Her er sykdommene som kan true fjellreven
26.3.2025 07:35:00 CET | Norsk institutt for naturforskning - NINA | Pressemelding
Smittsomme sykdommer kan skape uforutsette problemer for fjellreven. Nå har forskere kartlagt virus, bakterier og parasitter som utgjør en trussel mot bestandene i Fennoskandia.

I en fersk rapport er 33 sykdommer rangert etter hvor stor risiko de utgjør for fjellreven. Mulige tiltak beskrives for hver sykdom.
– Det kan være aktuelt å iverksette tiltak når sykdom truer fjellrevbestanden, enten det er i form av økt dødelighet, nedsatt evne til å reprodusere seg eller om vi observerer dårlig allmenntilstand, sier seniorforsker Nina E. Eide i Norsk institutt for naturforskning (NINA).
Noen av de største truslene er smittsom leverbetennelse, valpesyke, rabies, parvovirus og skabb. Vurderingen omfatter både den frittlevende bestanden og revene som holdes på Oppdal knyttet til Avlsprogrammet for fjellrev.
Trenger å bygge opp kunnskap
Solid kunnskap er en forutsetning for å kunne gjennomføre tiltak. Det dreier seg om løpende overvåking av helsetilstanden til dyr i Norge og utlandet, målrettet overvåking av helsa til viltlevende fjellrev og rødrev og undersøkelser av fjellrev som blir funnet døde eller syke. Over tid vil disse dataene danne et godt kunnskapsgrunnlag.
– Vi kan rette inn tiltak for å beskytte fjellreven på flere måter: Mot den aktuelle bestanden, andre arter eller miljøet. For eksempel kan vi forebygge ved å vaksinere og behandle dyr, iverksette hygienetiltak, innføre restriksjoner på ferdsel eller avlive dyr som enten er syke eller mottakelige for sykdom, forteller Andrea Miller.
Hun er førsteamanuensis og veterinær ved Universitet i Innlandet (INN) og har hatt ansvar for den omfattende sammenstillingen av kunnskap i rapporten.
Samler prøver fra fjellrev og rødrev
Eide og Miller poengterer at vi fortsatt vet lite om sykdom hos fjellrev i Norge og resten av Fennoskandia. Det skal NINA og INN, sammen med norske, svenske og finske kolleger gjøre noe med. Arbeidet har fått midler fra programmet Interreg Aurora.
– Prosjektet Felles Fjellrev har nå begynt å samle inn prøver både fra fjellrev og rødrev. Hensikten er å se på forekomst av flere av de sykdommene vi anser å utgjøre den største trusselen for fjellreven, forteller Miller, som etter hvert også skal analysere innsamlet materiale.
Sykdom kan få store konsekvenser
Fjellreven er en sterkt truet art på det norske fastlandet og i Sverige, og den er kritisk truet i Finland. I 2000 var det så få som 40-60 voksne fjellrev igjen i Fennoskandia.
Gjennom avlsprogrammet for fjellrev er det lagt ned et stort arbeid for å bevare arten, og i dag er det om lag 600 voksne individer i Fennoskandia. Likevel er det et stykke igjen til fjellreven er i stand til å klare seg uten hjelp. Fortsatt er delbestandene små og relativt isolerte. Sykdom kan føre til at delbestander reduseres raskt og uten forvarsel. Det kan potensielt få store konsekvenser for arbeidet med å bevare fjellreven i Norge og Fennoskandia.
Valper døde av leverbetennelse
Sist sommer døde fire valper i avlsstasjonen for fjellrev på Oppdal av smittsom leverbetennelse. Den gangen var fagfolkene som jobber med fjellrev raskt ute med tiltak. De syke dyrene, og resten av valpene i samme hegn ble isolert og fikk tilsyn av veterinær.
– Slik unngikk vi spredning av smitte på avlsstasjonen, forteller Marianne W. Furnes, veterinær i NINA.
Rapporten beskriver hvordan beredskapen mot helsetrusler hos fjellrev kan styrkes og organiseres. Forskerne foreslår å utnevne en veterinærfaglig ansvarlig som har helseovervåking hos fjellrev som en del av sitt daglige arbeid, ei gruppe som skal gi faglige råd når det oppstår helsetrusler og et forvaltningsutvalg som gir vurderinger om aktuelle tiltak. Eventuelle tiltak besluttes og gjennomføres av Miljødirektoratet.
Nøkkelord
Kontakter
Nina EideSeniorforskerNorsk institutt for naturforskning
Tel:95704383nina.eide@nina.nowww.nina.no/Kontakt/Ansatte/Ansattinformasjon.aspxBilder

Lenker
Følg pressemeldinger fra Norsk institutt for naturforskning - NINA
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Norsk institutt for naturforskning - NINA på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Norsk institutt for naturforskning - NINA
Å overvåke restaurert natur har stor verdi for framtidige prosjekter25.2.2026 15:43:58 CET | Pressemelding
På Hjerkinn er naturen gradvis i ferd med å ta de restaurerte områdene tilbake. Systematisk overvåking over tid gir oss kunnskap om hva som har fungert godt og hvorfor
Her ser du hvor mye laks og sjøørret det er i elvene våre24.2.2026 11:51:22 CET | Pressemelding
Hvor mange laks og sjøørret gyter i elvene langs kysten vår? Nå finner du bestandstall fra 149 vassdrag samlet på ett sted.
Villreinkalver dør allerede før fødselen17.2.2026 13:24:11 CET | Pressemelding
Har rovdyra skylda for at så få villreinsimler har kalv? Ny forskning tyder på at bildet er mer nyansert.
Har påvist 51-55 ulver i Norge hittil i vinter13.2.2026 09:30:29 CET | Pressemelding
Påfyll av snø etter nyttår har gitt bedre sporingsforhold etter ulv på Østlandet. Så langt i vinter er det påvist 51-55 ulver i Norge, hvorav 32-34 kun i Norge. I Østfold er det dokumentert en ulveflokk med valpekull i Boksjøreviret.
Slik kan naturen bli tilgjengelig for flere barn med funksjonsnedsettelser11.2.2026 13:21:43 CET | Pressemelding
Barn og unge med funksjonsnedsettelser deltar i enda mindre grad enn andre barn i friluftsliv. Fysiske hindringer er ikke den eneste barrieren, viser ny forskning.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom