Signert kontrakt for rv. 22 i Sarpsborg
Statens vegvesen og Isachsen AS signerte i dag kontrakten for prosjektering og bygging av Rv. 22 Hafslund–Dondern, kollektivfelt, gang- og sykkelveg.

Samferdselsminister Jon-Ivar Nygård var blant deltakerne under signeringen.
Statens vegvesen lyste ut konkurransen for prosjektering og bygging av «Rv. 22 Hafslund–Dondern», den 29. april 2024. Etter kvalifiseringsrunden ble to tilbydere, Leif Grimsrud AS og Isachsen AS, invitert til å gi tilbud og delta i forhandlingene om kontrakten i prosjektet.
I sin tilbudsevaluering vurderte Statens vegvesen at Isachsen AS leverte det beste tilbudet med tanke på pris og kvalitet, og har nå signert kontrakten med denne entreprenøren.
- Vi er veldig fornøyde med å få signert kontrakten og kan komme i gang med byggefase. Anbudsprosessen har gått helt etter fremdriftsplanen, heller kanskje litt før. Det har vært en spennende prosess med forhandlinger som begge parter har fulgt godt opp etter planen, forteller byggeleder Jorunn Olsen og prosjektsjef Anne-Grethe Nordahl i Statens vegvesen.
Nå starter samhandlingsprosessen 31. mars og ferdig 23. april. Isachsen AS er i gang med prosjektering.
Oppdragets omfang og oppstart
Isachsen AS skal prosjektere og bygge kollektivfelt og gang- og sykkelveg på rv. 22 mellom Hafslund og Torvaldslyst.
Prosjektet går over en strekning på totalt ca. 1300 meter, og omfatter utvidelse av eksisterende veg med tosidig kollektivfelt og gang- og sykkelveg mellom Hafslund og Dondern, og mellom Dondern og Torvaldslyst.
Det skal bygges ensidig kollektivfelt inn mot rundkjøringen ved Dondern samt ensidig gang- og sykkelveg langs nordsiden av rv. 22 ved Iseveien.
Prosjektet omfatter også ombygging av rundkjøringen på Dondern, bygging av to underganger for gående og syklende samt ombygging av holdeplasser og støytiltak.
Forventet oppstart er våren 2025 og ferdigstillelse i desember 2027.
Gjennomføring av prosjektet skal bidra til å nå vedtatte mål for transportsystemet i Bypakke Nedre Glomma.
Nøkkelord
Kontakter
Anne-Grethe NordahlProsjektsjef for E18 Ørje-Vinterbro, E134 Oslofjordforbindelsen byggetrinn 2 og Rv. 22 Hafslund-DondernStatens vegvesen/ Utbyggingsdivisjonen
Tel:97138386anne-grethe.nordahl@vegvesen.noJorunn OlsenByggelederStatens vegvesen / Utbygging Sørøst
Tel:95253138jorunn.olsen@vegvesen.noBilder

Lenker
Om Statens vegvesen
Statens vegvesen arbeider for å skape et smart og sammenhengende transportsystem på vei for hele Norge. Det skal være enkelt å reise og transportere varer – på sikre veier tilpasset framtidens behov.
Følg pressemeldinger fra Statens vegvesen
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Statens vegvesen på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Statens vegvesen
Nesten 100 omkomne i trafikken1.11.2025 06:30:00 CET | Pressemelding
Så langt er 99 mennesker drept i trafikken i Norge. Ni av dem døde i oktober. Det er 21 flere omkomne i år enn på samme tid i fjor. Dette viser Statens vegvesens foreløpige ulykkestall.
Det blir køer på E18 i Bærum også denne helgen31.10.2025 12:00:43 CET | Pressemelding
Mange tok oppfordringen om å la bilen stå sist helg. Denne helgen blir det innsnevringer på E18 mellom Høvik og Lysaker også på dagtid lørdag.
Gjennomslag i Drotningsviktunnelen31.10.2025 09:05:45 CET | Pressemelding
Etter to år, kring 1000 salvar og nær 250 000 arbeidstimar er det endeleg gjennomslag i den lengste vegtunnelen på Sotrasambandet.
Gjennomslag i Gullbergtunnelen31.10.2025 08:44:08 CET | Pressemelding
Arbeidet med Gullbergtunnelen på nye E10 har vært utfordrende. Men i dag, før solen stod opp over Tjeldsundet, ble siste salve avfyrt. Nå har Gullberget fått en trearmet tunnel.
Lyser ut trafikksikringstiltak på rv. 7 i Måbødalen30.10.2025 14:45:35 CET | Pressemelding
Tunnelane i Måbødalen skal utbetrast, før forventa trafikkauke over Hardangervidda når Lærdalstunnelen blir nattestengt neste haust. Arbeid i fire tunnelar er no utlyst.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom