Helsesenter i Gaza ødelagt av israelske angrep
28.3.2025 07:00:00 CET | CARE | Pressemelding
– Rommet for å hjelpe folk raseres, sier Gudrun Bertinussen, utenlandssjef i CARE Norge.

– Det blir stadig vanskeligere å yte selv de enkleste tjenester, sier Gudrun Bertinussen, utenlandssjef i CARE Norge.
CAREs palestinske samarbeidspartner Juzoor har gitt livsviktig helsehjelp til 1000 pasienter fra sitt helsesenter i Jabalia nord på Gazastripen. Nå er det slutt.
– Israel bombet helsesenteret sist uke. Det er nå tydelig at det ikke er mulig å fortsette driften. Det er trist at det er helse som blir mål når krigen starter opp igjen. Vi erfarer at rommet for å hjelpe folk raseres, sier Bertinussen.
Et helsesenter som CARE driver i egen regi i Deir al-Balah ble også rammet av angrep denne uken, men ble ikke like skadet. Det ligger i ett av områdene som ikke tidligere har vært invadert. Nå kommer kamphandlingene nærmere.
– Der fortsetter vi driften av helsesenteret, med noen mindre reparasjoner og redusert kapasitet. Ansatte forhindres fra å fysisk forflytte seg til jobb. Kommer de seg ikke på jobb blir færre pasienter, kvinner og barn, behandlet. Hvis blokaden fortsetter går vi tom for medisiner og utstyr innen tre måneder, sier Bertinussen.
Muslimer over hele verden går nå den viktige høytiden id, festen etter fasten, i møte.
– Det som skulle vært en fest for muslimer i Gaza, ligger nå an til å bli nok et mareritt, sier Bertinussen.
Siden våpenhvilen ble brutt er hundrevis av mennesker drept i Gaza.
– Folk minnes i sorg sine nære som ikke deler høytiden med dem. Høytiden blir preget av sorg og eskalerede frykt, sier Bertinussen.
Den siste uken har palestinere i Gaza samlet seg i protest mot de krigende parter, inkludert Hamas.
– Folk vi snakker med i Gaza ønsker seg fred og trygghet. De opplever det som om verden har glemt dem. Tusenvis av mennesker samler seg i gatene og trygler om at krigen skal stanse, om å få landsbyene sine tilbake. Det er en enorm fortvilelse som bringer store mengder folk ut i gatene, sier Bertinussen.
Nøkkelord
Kontakter
Hilde Sofie PettersenLeder for kommunikasjon og samfunnCARE Norge
Tel:47370190hildesofie.pettersen@care.noCARE er en av verdens største hjelpeorganisasjoner, tilstede i mer enn 100 land med et spesielt blikk for kvinner og jenters behov og rettigheter. CARE har vært tilstede i de palestinske områdene siden 1948 og jobber i partnerskap med lokalt sivilsamfunn.
Følg pressemeldinger fra CARE
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra CARE på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra CARE
Flertall på Stortinget for å forby «avklednings-KI»: – En historisk seier for barns og kvinners rettsvern10.3.2026 10:34:05 CET | Pressemelding
Siden midten av januar har CARE Norge og 17 000 engasjerte støttespillere kjempet for et forbud mot produksjon og deling av KI-genererte seksualiserte bilder av privatpersersoner. Kampen mot digitale overgrep har fått en viktig seier i Stortinget.
Ny rapport fra CARE Norge og Deloitte: Norske bedrifter blir bedre på åpenhetsloven, men kvinnene i leverandørkjeden overses ofte2.3.2026 13:07:01 CET | Pressemelding
OSLO – Norske selskaper har blitt mye flinkere til å gjennomføre aktsomhetsvurderinger etter at åpenhetsloven trådte i kraft. Men når det gjelder å fange opp hvordan kvinner rammes, står utviklingen på stedet hvil.
Verdens glemte kriser: I disse landene lider millioner i stillhet29.1.2026 07:29:32 CET | Pressemelding
Hjelpeorganisasjonen CARE lanserer onsdag en rapport over de mest oversette krisene i verden for tiende år på rad. Den sentralafrikanske republikk topper den dystre statistikken for 2025 – et land som har figurert på listen hvert eneste år siden 2016.
– Jeg fryktet å bli voldtatt på veien. Kvinner og jenter i Mali rammes dobbelt i landets økende krise.28.10.2025 11:24:02 CET | Pressemelding
Flukt, vold og sult: Kvinner i Mali rammes hardt av krisen landet står i.
CARE Norge: Positivt at Regjeringen øker innsatsen for jenters og kvinners rettigheter i bistandsbudsjettet15.10.2025 11:27:40 CEST | Pressemelding
– CARE mener det er positivt at Regjeringen øker innsatsen for jenters og kvinners rettigheter i bistandsbudsjettet, selv om det burde vært en sterkere satsing gitt motkreftene i verden. Det langsiktige arbeidet for å redusere fattigdom burde vært prioritert enda høyere, og vi håper Stortinget vil styrke dette, sier Kaj-Martin Georgsen, generalsekretær i CARE Norge.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom