Betong med karbonfangst reduserer klimautslippene betydelig
24.3.2025 06:00:00 CET | SINTEF | Pressemelding
En ny studie viser at bruk av karbonfangst i sementproduksjon kan redusere klimautslippene fra byggeprosjekter betydelig.

I tillegg til å bruke alternative drivstoff og materialer for sementproduksjon, er fangst og lagring av CO2 nødvendig for å nå klimamålene.
Ved Forskningssenter for miljøvennlig energi (FME ZEN) har de nylig undersøkt effekten av betong produsert med karbonfangst- og lagringsteknologi (CCS) i byggeprosjekter.
– Vollsveien 9-11 i Bærum kommune ble valgt som case på grunn av den omfattende bruken av betong i den bærende konstruksjonen. Dessuten er det valgt betong med mindre miljøpåvirkning i prosjektet, som ekstrem lavkarbonbetong og lavkarbonbetong A, forteller SINTEF-forsker Arian Loli.
Sammenlignet tre scenarioer
Betongen som ble brukt i bygget, ble i tre ulike scenarioer erstattet med betong laget med sement med CCS-teknologi; CEM STD-FA Grey, EvoBuild og EvoZero. Deretter sammenlignet man miljøeffekten for produksjonsstadiet for hele bygget og for betongelementene alene.
I tillegg ble resultatene sammenlignet med et annet scenario som bruker bransjereferanser.
Den totale miljøpåvirkningen på bygningsnivå ved bruk av betong med CEM STD-FA Grey er 3,3 prosent høyere enn det opprinnelige designet. Denne økningen skyldes omfattende bruk av ekstrem lavkarbonbetong i det opprinnelige prosjektet. Men utslippene reduseres med 3,6 prosent ved bruk av sementen EvoBuild, og med hele 12,1 prosent i scenarioet med EvoZero.
Når bransjereferansen brukes, øker den totale klimapåvirkningen til hele bygget med 13,9 prosent sammenlignet med det opprinnelige prosjektet.
Stort potensial for utslippsreduksjon
Når bare effekten av betongelementer sammenlignes, øker betongen med CEM STD-FA Grey den totale miljøpåvirkningen med 17,4 prosent sammenlignet med lavkarbonløsningene.
Utslippene fra betongelementene reduseres imidlertid med henholdsvis 19,8 og 63,1 prosent ved bruk av betong med sementtypene EvoBuild og EvoZero.
– Disse funnene understreker potensialet som ligger i karbonfangst og -lagring når det gjelder å redusere klimautslippene fra byggeprosjekter, spesielt når betong med sementtypene EvoBuild og EvoZero brukes. Resultatene kan også bidra til å få oppdatert rammeverket for miljødeklarasjoner (EPD) og standardisere fordelene med CCS-teknologi, sier Loli.
Les mer: The effect of cement with CCS on greenhouse gas emissions
Kontakter
Arian LoliForskerSINTEF Community
Tel:+47 92 23 69 13arian.loli@sintef.noKathrine NitterSenior kommunikasjonsrådgiverSINTEF Community
Tel:+47 932 00 559kathrine.nitter@sintef.noBilder

Om oss
SINTEF er et av Europas største forskningsinstitutt, med flerfaglig spisskompetanse innenfor teknologi, naturvitenskap og samfunnsvitenskap. SINTEF er en uavhengig stiftelse som siden 1950 har skapt innovasjon gjennom utviklings- og forskningsoppdrag for næringsliv og offentlig sektor i inn- og utland. SINTEF har 2200 medarbeidere fra 80 nasjoner og en årlig omsetning på over fire milliarder kroner.
Visjon: Teknologi for et bedre samfunn
www.sintef.no
Følg pressemeldinger fra SINTEF
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra SINTEF på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra SINTEF
Gamle planker kan bli morgendagens massivtreelementer28.9.2026 09:52:18 CEST | Pressemelding
Pilotprosjekter har vist at ombrukt trevirke kan ha god nok kvalitet til å brukes i massivtre. Nå samarbeider Norsk Massivtre AS og SINTEF for å oppskalere løsningene, og bransjen inviteres til å delta.
Norsk bygningsfysikkdag: Slik bygger vi fuktsikkert17.9.2026 10:00:58 CEST | Pressemelding
Hvordan kan vi bygge mer robust i møte med et våtere og mer krevende klima? Og hva kan byggskader lære oss om fremtidens løsninger? Dette er blant temaene når fagfolk fra forskning og næring samles til årets bygningsfysiske seminar.
SINTEF styrker sikkerhetssatsingen med Elisabet Haugsbø16.9.2026 08:00:00 CEST | Pressemelding
Tekna-president og cybersikkerhetsekspert Elisabet Haugsbø har fått ny jobb. I SINTEF skal hun bidra til enda tettere samarbeid mellom næringsliv og forskning innen sikkerhet og beredskap.
Lær om fuktsikring av fasader og tak av SINTEF8.9.2026 09:21:07 CEST | Pressemelding
Det populære kurset arrangeres i Trondheim i november.
Marit Sollien er ny forskningssjef i SINTEF Community27.8.2026 06:00:00 CEST | Pressemelding
Marit Sollien er ansatt som ny forskningssjef i avdeling Arkitektur, byggematerialer og konstruksjoner (ABK) i SINTEF Community. Hun kommer til SINTEF fra jobben som prosjektsjef i Skanska, der hun har hatt ansvar for markedet i Trøndelag.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom