Kor ska’ vi reis? «Påskelabyrinten» nå i bokform
24.3.2025 15:33:04 CET | Gyldendal | Pressemelding
Hva gjør hele Norges geografiquiz-general i april når han ikke skal lede det ikoniske radioprogrammet «Påskelabyrinten»? Han gir ut bok!

Kor ska’ vi reis? Til Viggo Valles labyrinter!
10 geografiske labyrinter og 319 destinasjoner: I denne boken har Viggo samlet sine aller beste påskelabyrinter. De finurlige gåtene er fulle av artige faktaopplysninger og fiffige ordspill – en quiz med en twist. Dette er gøyalt for alle som elsker en god geografisk labyrint!
Store protester
Viggo Valle pensjonerte seg våren 2024 til store protester fra fansen. Flere sørget da det ble kjent at det ikoniske radioprogrammet «Påskelabyrinten» med Valle skulle tas av lufta. Da hadde programmet vært sendt siden 1987 og hadde vært påsketradisjon i mangt et norsk hjem.
Overrasket
– Da jeg sluttet i NRK etter 37 år med «Påskelabyrinten» på radio, ble jeg overrasket over hvor mye jeg har betydd for folks påsketradisjoner, og alle meldinger jeg fikk om at de kom til å savne meg denne påska. Derfor er det ekstra hyggelig å kunne tilby 319 påskelabyrintoppgaver i bokform på Gyldendal forlag. Så kan folk arrangere sin egen labyrint hjemme, på hytta, i vennekretsen eller på arbeidsplassen, sier Valle.
Viggo Egil Valle (f. 1954) er journalist, programingeniør og programleder. Han var ansatt i NRK i 47 år, og er best kjent som programleder for «Påskelabyrinten».
Ta kontakt for mer informasjon!
Nøkkelord
Kontakter
Ellen IhmeProsjektleder marked og presseGyldendal Litteratur
Ansvar for sakprosa norsk og oversatt
Bilder


Om Gyldendal
Gyldendal er Norges største bokkonsern, med virksomheter i alle ledd – fra forlag og innholdsproduksjon, til distribusjon, handel, markedsplasser og tjenester. I hundre år har vi skapt og formidlet historier som beveger, bygger kunnskap og former samfunnet.
Gyldendal Litteratur utgir bøker og digitale produkter for allmennmarkedet innenfor følgende områder: Norsk skjønnlitteratur, barne- og ungdomslitteratur, oversatt skjønnlitteratur, dokumentar- og faktalitteratur. Forlaget utgir i underkant av 300 titler årlig.
Følg pressemeldinger fra Gyldendal
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Gyldendal på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Gyldendal
1178 netter. Historien om et tvangsekteskap – nå ute som lydserie2.2.2026 13:52:58 CET | Pressemelding
Den kritikerroste boken 1178 netter av Marte Spurkland får nytt liv som lydserien Barnebruden hos Fabel. Barnebruden er en kraftfull og rystende dokumentarserie i seks episoder om den mest alvorlige saken om tvangsekteskap i Norge. 2. februar slippes de to første episodene.
Anne Holt, Pascal Engman, Val McDermid, Lisa Jewell, Jens Henrik Jensen, Hjorth & Thorsson og Hans Olav Lahlum til Oslo: Krimfestivalen 2026 samler internasjonale og nordiske stjerner15.1.2026 10:03:36 CET | Pressemelding
Krimfestivalen vender tilbake 19.-21. mars 2026 med et program som samler noen av de mest markante krimstemmene fra Norge, Norden og Storbritannia. Blant de første navnene til årets festival er internasjonale stjerner som Val McDermid (UK), Pascal Engman (SE), Lisa Jewell (UK), Jens Henrik Jensen (DK), og Hjorth & Thorsson (SE/IS), samt norske toppnavn som Anne Holt og Hans Olav Lahlum. Festivalen arrangeres i forlagshusene til Aschehoug, Gyldendal og Cappelen Damm.
Suksess for Tore Skeie: "Hardråde" inntar Europa11.12.2025 11:14:20 CET | Pressemelding
Tore Skeies kritikerroste Hardråde gikk rett inn på bestselgerlistene da den ble lansert 20. november. Nå får tre nye land oppleve den siste vikingkongen: Boken er solgt til England, Nederland og Danmark.
Norske Stargate er månedens bok i superstjernen Dua Lipas bokklubb30.11.2025 12:00:00 CET | Pressemelding
Med et samlet norsk opplag på 130 000 eksemplarer har Stargate allerede etablert seg som en moderne juleklassiker. Nå får Ingvild H. Rishøis roman fornyet internasjonal oppmerksomhet; Dua Lipa har valgt boken som månedens utvalgte i sin globale Service95 Book Club.
Ørjan Karlssons krimserie utløste budkrig i Danmark – og runder opplag på 100 000!19.11.2025 10:12:53 CET | Pressemelding
De to første bøkene i serien om politietterforsker Jakob Weber utløste kamp om rettighetene i Danmark. Her til lands har serien nå et opplag på hele 110.000 bøker.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom