Klar for Yrkes-NM 2025 – unge fagarbeidere inntar Førde
1.–3. april samles Norges beste unge fagarbeidere til norgesmesterskap i yrkesfag i Førde. Nær 100 deltakere konkurrerer i 10 fag, mens over 7.000 besøkende får oppleve utdanningsmesse, «Prøv et fag»-aktiviteter og møte fremtidens faghelter.

Mandag 31. mars er det åpningsseremoni på kvelden (kl 18-19). og tirsdag 1. april går startskuddet for første konkurransedag i Yrkes-NM 2025. I tre dager skal Norges fremste unge fagarbeidere konkurrere om å bli best i sitt fag. Samtidig inviteres tusenvis av besøkende til utdanningsmesse og «Prøv et fag»-aktiviteter.
– Det er en fantastisk mulighet for ungdom til å oppleve fagene på nært hold, sier daglig leder i WorldSkills Norway, Bjørnar Valstad.
– Her får man se Norges beste unge fagarbeidere i aksjon og selv kjenne på mestringen ved å prøve et yrkesfag.
Årets mesterskap arrangeres på to konkurransearenaer i Førde – Campus Verftet og Førde vidaregåande skule. Nær 100 deltakere fra hele landet er kvalifisert til NM-finale i 10 yrkesfag, fra sveising og helsefag til yrkessjåfør og anleggsmaskinfører.
Mer enn konkurranse – også utdanningsmesse og rekrutteringsarena
Yrkes-NM 2025 kombineres med en stor utdanningsmesse, hvor publikum kan møte bransjeaktører og teste ulike yrker i praksis. Over 7.000 besøkende er ventet, de fleste skoleelever og ungdom i utdanningsvalg.
Arrangementet er et samarbeid mellom WorldSkills Norway, Vestland fylkeskommune, lokale opplæringskontor, fag- og bransjeorganisasjoner og lokalt næringsliv.
Viktig kvalifisering til EuroSkills 2025
For mange deltakere er det ikke bare NM-tittelen som står på spill. Mesterskapet er siste kvalifisering til Yrkes-EM i Herning i september. I flere fag – blant annet helsefagarbeider, sveising og industrimekaniker – skal det nå tas ut nye utøvere til det norske Yrkeslandslaget.
Nasjonal bredde og stort engasjement
Anleggsmaskinførerfaget stiller med flest deltakere, og har deltakelse fra hele landet – fra Finnmark til Agder. Også helsefag og yrkessjåførfaget har høy deltakelse og god kjønnsbalanse.
– Det er inspirerende å se bredden, engasjementet og faglige stoltheten som deltakerne stiller med. Dette er fremtidens fagarbeidere, sier Valstad.
Se listen over alle deltakerne og deres geografiske tilhørighet.
Politisk besøk og kjente profiler på plass
Kunnskapsminister Kari Nessa Nordtun besøker arrangementet, og både programleder Arian Engebø og influenser Leo Ajkic vil være synlige på arenaene gjennom dagene. Engebø leder åpnings- og avslutningsseremoniene, mens Ajkic er til stede alle tre konkurransedager for å teste yrkesfag og snakke med ungdommen.
Faktaboks: Kort om Yrkes-NM
- WorldSkills Norway arrangerer Yrkes-NM hvert 2. år i samarbeid med en vertsfylkeskommune. På Yrkes-NM møtes Norges beste lærlinger og unge fagarbeidere i skarp konkurranse for å kåre Norges beste fagarbeider.
- Yrkes-NM er en av de viktigste begivenhetene for yrkesfagene. Mesterskapet inspirerer og rekrutterer til yrkesfaglig utdanning og fungerer som uttak til internasjonale yrkeskonkurranser.
- Yrkes-NM inkluderer den største nasjonale utdanningsmessen med fokus på fag- og yrkesopplæring, og skaper oppmerksomhet, stolthet og synlighet for lærlinger og unge fagarbeidere.
Nøkkelord
Kontakter
Bjørnar ValstadDaglig lederWorldSkills Norway
Tel:93 25 83 18bjornar.valstad@worldskills.noBjørn Ove FjellandsbøKommunikasjonssjefWorldSkills Norway
Tel:93056317bof@worldskills.noBilder

Lenker
Kort om WorldSkills Norway
WorldSkills Norway (WSN) er en ideell organisasjon som arbeider for å heve kvaliteten på og interessen for norsk yrkesutdanning. WSN er en viktig bidragsyter i arbeidet med å få flere til å velge yrkesfaglig utdannelse. WSN ble stiftet i 1990 og er en del av WorldSkills International som har over 80 medlemsland. WSN er eneste organisasjon som ivaretar alle yrkesfagene på den internasjonale arena.
Bak organisasjonen står Næringslivets Hovedorganisasjon (NHO), Landsorganisasjonen i Norge (LO), Yrkesorganisasjonenes Sentralforbund (YS), Utdanningsdirektoratet, Kommunesektorens Interesseorganisasjon (KS) og en rekke landsforeninger, fagforbund, opplæringskontorer, skoler og fylkeskommuner.
Å inspirere, motivere og utvikle unge mennesker er kjernen i WorldSkills Norway. WSN utvikler ferdigheter etter internasjonale standarder og bidrar til at norsk fagarbeid har internasjonal klasse. WSN har som mål å utvikle ferdigheter i den ypperste verdensklasse og oppfylle drømmer og visjoner til de som skal bygge og drifte fremtidens Norge.

Følg pressemeldinger fra WorldSkills Norway
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra WorldSkills Norway på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra WorldSkills Norway
NM i yrkesfag til Rogaland og Stavanger i 20286.2.2025 12:31:57 CET | Pressemelding
Stavanger, 6. februar 2025 – Rogaland og Stavanger-regionen er valgt som vertskap for Yrkes-NM 2028, som arrangeres 7.–11. februar i Siddis Center i Stavanger. Konkurransen samler landets fremste lærlinger og unge fagarbeidere til spennende dyst innen en rekke yrkesdisipliner.
WorldSkills Norway får 4 ekstra millioner på statsbudsjettet 20257.10.2024 10:38:31 CEST | Pressemelding
– Regjeringens økte støtte til WorldSkills Norway på 4 millioner kroner over statsbudsjettet for 2025 gir et viktig løft for å fremme yrkesfagene i Norge, sier daglig leder Bjørnar Valstad i WorldSkills Norway.
Resultater fra Yrkes-VM 2024 i Lyon, Frankrike15.9.2024 21:11:13 CEST | Pressemelding
Det ble dessverre ingen gull, sølv eller bronse på de norske utøverne i Yrkes-VM i Lyon, Frankrike. – Men vi er veldig stolte over at våre 2 utøvere i mekatronikkfaget fikk medalje for utmerket prestasjon, sier daglig leder Bjørnar Valstad i WorldSkills Norway.
Siste konkurransedag under Yrkes-VM 2024: Norge inne i sluttspurten14.9.2024 09:12:06 CEST | Pressemelding
Lyon, 15. september 2024 – Den 4. og siste konkurransedagen i Yrkes-VM 2024 er nå i gang, og det norske Yrkeslandslaget er nå inne i sluttspurten. Med 16 utøvere fordelt på 14 fag, har Norge stått sterkt gjennom hele mesterskapet, men uforutsette hendelser har også påvirket laget.
Arbeidsminister Tonje Brenna møtte Yrkeslandslaget før Yrkes-VM 20247.9.2024 09:20:01 CEST | Pressemelding
Arbeidsminister Tonje Brenna besøkte 6. september det norske Yrkeslandslaget på Radisson RED Hotel Gardermoen. 7. september reiser de 16 utøverne til Yrkes-VM 2024 i Lyon, Frankrike, hvor de skal konkurrere i 14 ulike fag.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom