Flytter arbeid til andre løpet i Damsgårdtunnelen
Natt til mandag 31. mars flytter arbeidet i rv. 555 Damsgårdtunnelen i Bergen over i andre løpet. Det betyr at løp fra vest mot sentrum vil være nattestengt fra neste uke.

- Resten av det tekniske utstyret skal nå monteres i løp mot sentrum, og vi nærmer oss en testfase der alle sikkerhetssystemer skal sjekkes og kalibreres. Planen er å bli klar til fullskala testing i midten av mai, sier prosjektleder Lennart Strøm i Statens vegvesen.
Tunnelen vil stenge søndag kveld kl. 19.00 for løpsbytte, og fra mandag 31. mars er det disse stengetidene som er gjeldenede:
Nattestengt i løp mot sentrum:
• mandag – tirsdag 20:00 – 05:30
• tirsdag – onsdag 20:00 – 05:30
• onsdag – torsdag 20:00 – 05:30
• torsdag – fredag 20:00 – 05:30
• fredag – lørdag 20:00 – 09:00
• lørdag – søndag 20:00 – 10:00
• søndag - mandag 20:00 – 05:30
Trafikantene er godt kjent med omkjøringsvegene når Damsgårdtunnelen er stengt, og skiltet omkjøringsvei går via Fv.557 Knappetunnelen og Fv.574 Bjørgeveien - Fv.556 Straumeveien - E39 Fjøsangerveien.
De siste månedene har arbeidet i hovedsak bestått i montering av kameraer, skilt, vifter og trekking av mange kilometer med kabel. Det er også montert nødskap med brannslukkere og vannuttak til brannvesenet.
Arbeid med oppgradering av Damsgårdtunnelen skal etter planen være ferdig i oktober.
Kontakter
Lennart StrømTunneloppgradering Vest
Tel:905 55 849lennart.strom@vegvesen.noBilder




Om Statens vegvesen
Statens vegvesen arbeider for å skape et smart og sammenhengende transportsystem på vei for hele Norge. Det skal være enkelt å reise og transportere varer – på sikre veier tilpasset framtidens behov.
Følg pressemeldinger fra Statens vegvesen
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Statens vegvesen på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Statens vegvesen
Bedre lys i rundkjøringer i Åsane24.10.2025 11:07:08 CEST | Pressemelding
Statens vegvesen oppgraderer lysanlegget i rundkjøringene ved Ikea og Gullgruven i Åsane.
Oppstart av fjellsikringsarbeid på Rv. 13 Lovraeidet–Rødsliane24.10.2025 11:02:46 CEST | Pressemelding
Statens vegvesen informerer om at fjellsikringsarbeidet på prosjektet Rv. 13 Lovraeidet–Rødsliane i Suldal kommune starter mandag 27. oktober 2025.
Vedlikehold i Granstunnelen på riksveg 4 – sørgående løp stengt23.10.2025 14:37:35 CEST | Pressemelding
Statens vegvesen skal gjennomføre fjellsikring i Granstunnelen. Sørgående løp blir stengt fra mandag 27/10 kl. 12.00 til onsdag 29/10 kl. 18.00. Nordgående løp er åpent som normalt. Omkjøring om Gran sentrum for sørgående trafikk.
Stenger Molde ferjekai natt til fredag – erstattes av avganger Hollingsholmen-Vestnes22.10.2025 15:04:45 CEST | Pressemelding
Arbeidene med oppgradering til nytt hydraulisk aggregat krever at ferjekaia stenges mellom kl. 22:45 torsdag 23. oktober og kl. 06:30 fredag 24. oktober.
Nye tall: Sjøtransport er vesentlig mer klimavennlig enn lastebil22.10.2025 09:59:05 CEST | Pressemelding
Klimautslippene fra sjøtransport er mye lavere enn utslippene fra vegtransport – og bare halvparten at det som er beregnet tidligere.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom