Kasakhstans Ambassade i Norge

Kasakhstan rapporterer økt utenlandsk investering i 2024

28.3.2025 16:53:27 CET | Kasakhstans Ambassade i Norge | Pressemelding

Del

ASTANA — I de siste årene har Kasakhstan oppnådd betydelige resultater når det gjelder å tiltrekke utenlandske investeringer, noe som driver bærekraftig økonomisk vekst og forbedrer landets globale posisjon. Regjeringen prioriterer å skape et gunstig investeringsklima og gjennomføre storskalaprosjekter. Disse tiltakene fokuserer på infrastrukturutvikling, støtte til viktige økonomiske sektorer og forbedring av landets konkurranseevne.

Ifølge Kasakhstans nasjonalbank nådde direkte utenlandske investeringer (FDI) i januar-september 2024 $12,7 milliarder. I tillegg rapporterte FNs økonomi- og sosialkommisjon for Asia og Stillehavet (UN ESCAP) at Kasakhstan tiltrakk $15,7 milliarder i investeringer til nye prosjekter i 2024, en økning på 88% fra året før. Dette utgjorde 63% av de totale investeringene i Nord- og Sentral-Asia. I 2024 startet utenlandske investorer 45 prosjekter verdt $1,3 milliarder, som skapte over 6 000 nye arbeidsplasser.

Blant de største prosjektene som ble lansert var åpningen av et produksjonsanlegg for Carlsberg på $50 millioner, første fase av Zhetysu Wolframy-anlegget med en investering på $450 millioner, og etableringen av Wan Sheng keramiske flisproduksjonsanlegg i Shymkent. Videre ble produksjon av Škoda og Hongoi biler satt i gang i Kostanai-regionen, og PepsiCos prosjekt på $160 millioner i Almaty-regionen hadde som mål å støtte lokal jordbruk, rapporterte det kasakhiske utenriksdepartementets pressekontor 19. mars.

Blandt de spesielt interesante internasjonale investeringene er det qatarske selskapet Power International Holding, som har kjøpt Tele2, Altel og Bereke Bank. I tillegg har det arabiske investeringsselskapet UCC Holding startet flere infrastrukturprosjekter, inkludert bygging av en ny kompressorstasjon, gassrørledningen KS-14-Aktobe-Kostanai, og en andre linje av gassrørledningen Beineu-Bozoi-Shymkent. Disse prosjektene er viktige for å styrke den regionale infrastrukturen og energisikkerheten.

I tillegg signerte National Management Holding Baiterek, Hassad Food og Tiryaki Agro et samarbeidsmemorandum om bygging av en kornbehandlingsfabrikk i Astana verdt $200 millioner, med en beregnet kapasitet på opptil 250 000 tonn hvete og opptil 100 000 tonn erter årlig.

Bilsektoren er også på vei til vekst , med joint ventures (fellesforetak) som involverer KIA, Changan, Haval og Chery, som planlegger å starte bilproduksjon i 2025.

Den kasakhiske regjeringen iverksetter tiltak for å fjerne systemiske barrierer for investeringer og forbedre transparensen i regulatoriske prosesser. Nye strategier har blitt introdusert, inkludert en målrettet tilnærming basert på regionale behov og Kasakhstans konkurransefortrinn. Investeringens hovedkontor har hjulpet til med å løse 115 investorrelaterte problemer for prosjekter som totalt utgjør mer enn $50 milliarder. I tillegg er det signert seks investeringsavtaler verdt $2,3 milliarder, og ytterligere syv er på vei, til en verdi av $7,5 milliarder.

Regjeringen lanserte også en digital plattform som sikrer transparens i overvåkingen av investeringsprosjekter, raskt håndterer problemer og reduserer barrierer for investorer.

Av Dana Omirgazy

Photo credit: mfa.kz

Kasakhstan rapporterer økt utenlandsk investering i 2024

Følg pressemeldinger fra Kasakhstans Ambassade i Norge

Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Kasakhstans Ambassade i Norge på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.

Siste pressemeldinger fra Kasakhstans Ambassade i Norge

Shanghai Cooperation Organization (SCO): 25-årsjubileum – en ny horisont, brede framtidsutsikter13.6.2026 06:19:51 CEST | Pressemelding

Artikkel av Kasakhstans utenriksminister Yermek Kosherbayev i anledning 25-årsjubileet for Shanghai Cooperation Organization (SCO) Dialog har alltid vært – og er fortsatt – politikkens harde valuta. Evnen til å lytte til hverandre og i fellesskap utvikle svar på samtidens utfordringer er avgjørende for stabiliteten i det internasjonale systemet, særlig i perioder preget av endring eller krise. I dagens verden er dette blitt spesielt tydelig: Den svekkede tilliten mellom stater er en konsekvens av at dialog i seg selv er blitt en stadig knappere «ressurs».

Kasakhstan planlegger 8,4 GW ny fornybar energikapasitet innen 20353.6.2026 10:58:20 CEST | Pressemelding

ASTANA – Kasakhstan planlegger å sette i drift 8,4 gigawatt ny fornybar energikapasitet innen 2035 som en del av landets strategi for lavkarbonutvikling. Det sa energiminister Yerlan Akkenzhenov under Baku Energy Week 2. juni, ifølge energidepartementets pressetjeneste. Under en plenumssesjon sa Akkenzhenov at Kasakhstan følger en todelt energistrategi som både skal opprettholde landets rolle som et sentral energi- og transportknutepunkt i Eurasia og samtidig fremskynde utviklingen av fornybar energi og lavkarbonteknologier.

I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.

Besøk vårt presserom
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye