Fangstrapportering for fiskeflåten i mål neste år
21.3.2025 14:32:23 CET | Nærings- og fiskeridepartementet | Pressemelding
Nærings- og fiskeridepartementet har besluttet at kravene til elektronisk rapportering av fangst og posisjon skal gjelde for alle merkeregistrerte fartøy fra 1. januar 2026.

- Det er viktig å komme i mål med innføringen av posisjons- og fangstrapportering fra fiskeflåten. Slik rapportering er sentral for god kontroll med ressursuttaket, havforskernes bestandsvurderinger og dokumentasjon av viktige fiskeområder, sier fiskeri- og havminister Marianne Sivertsen Næss.
Våren 2023 ble det besluttet forenklede rapporteringskrav for flåten mellom 10 og 11 meter. Det er de samme forenklede kravene som gjøres gjeldende for den resterende fartøygruppen under 10 meter fra 1. januar 2026. Med det vil innføringen av sporing og rapportering fra norske fiskefartøy være ferdigstilt.
Departementet har videre besluttet å forlenge perioden med myk håndhevelse for fartøy under 11 meter og øke satsen for støtte i tilskuddsordningen for rapporteringsutstyr, som Garantikassen for fiskere administrerer.
Fakta
Følgende er besluttet:
- Rapporteringskravene (krav om VMS og ERS) skal gjelde for alle merkeregistrerte fartøy fra 1. januar 2026.
- For fartøy over 11 meter oppheves perioden med myk håndheving fra dags dato.
- Fartøy på 10-11 meter får utvidet perioden for myk håndheving frem til 1. januar 2026.
- Fartøy under 10 meter får myk håndheving frem til 1. januar 2028.
- Det gjøres ikke endringer i dagens allerede liberale adgang til dispensasjon for ERS.
- Satsene i utstyrsstøtteordningen økes til 7 700 fra og med dags dato. Alle som bestiller nødvendig utstyr før 1. januar 2026 kan søke om støtte fra Garantikassen for fiskere. Det vil også inkludere de som ikke får gjennomført installasjon før denne frist, dersom dette skyldes forhold hos leverandør eller installatør. Tilskuddsordningen gir kun ett tilskudd per fartøy.
- Fiskeridirektoratet kan allerede i 2025 stille krav om posisjons- og fangstrapportering med VMS og ERS også for fartøy under 10 meter, når dette er nødvendig for å kunne føre kontroll med at vilkår i dispensasjonsadganger og særtillatelser etterleves.
Bakgrunn om saken
Fiskernes rapporteringsplikter i form av posisjons- og fangstrapportering befinner seg i kjernen av de formål som havressursloven og norsk fiskeriforvaltning skal ivareta. Dette kommer tydelig fram av forarbeidene til havressursloven, hvor det heter at rapporteringspliktene er «svært sentrale for å sikre at hausting av ressursane skjer i tråd med gjeldande reglar og innanfor løyva og kvotane til fartøya» .
Rapporteringspliktene ble innført allerede i 2009 for flåten over 15 meter. Innføring av tilsvarende krav for flåten under 15 meter var en sentral anbefaling i fiskerikontrollutvalgets NOU 2019:21. Rapporteringen er helt avgjørende for å kunne føre kontroll med kvoter og etterlevelse av annet regelverk. Den er også svært viktig for havforskernes bestandsvurderinger, og for å dokumentere viktige fiskeområder i forbindelse med kommunal kystsoneplanlegging.
Rapporteringskravene er regulert i ERS-forskriften. Innføringen har skjedd gradvis ved at fartøygruppene med størst båter er innlemmet først. Våren 2023 ble det besluttet at flåten under 11 meter skulle ha vesentlig enklere krav. Flåtegruppen mellom 10 og 11 meter fikk slike forenklede rapporteringskrav 1. juli 2023. Det er nå besluttet at tilsvarende krav skal gjelde for resten av den minste flåten fra 1. januar 2026.
Kontakter
Pressevakt NFD
902 51 303 (ikkje SMS)
Om oss
Nærings- og fiskeridepartementet (NFD) utformar ein framtidsretta nærings- og sjømatpolitikk.
Innsyn: NFDs postjournal er søkbar hos www.eInnsyn.no
Du kan følgje NFD på LinkedIn og Flickr, og regjeringa på X/Twitter og Facebook

Følg pressemeldinger fra Nærings- og fiskeridepartementet
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Nærings- og fiskeridepartementet på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Nærings- og fiskeridepartementet
Møtte norske sjømataktører i USA16.3.2026 19:55:23 CET | Pressemelding
Fiskeri- og havminister Marianne Sivertsen Næss besøkte Boston 14.–15. mars i forbindelse med Nord-Amerikas største sjømatmesse, Seafood Expo North America.
Canada og Norge er enige om å modernisere handelsavtalen15.3.2026 08:00:00 CET | Pressemelding
Endringer i handelsavtalen mellom Norge og Canada kan sikre norske bedrifter fordelaktige betingelser i offentlige anbudskonkurranser og for eksport av tjenester.
Presseinvitasjon: Fiskeri- og havministeren til USA 13.-17. mars10.3.2026 08:59:03 CET | Presseinvitasjon
Fiskeri- og havminister Marianne Sivertsen Næss besøker Washington og Boston 13.-17. mars. Hun skal blant annet delta på maritimt seminar på den norske ambassaden i Washington og sjømatmessen i Boston, dra på skipsbesøk, ha politiske møter og møte norsk næringsliv i USA.
Fiskens dag: – Hele Norge bør spise mer fisk6.3.2026 15:07:51 CET | Pressemelding
Nordmenn spiser stadig mindre fisk og sjømat – samtidig som Norge er Europas største sjømatprodusent. Nå utfordres hele landet til å få mer sjømat på middagsbordet.
Fisket etter makrellstørje i 20266.3.2026 12:04:52 CET | Pressemelding
Norge har fått godkjent planen for det norske makrellstørjefisket i 2026 etter forhandlinger i Den internasjonale kommisjonen for forvaltning av atlantisk tunfisk (ICCAT). Reguleringen for fisket i 2026 er dermed fastsatt, og norske fartøy kan fiske 535 tonn makrellstørje i 2026.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom