Graver du på feil sted slik at strømmen går kan det koste deg både helsa og millioner
24.3.2025 10:08:37 CET | Elvia | Pressemelding
Nå som snøen forsvinner og telen slipper taket i bakken er det mange som starter opp prosjekter som medfører graving. Da er det viktig å vite hva som befinner seg i bakken der man slår ned gjerdestolper eller skal grave.

- Under bakken ligger det ofte både strømkabler og vannledninger og skulle du slumpe til å treffe en av disse kan du forårsake personskader, strømbrudd og høye kostnader - på din bekostning, sier kommunikasjonssjef i nettselskapet Elvia, Morten Schau.
Nettselskapet Elvia tilbyr gratis oversikt over hvilke elektriske anlegg som befinner seg under bakken der folk skal grave. Det kalles for Kabelpåvisning. Å innhente en slik oversikt er påbudt i forkant av graving eller før gjerdestolper og lignende skal slås ned, og Kabelpåvisningen skal oppbevares der det skal jobbes.
Totalkostnaden for den som påfører skade kan komme opp i flere millioner. Hvis en maskinfører skader en høyspenningskabel i et boligområde og tusen nettkunder blir uten strøm i en time, kan erstatningsbeløpet bli på cirka 200 000 kroner.
Les mer om Kabelpåvisning fra Elvia her: | elvia.no/proff/planlegge-prosjekter/graveprosjekter/kabelpavisning/ Elvia Bestill alltid kabelpåvisning før du graver
Alle som skal utføre anleggsarbeid i bakken er forpliktet til å få utført kabelpåvisning. Dette gjøres enkelt gjennom Geomatikk.
Telefon: 915 09 146 (hverdager 07.00 - 16.00, døgnåpen akuttelefon)
Frist: Bestill i god tid, senest dagen før ønsket påvisning. Gyldig i én måned.
Erstatningsansvar ved kabelskader
Skader på kabler kan føre til store økonomiske konsekvenser. Skadevolder kan bli ansvarlig for:
Kostnader ved strømbrudd
Reparasjons- og materialkostnader
Nøkkelord
Kontakter
Morten SchauKommunikasjonssjef
Pressekontakt Oslo og Viken
Elvia er ansvarlig for Norges største nettområde. Vårt strømnett dekker totalt ca. 50 000 km2. Det tilsvarer et område som er litt større enn Danmark – 24 timer i døgnet, 365 dager i året. Det vil si at vi alltid er på jobb for å sikre at alle våre kunder har strøm, og at vi rykker ut for å reparere dersom det skulle oppstå en feil på en komponent i strømnettet. Fremtiden er elektrisk, og Elvia har en sentral rolle i elektrifiseringen av samfunnet. Med over 850 ansatte er vi godt rigget for fremtiden, den stadige utviklingen og elektrifisering av nordmenns hverdag. Gjennom å sikre effektiv tilgang på strøm legger vi til rette for det grønne skiftet, for bærekraft og langsiktige valg.
Følg pressemeldinger fra Elvia
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Elvia på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Elvia
Kathinka Rudlang ansatt som ny CFO i Elvia18.3.2026 13:00:00 CET | Pressemelding
Nettselskap Elvia har ansatt Kathinka Rudlang som ny CFO (Chief Financial Officer). Hun kommer fra stillingen som CFO i SpareBank1 Utvikling, og skal lede staben for Økonomi og strategi i Elvia.
Elvia øker beredskapen grunnet kraftig vind12.3.2026 15:46:38 CET | Pressemelding
Det er meldt mye nedbør og kraftige vindkast torsdag kveld og natt til fredag i Østfold, Oslo, Akershus, og sør i Innlandet. Elvia øker derfor beredskapen for å kunne opprettholde en stabil strømleveranse.
Kald januar ga høyere strømforbruk for kunder med og uten Norgespris5.2.2026 15:22:14 CET | Pressemelding
Januar ble den kaldeste på 16 år, og strømforbruket til Elvias kunder gikk opp sammenlignet med samme måned i fjor. Økningen gjelder forbruket til kunder med og uten Norgesprisavtale. Samtidig blir stadig flere kunder en del av ordningen
Strømforbruket ned i desember – størst reduksjon hos kunder uten Norgespris9.1.2026 13:35:32 CET | Pressemelding
Strømforbruket i Elvias nettområde gikk ned i desember sammenlignet med samme måned i fjor – både for kunder med og uten Norgespris. Nye tall fra Elvia viser at reduksjonen er noe større blant de som ikke har valgt ordningen.
Status etter uværet: Elvia jobber med feilretting – forbereder seg på ny vind28.12.2025 11:20:23 CET | Pressemelding
Uværet som har herjet i Innlandet har ført til omfattende strømbrudd. Til sammen har rundt 32 000 kunder vært uten strøm i løpet av 27. og 28. desember. På det meste var om lag 10 000 kunder strømløse samtidig.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom