Silje Nergaard er album- og turnéaktuell i april
Fredag 4. april slipper den prisbelønte artisten albumet "Tomorrow We'll Figure Out The Rest", hvor hun blant annet har med seg Vince Mendoza og Stavanger Symfoniorkester, og fra onsdag 9. april er Silje Nergaard å oppleve live i Norge, og Europa.

På sitt nye album har Silje Nergaard komponert en samling låter inspirert av klassiske jazz-standards, musikken foreldrene spilte for henne som barn.
– Det var alltid musikk hjemme hos oss i Nordkronen 13 på Hamar, og sterkest inntrykk gjorde jazzen. Pappa spilte jazzlåter på gitaren og platespilleren sørget for at jazzvinyler strømmet ut av høyttalerne på høy guffe; Nat King Cole, Frank Sinatra, Stan Getz... Mamma sang med myk Ella-vibrato, smiler Silje.
– Mamma og pappa hadde fester hjemme i stua med naboene danset de jazz-sving. Jeg så dem aldri så lykkelig som når de danset og sang. Dette var deres popmusikk, slik den var da mamma forelsket seg i pappa den gang han spilte jazzgitar på en revy i Nord Norge. «Fish Gotta Swim» var glansnummeret deres, og mamma synger den fortsatt når pappa spiller, forteller Silje.
Sine egne nye standard-låter
The American songbook ble soundtracket til barndommen, og hun begynte å finne sin egen jazz tidlig i tenårene. Hun skattet tostemt med Al Jarreau og drømte seg bort i Pat Methenys vakre landskap.
– Alle lommepengene mine gikk til kassetter og vinyl. Jeg har et veldig romantisk forhold til standard-jazzen, og på mitt nye album har jeg prøvd å skape mine egne standard-låter. Sanger om livet og kjærligheten – universelle temaer som vi alle kan relatere oss til. Jeg vokste opp med denne musikken, og den berører meg fortsatt. Slik den fortsatt berører veldig mange, uansett alder – fordi den treffer hjertet, forteller Silje.
Til foreldrene
Med dette albumet kommer Silje tilbake til jazzen, der det hele begynte i 2001 med At First Light, som åpnet døra til den internasjonale jazz-scenen.
– Albumet er dedikert til mamma og pappa, Coveret er et gammelt fotografi av mamma og pappa som unge og nyforelsket, i et øyeblikk av pur musikkglede – og med ingen bekymringer for morgendagen, forteller Silje.
Høyt kunstnerisk nivå
Tekstene er skrevet av Siljes tekstforfatter gjennom mange år, Mike McGurk. Sangene er spilt inn med Siljes norske jazz-trio og Stavanger Symfoniorkester. Arrangementene er skrevet av multi-Grammy-vinner Vince Mendoza fra USA (Joni Mitchell, Gregory Porter, Melody Gardot). Musikalske gjester: Georg «Jojje» Wadenius på gitar, Håkon Kornstad på saksofon, og Beate Lech-Beady Belle på vokal (min første duett med en kvinnelig vokalist!)
– Albumet er spilt inn på «gammeldags vis», med ekte orkester og musikere i verdensklasse. Jeg har det ikke i meg å gå snarveier. Jeg ønsker å lage tidløse innspillinger I en verden hvor ting kommer og går og blir fort glemt. Det er viktig for meg å holde høy standard i alle deler av prosessen, forteller Silje.
Albumet har tatt tre år å gjennomføre, og som artist, komponist og produsent har det vært mange tråder for Silje å holde i.
– Vi lever i en verden av uro, og jeg kjenner behov for å gi noe vakkert til verden.
Ønsket er at sangene mine er tidløse, akkurat slik som sangene jeg vokste opp med som har inspirert meg hele livet, sier Silje.
Bjarne Laastad
Produsert av Silje Nergaard og Mike Hartung
Stavanger Symfoniorkester
Vince Mendoza - arrangør og dirigent
Helge Lien – piano
Jarle Vespestad- trommer
Finn Guttormsen – bass
George (Jojje) Wadenius – gitar
Beate Lech - gjestevokal
Håkon Kornstad -saksofon
Martin Vinstad - perkusjon
Mike Hartung – kor
Karla Nergaard - kor
1. You Are the Very Moon (feat. Vince Mendoza & Stavanger Symphony Orchestra)
2. Lover Man (feat. Håkon Kornstad)
3. Perfect Night to Fall in Love (feat. Vince Mendoza & Stavanger Symphony Orchestra)
4. Vekket i tide (feat. Vince Mendoza & Stavanger Symphony Orchestra)
5. Before You Happened to Me (feat. Jojje Wadenius)
6. Dance me Love (feat. Vince Mendoza & Stavanger Symphony Orchestra)
7. My Man My Man (feat. Beate Lech)
8. Brooklyn Rain (feat. Håkon Kornstad)
9. Here There and Everywhere
10. Tomorrow We'll Figure Out the Rest (feat. Vince Mendoza & Stavanger Symphony Orchestra)
Utgivelse 4. april 2025 Sony Germany Jazz&Classic
Silje Nergaard turnerer store deler av året, og her er en oversikt over de norske konsertene vår og sommer 2025.
9. april – USF Verftet, Bergen
10. april – Sogndal Kulturhus
11. april – Byscenen, Trondheim
25. april – Hadeland Jazzklubb
26. april – Ibsenhuset, Skien
30. april – Fjordjazz, Sandefjord
8. mai – Anjass med Orkester Innland, Hamar
23. juli – Gamle Ormelet, Tjøme
24. juli – Posebyhaven, Kristiansand
30. juli – Havparadiset, Hafslund
15. august – Oslo Jazz Festival med KORK og Vince Mendoza
30. august – Tynset Jazzfestival
Nøkkelord
Kontakter
Elisabeth RiksenHead of Communications
Tel:+47 920 12 160elisabeth.riksen@sonymusic.comBilder




Om Sony Music Norway
Sony Music Entertainment Norway er en del av Sony Music Entertainment Group, og er et av Norges ledende plateselskaper. Vi representerer et bredt spekter av aktive norske og internasjonale artister, samt en omfattende katalog av stor musikkhistorisk betydning, kvalitet og innflytelse.
Vi respekterer og beundrer våre artister og er stolte av å kunne støtte og tilrettelegge for deres musikk og visjoner ved å skape det rette grunnlaget for kreativitet, vekst og utvikling. Som selskap bestreber vi å gi våre ansatte et godt og stimulerende arbeidsmiljø, og vi ønsker å ha fokus på inkludering, likeverd, mangfold, mental helse og miljø.
Sony Music Entertainment Norway representerer blant annet Adele, Arif, Bargee, Bernhoft, Beyoncé, Bruce Springsteen, Calvin Harris, Christel Alsos, deLillos, Foo Fighters, Harry Styles, Ina Wroldsen, Jesper Jenset, Julie Bergan, Justin Timberlake, Kamelen, Klossmajor, Kurt Nilsen, Kygo, Labrinth, Madcon, Mari Bella, Maria Mena, Matilda, Miley Cyrus, Morgan Sulele, Peder Elias, P!nk, Rat City, Rosalia, Staysman, Stig Brenner, SZA, Travis Scott, Tyler the Creator, Tyr, Zara Larsson med mange fler.
Følg pressemeldinger fra Sony Music Norway
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Sony Music Norway på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Sony Music Norway
Stjerneskuddet May slipper soundtracket til sene sommerkvelder31.3.2025 08:00:00 CEST | Pressemelding
«Stjerneskudd med stor S» - Janne Monsen Tveit (NRK P3) I et fargerikt pop-landskap finner du 21-år gamle May. Med kun to utgitte sanger, har hun allerede rukket å bli A-listet på NRK P3, blitt kåret til NRK P3s «Månedens Urørt» i januar 2025 og ha varmet opp for svenske Miriam Bryant på Rockefeller. Som låtskriver har hun skrevet for mange av landets største popstjerner og i 2023 vant hun prisen for årets TONO-låtskrivertalent. 4. april slipper hun “I Feel Like Myself (When I’m With You)”, første singel fra sin etterlengtede debut-EP.
Spelloppmaker slår et slag for ekte country – med et glimt i øyet!27.3.2025 09:00:00 CET | Pressemelding
Den 28. mars slipper Spelloppmaker sin nyeste singel, "Stjælt frå ei countrylåt" – en låt med en solid dose countryrock, en liten dose selvironi og en tydelig beskjed til dagens countrybransje.
Arif teamer opp med Broiler og Stig Brenner på «Dumme boys»20.3.2025 09:30:27 CET | Pressemelding
Hva skjer når tre av Norges største artister teamer opp? Klubbanthemet «Dumme boys».
Jesper Fosdahl debuterer med singelen «Fem minutter»20.3.2025 09:00:00 CET | Pressemelding
Den talentfulle låtskriveren, gitaristen og artisten Jesper Fosdahl (26) slipper sin første singel, «Fem minutter», 21. mars. Etter nylig å ha signert med Drabant Music, markerer utgivelsen starten på hans solokarriere.
Tigergutt101 slipper «Leve»20.3.2025 08:20:00 CET | Pressemelding
Artistsekstetten Tigergutt101 var i løpet av fjoråret fast inventar på Topp 50, samt innom hitlistene i Sverige. Det har gått fort siden debuten i april i fjor, og på under et år har TikTok-fenomenet samlet drøye 25 millioner streams, og deres to første låter er allerede platinasertifiserte.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom