NIF har forventninger til ny IOC president
20.3.2025 17:38:04 CET | Norges idrettsforbund | Pressemelding
Kirsty Coventry ble i dag valgt til ny president i Den internasjonale olympiske komité (IOC). Coventry er i dag Minister for idrett, ungdom, kunst og rekreasjon i Zimbabwe, og har vært IOC medlem siden 2013.

Valget av ny IOC President ble gjort av de 97 stemmeberettigede IOC medlemmene som var tilstede under møtet. Det vil si at nasjonale olympiske komiteer, som Norges idrettsforbund, ikke har en stemme eller rolle i valget av ny IOC President.
- Kirsty Coventry er en erfaren idrettsleder, som vi ser frem til å samarbeide med, sier idrettspresident Zaineb Al-Samarai. At vi nå har fått en kvinne fra Zimbabwe som ny IOC president er spennende. Kirsty Coventry har en interessant bakgrunn, både som olympisk gullvinner og med lang erfaring fra IOC og som minister. Vi gratulerer også Kristin Kloster som ble gjenvalgt som styremedlem i IOC.
Som Norges Olympiske Komité har vi i Norges idrettsforbund flere områder vi håper blir styrket under ny ledelse.
– Vi har både forhåpninger og forventninger til Coventry som leder av den viktigste globale idrettsorganisasjonen. Internasjonal idrett må håndtere en ny og uoversiktlig geopolitisk situasjon, fortsetter Al-Samarai.
Menneskerettigheter har ikke vært et fremhevet tema i presidentvalgkampen, og i et urolig globalt landskap hvor rettigheter er under konstant angrep i mange deler av verden, trenger vi en sterk idrettsledelse som er tydelig på idrettens rolle og samfunnsansvar. Det gjelder også arbeid med klima og bærekraft.
– IOC må fortsette å lede an i idrettens internasjonale klimaarbeid. Klimaendringene påvirker alle deler av verden og alle idretter. Det er derfor avgjørende at vi har internasjonale idrettsledere som tar dette på største alvor, ikke minst for Norge som en av verdens ledende vinteridrettsnasjoner. Dette blir et viktig tema i vår dialog med IOC fremover, sier idrettspresidenten.
De siste årene har andelen kvinnelige IOC-medlemmer økt markant, og blant utøverne i OL i Paris var deltakelsen tilnærmet lik mellom kvinner og menn.
– IOC og Coventry må fortsette å jobbe for kvinners plass i idretten. I store deler av internasjonal idrett er kvinner fortsatt betydelig underrepresentert, både blant ledere, trenere og utøvere uttaler Al-Samarai.
I tillegg til Kristin Kloster, er Norges Astrid Uhrenholdt Jacobsen i utøverkomiteen. Hun var ikke på valg nå, og sitter frem til OL 2026. Her skal det velges nye representanter, og Norge håper da å fremme en ny kandidat.
– Norsk idrett har som ambisjon å søke posisjoner i internasjonale idrettsorganisasjoner. Vi er derfor privilegerte som har to dyktige kvinner i Kristin Kloster og Astrid Uhrenholdt Jacobsen som IOC-medlemmer, avslutter Al-Samarai.
Om oss
Norges idrettsforbund og olympiske og paralympiske komité (NIF) er det øverste organ i Norges største folkebevegelse. NIFs visjon er idrettsglede for alle.
Følg pressemeldinger fra Norges idrettsforbund
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Norges idrettsforbund på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Norges idrettsforbund
Minneord over Hans Majestet Kong Harald V28.8.2026 08:50:43 CEST | Pressemelding
Ved bortgangen av Hans Majestet Kong Harald har Norge mistet en folkekjær og respektert monark.
Opprop til regjeringen for et nytt nasjonalt toppidrettssenter24.8.2026 12:35:54 CEST | Pressemelding
I dag overrakte idrettspresident Zaineb Al-Samarai et opprop fra alle 55 særforbundene i Norge til regjeringen for finansiering av et nytt nasjonalt toppidrettssenter på neste års statsbudsjett.
Åpen time for pressen 20. august17.8.2026 14:33:57 CEST | Presseinvitasjon
Norges idrettsforbund inviterer til åpen time for pressen torsdag 20. august kl. 09.30-10.00 etter idrettsstyremøte nr. 13.
Idretten bygger Norges omdømme og merkevare internasjonalt12.8.2026 10:57:27 CEST | Pressemelding
En ny analyse fra Burson dokumenterer hvordan norske idrettsprestasjoner styrker Norges internasjonale omdømme og merkevare.
En ny analyse dokumenterer den internasjonale verdien av norske toppidrettsprestasjoner11.8.2026 10:09:18 CEST | Presseinvitasjon
Resultatene legges frem på Norges idrettsforbunds toppidrettsseminar «Hvordan bidrar toppidrett til verdiskapingen i det norske samfunnet?» onsdag 12. august kl. 10.00-10.45 i lokalet Ballroom Arendal, Friergangen 4. Pressen er velkommen til å delta, enten fysisk eller digitalt.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom