressetelefon: 489 97 667
Følg pressemeldinger fra Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE)
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE) på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE)
Opprusting og utvidelse av kraftverk i Tydal krever ikke ny konsesjon12.3.2026 15:09:43 CET | Pressemelding
Statkraft Energi ønsker å rehabilitere utløpstunnelen til kraftverkene Nea og Tya for å sikre videre drift. De planlegger samtidig å skifte ut eldre generatorer og oppgradere turbiner. Dette vil øke kraftproduksjonen noe. Det vil også bidra med økt effekt, som er viktig for å sikre at det er nok energi når forbruket er på det høyeste. Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE) har konkludert med at planene ikke er konsesjonspliktige.
NVE gjev Statnett løyve til å oppgradere Ørsta transformatorstasjon12.3.2026 13:55:26 CET | Pressemelding
Statnett SF får konsesjon til oppgradering av Ørsta transformatorstasjon i Møre og Romsdal. NVE gjev òg løyve til å etablere ei kai i Sæbø, for transport av den nye transformatoren.
NVE gir tillatelse til en ny og større transformatorstasjon i Narvik12.3.2026 12:55:15 CET | Pressemelding
Nordkraft Industrinett får konsesjon til å bygge jordkabler og en ny, større transformatorstasjon på Skoglund industriområde i Narvik kommune. Anleggene skal bidra til å videreutvikle datasentervirksomheten nord for Bjerkvik.
NVE gir tillatelse til å endre planene for Offerdal kraftverk12.3.2026 09:50:45 CET | Pressemelding
NVE gir tillatelse til flere planendringer for byggingen av Offerdal kraftverk i Årdal. Endringene omfatter både kraftverk og nettanlegg, og vil gjøre kraftverket til et bedre prosjekt både teknisk, økonomisk og miljømessig. Dersom anlegget bygges vil det produsere kraft som tilsvarer det årlige strømforbruket til om lag 4750 husstander.
NVE advarer: Stor snøskredfare og fare for sørpeskred i Nord-Norge6.3.2026 10:43:20 CET | Pressemelding
NVE varsler økt snøskredfare og fare for sørpeskred i flere områder i Nord-Norge de kommende dagene. Mildvær og mye nedbør fører til at det kan løsne store skred av seg selv.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom