LO Stat

Streikefare i VY Buss

Del

Om LO og NHO ikke kommer til enighet i Frontfaget, tar LO Stat ut 855 bussjåfører i streik i VY Buss.

ØKT KJØPEKRAFT: - Vi må sikre at bussjåførene ikke blir hengende etter i lønnsutviklingen, sier Henriette Jevnaker, nestleder i LO Stat og forhandlingsleder.
ØKT KJØPEKRAFT: - Vi må sikre at bussjåførene ikke blir hengende etter i lønnsutviklingen, sier Henriette Jevnaker, nestleder i LO Stat og forhandlingsleder. Kristian Brustad LO Stat

Total er 23.000 LO-medlemmer er omfattet av første streikeuttak. LOs hovedkrav er å sikre arbeidstakernes andel av verdiskapingen og økt kjøpekraft, prioritere likelønn og motvirke lavlønn.

- Vi skal gjøre hva vi kan for å unngå streik, men vi må sikre at bussjåførene ikke blir hengende etter i lønnsutviklingen, sier Henriette Jevnaker, nestleder i LO Stat og forhandlingsleder.

Alle bussjåfører følger Bussbransjeavtalen. Den forhandles mellom LO og NHO og LO Stat og Spekter. LO-medlemmer i Fagforbundet, Fellesforbundet og Norsk Jernbaneforbund blir omfattet av en eventuell streik.

Meklingen starter 31. mars, og en eventuell streik vil bli iverksatt fra 2. april.

 Her er første uttak i en eventuell streik:

  • VY Buss Møre
  • Vy buss Trøndelag

Fakta: Bussbransjeavtalen

  • Bussbransjeavtalen ble opprettet i 2007, for å sikre lik lønn og rettigheter uavhengig av arbeidsgiver i bussbransjen.
  • Bussbransjeavtalen gjør at selskapene ikke kan konkurrere ved å dumpe lønns- og arbeidsvilkår ved anbud.
  • Bussbransjeavtalen forhandles mellom LO og NHO og mellom LO Stat og Spekter, på vegne av LO-forbundene Fellesforbundet, Fagforbundet og Norsk Jernbaneforbund. Forbundet Styrke og Handel og Kontor er også part i forhandlingene gjennom Funksjonæravtalen.
  • Yrkestrafikkforbundet (YTF) i YS, er også part i bussbransjeavtalen.
  • Totalt jobber rundt 18.000 ansatte i bussbransjen i Norge.

Fakta: Frontfaget

  • Frontfaget ble lansert som modell i 1966, og har siden vært viktig for lønnsdannelsen i Norge.
  • Frontfaget betyr at konkurranseutsatt industri forhandler først i lønnsoppgjøret, og lønnstilleggene blir basert på lønnsomheten i industrien.
  • Resultatet fra Frontfaget danner normen for resten av lønnsoppgjøret i Norge.

Nøkkelord

Kontakter

Henriette Jevnaker, nestleder i LO Stat, 414 29 355
Kristian Brustad, kommunikasjonsansvarlig, 466 61 639

Om LO Stat

LO Stat jobber for et seriøst, trygt og godt arbeidsliv for alle. LO Stat er en samlende kraft i staten og Spekter, med 19 LO-forbund og 100.000 medlemmer i ryggen. LO Stat viktigste oppgave er å forhandle lønn og rettigheter på vegne av forbundenes medlemmer i staten og Spekter. Vedtektene sier at LO Stats skal «virke for medlemmenes faglige, sosiale og økonomiske fellesinteresser». LO Stat skal dermed forsvare forbund og medlemmers interesser og rettigheter på alle plan.

World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye