Universitetet i Stavanger (UiS)

Flere består juss-eksamen i barnevern

Del

På master i barnevernsarbeid ved Universitetet i Stavanger har beståttandelen blant studenter på nasjonal deleksamen i rettsanvendelse økt betydelig.

Universitetslektor Pia Moum Hellevik forteller om de pedagogiske grepene som har bidratt til at flere studenter består juss-eksamen i barnevern ved UiS.
Universitetslektor Pia Moum Hellevik forteller om de pedagogiske grepene som har bidratt til at flere studenter består juss-eksamen i barnevern ved UiS. Live Kolstad Kvalsvik

Fagmiljøet ved master i barnevernsstudier, med universitetslektor i rettsvitenskap Pia Moum Hellevik i spissen, har tatt pedagogiske grep for å øke beståttandelen blant studenter på nasjonal deleksamen i rettsanvendelse. Det har gitt resultater:

  • Høsten 2024: 65 % bestått
  • Høsten 2023: 57 % bestått
  • Høsten 2022: 52 % bestått

Moum Hellevik forklarer at dedikerte studenter har skjønt viktigheten av hardt arbeid i dette emnet.

– Ryktene om nasjonal deleksamen går, og de fleste har skjønt at dette ikke er noe de kan ta lett på. Vi starter alltid med litt realitetsorientering i første forelesning. Det kreves mye innsats for å lykkes på denne eksamen, sier hun.

Prøveeksamen, seminarer og frivillige innleveringer

For å forberede studentene bedre, har UiS introdusert prøveeksamener.

– Vi booket et undervisningsrom, satte av fire timer, brukte en tidligere eksamensoppgave, og studentene hadde de tilgangene til lovdata som de får på ekte eksamen. Vurdering ble gjort ved bruk av matrise, slik som på ekte eksamen, og denne ble sendt til studentene i etterkant, forklarer Moum Hellevik.

En kombinasjon av forelesninger og seminarer har også vist seg å være effektivt.

– Vi bruker tidligere eksamensoppgaver som del av undervisningen. Studentene jobber med oppgaver i grupper før vi går gjennom dem i plenum, sier hun.

Studentene har også fått mulighet til to frivillige innleveringer og muntlig veiledning, ofte basert på resultatene fra prøveeksamen eller andre innleveringer.

– Dette gir et bedre bilde av hva studenten sliter med, sier Moum Hellevik.

Fordypningsemne og oppmøtekrav

En annen fordel ved UiS er et ti-poengs fordypningsemne i juss som kommer som en oppfølging til metodeemnet og går før nasjonal deleksamen.

– Dette gir studentene et solid grunnlag før de møter den nasjonale deleksamen, forklarer Moum Hellevik.

Til slutt har et 75 % oppmøtekrav vist seg å være nyttig.

– Innspill fra tidligere studenter viser at dette er en stor fordel for de som er i jobb og har behov for argumenter for å få undervisningsfri, sier hun.

Roser studentenes innsats

Moum Hellevik er svært fornøyd med resultatene arbeidet har gitt, og hun roser studentenes innsats og dedikasjon.

– Jeg er utrolig stolt av studentene våre. Deres harde arbeid og engasjement har virkelig båret frukt, og det er gledelig å se en så betydelig økning i beståttandelen, sier hun.

Kontakter

Pia Moum HellevikUniversitetslektorUniversitetet i Stavanger, Institutt for sosialfag

Tel:400 13 761

Lovise RokstadStudentUniversitetet i Stavanger, Institutt for sosialfag

Tel:405 47 801

Benin Hussein Al-BayatiStudentUniversitetet i Stavanger, Institutt for sosialfag

Tel:465 17 245

Bilder

Universitetslektor Pia Moum Hellevik forteller om de pedagogiske grepene som har bidratt til at flere studenter består juss-eksamen i barnevern ved UiS.
Universitetslektor Pia Moum Hellevik forteller om de pedagogiske grepene som har bidratt til at flere studenter består juss-eksamen i barnevern ved UiS.
Live Kolstad Kvalsvik
Last ned bilde
Universitetet i Stavanger.
Universitetet i Stavanger.
Siri Pedersen
Last ned bilde

Om oss

Universitetet i Stavanger har en innovativ og internasjonal profil og er en drivkraft i kunnskapsutviklinga og endringsprosesser i samfunnet. Samfunnsoppdraget vårt er å utfordre det velkjente, utforske det ukjente.

Følg pressemeldinger fra Universitetet i Stavanger (UiS)

Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Universitetet i Stavanger (UiS) på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.

Siste pressemeldinger fra Universitetet i Stavanger (UiS)

I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.

Besøk vårt presserom
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye