Motvind Norge styrker tilstedeværelsen og engasjementet i fylket: Motvind Møre og Romsdal er stiftet.
-For å sikre en sterkere og mer koordinert innsats, har vi i samarbeid og forståelse med Motvind Nordvest besluttet å opprette et regionlag som kan samle motstanden og styrke det lokale engasjementet mot vindkraftutbygging ytterligere, sier John Fiskvik, styreleder i Motvind Norge.

-Vi har over tid erkjent at Motvind Nordvest har knappe ressurser, og at det er nødvendig å styrke aktiviteten mot planer for naturødeleggende, upålitelig, ustabil og sekundær vindkraft-produksjon i Møre og Romsdal, sier John I. Myklebust, leder i Motvind Nordvest.
-Vindkraftplanene i Tingvoll var en vekker, og vi vet at Tussa Kraft og Tafjord Kraft har konkrete planer om vindkraftutbygging på land i Møre og Romsdal. Motvind Nordvest bifaller og anbefaler etableringen av Motvind Møre og Romsdal som et nytt regionlag i samarbeid med Motvind Norge, fortsetter Myklebust.
Motvind Norge vil ha ansvar for de praktiske oppgavene og formalitetene knyttet til etableringen av regionlaget. Motvind Nordvest vil endre navn utad innen utgangen av juni 2025, og fortsette som en selvstendig organisasjon som samarbeider med Motvind Norge der det er naturlig.
-Dette er en viktig milepæl i arbeidet mot vindkraftutbygging som truer naturen i Møre og Romsdal. Gjennom økt samhandling og en enda tydeligere struktur i Motvind Møre og Romsdal vil vi kunne mobilisere mer effektivt og sikre en sterk stemme for naturvern, sier nyvalgt leder i Motvind Møre og Romsdal, Berit Breistrand.
Berit Breistrand har mobil 40 40 17 82.
Kontakter
Gaute Grøtta GravLeder informasjon og kommunikasjonMotvind Norge
Tel:92601505ggg@motvind.orgwww.motvind.orgJohn FiskvikStyrelederMotvind Norge
Tel:900 48 348john.fiskvik@motvind.orgLenker
Følg pressemeldinger fra Motvind Norge
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Motvind Norge på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Motvind Norge
Motvind Norge advarer mot utbygging av Utsira Nord16.9.2025 08:48:16 CEST | Pressemelding
Motvind Norge mener at utbygging av Utsira Nord ikke må gjennomføres, og stiller seg sterkt kritisk til bruk av 35 milliarder offentlige kroner på en mulig utbygging.
Over en halv million til Motvind Norge31.8.2025 11:44:11 CEST | Pressemelding
Motvind Norge gjennomførte lørdag en historisk innsamlingsaksjon. Resultatet overgikk alle forventninger: Hele 508.175 kroner kom inn via Spleis og Vipps – i tillegg til beløp som kommer direkte inn på bankkonto de nærmeste dagene. Summen vil dermed bli enda høyere.
PFU: Rana Blad brøt god presseskikk mot Motvind Norge27.8.2025 12:52:54 CEST | Pressemelding
PFU slår fast at Rana Blad tolket de presseetiske kravene for strengt da avisen avviste et tilsvar fra Motvind Norge. Avisen hadde publisert et innlegg der organisasjonen ble beskyldt for å «spre feilinformasjon», men nektet mulighet til å imøtegå påstanden.
Respekter folkeviljen – dropp myten om «press utenfra»13.8.2025 13:25:27 CEST | Pressemelding
I en artikkel publisert under Arendalsuka hevder ordføreren i Modalen at «krefter utenfra» og «misinformasjon» bidro til at kommunen sa nei til vindkraft. Energiminister Terje Aasland kalte dette en «uting i demokratiet» og sa han blir «forbanna irritert» over at lokalpolitikere opplever slikt press.
Motvind Norge i full styrke på Arendalsuka – krever slutt på naturødeleggende vindkraft11.8.2025 12:41:49 CEST | Pressemelding
Tirsdag 12. august samler Motvind Norge over 100 medlemmer i røde t-skjorter i Arendal for å markere den stadig voksende motstanden mot vindkraftutbygging i Norge.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom