Nye råd om turistfiske
Fiskeri- og havminister Marianne Sivertsen Næss har fått anbefalinger om hvordan turistfiske kan reguleres bedre.

- Regjeringen ønsker en bærekraftig turistfiskenæring hvor turistene tar bedre vare på hver enkelt fisk og setter opplevelsen i sentrum, sier fiskeri- og havminister Marianne Sivertsen Næss.
Fiskeridirektoratet har på bestilling fra fiskeri- og havministeren, gjennomført en høring av flere forslag til tiltak som gjelder regulering av turistfiske. De har mottatt rundt 260 høringssvar. Med bakgrunn i dette har Fiskeridirektoratet sendt en tilrådning til Nærings- og fiskeridepartementet, og foreslått endringer i regelverket for turistfiske.
– Jeg vil gå grundig gjennom de innspillene som har kommet i høringsrunden og direktoratets tilrådning, før jeg tar stilling til saken, sier fiskeri- og havminister Sivertsen Næss.
Forslagene som har vært på høring inkluderer redusert utførselskvote, innfrysingsforbud, daglig fangstrapportering og standardisert utførselsdokumentasjon. Dette er imidlertid kun deler av forslagene som ble presentert i rapporten fra Fiskeridirektoratets arbeidsgruppe i fjor, som også inneholdt forslag om fiskekort for turistfiskere, besittelsesgrense, samt en innskjerping i kravene til både registrering av og rapportering for turistfiskevirksomheter.
– Dette er bare første etappe. Fiskeridirektoratet jobber med å utrede flere tiltak og det vil komme en ny høring senere i år. Regjeringen mener turistfiskebedriftene er viktig for aktivitet og verdiskapning langs kysten. Derfor jobber vi aktivt med å legge til rette for en mer bærekraftig turistfiskenæring, og disse tiltakene skal bidra til dette, sier Sivertsen Næss.
Les mer om rådene om turistfiske fra Fiskeridirektoratet: Tilrår redusert utførselskvote utan tidfesting
Kontakter
Pressevakt NFD
902 51 303 (ikkje SMS)
Om oss
Nærings- og fiskeridepartementet (NFD) utformar ein framtidsretta nærings- og sjømatpolitikk.
Innsyn: NFDs postjournal er søkbar hos www.eInnsyn.no
Du kan følgje NFD på LinkedIn og Flickr, og regjeringa på X/Twitter og Facebook

Følg pressemeldinger fra Nærings- og fiskeridepartementet
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Nærings- og fiskeridepartementet på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Nærings- og fiskeridepartementet
Næringsministeren til Ukraine Recovery Conference (URC) i Roma1.7.2025 11:38:08 CEST | Pressemelding
9.–11. juli er næringsminister Cecilie Myrseth i Roma for blant annet å representere Norge på gjenoppbyggingskonferansen Ukraine Recovery Conference.
Nytt regelverk på plass - åpner for søknader om fiskeoppdrett på land igjen1.7.2025 08:01:00 CEST | Pressemelding
Nærings- og fiskeridepartementet har i dag fastsatt endring av laksetildelingsforskriften og akvabiosikkerhetsforskriften. Endringene innebærer en presisering av vilkår for plassering av anlegg, slik at grensen mellom hva som anses å være på land og i sjø blir tydeligere. Det innføres krav om desinfeksjon av inntaksvann for anlegg på land for å begrense risiko for spredning av smittestoff via vann.
I dag får Konkurransetilsynet et nytt verktøy for å bekjempe alvorlige konkurranseproblemer1.7.2025 07:00:00 CEST | Pressemelding
Markedsetterforskning er et nytt verktøy for Konkurransetilsynet, som kan bidra til bedre konkurranse. God konkurranse er viktig for at forbrukerne skal få rimelige priser og godt utvalg. Markedsetterforskning vil gjelde for alle markeder, inkludert dagligvarebransjen. Reglene om markedsetterforskning trer i kraft 1. juli.
Nye grep for å sikre en bærekraftig turistfiskenæring1.7.2025 07:00:00 CEST | Pressemelding
Fiskeri- og havminister Marianne Sivertsen Næss innfører fra 1. august i år nye tiltak for å sikre en mer bærekraftig turistfiskenæring.
Nytt land slutter seg til kampen mot fiskerikriminalitet27.6.2025 14:06:17 CEST | Pressemelding
Peru har signert Københavnerklæringen, som er første steg mot å bli med i det norske Blue Justice-initiativet. Målet er å styrke det internasjonale samarbeidet mot fiskerikriminalitet. Med Peru på laget er det nå 61 land som støtter initiativet.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom