Valgte lokal entreprenør til utvidelse av Trondheim lufthavn
Betonmast Trøndelag AS er tildelt kontrakten for utvidelse av passasjerterminalen «Pir Vest» ved Trondheim lufthavn Værnes.

Prosjektet gjennomføres som en totalentreprise med kontraktsverdi på ca. 60 MNOK.
Avinor valgte totalentreprenøren Betonmast Trøndelag AS for å bygge «Utvidelse Pir Vest». Betonmast har gjennom tilbudsprosessen vist en solid oppgaveforståelse og har en konkurransedyktig pris. Det var hard konkurranse mellom 6 kompetente tilbydere.
- Vi ser fram til et tett og godt samarbeid med Betonmast i dette prosjektet, sier Avinors prosjektleder Øystein Halvorsen.
Daglig leder i Betonmast Trøndelag sier at tildelingen av kontrakten er meget gledelige nyheter i et svært krevende marked med tøff konkurranse.
- «Det er spesielt gledelig at vi fikk topp score på alle kriterier i et svært jevnt felt på pris. Takk til hele teamet som har stått på lange dager. Vi gleder oss til å ta fatt på jobben», sier daglig leder Tom Utvik i Betonmast Trøndelag.
- Tildelingen er et første viktige skritt for økt kapasitet frem mot realiseringen av en senere større ønsket terminalutvidelse ved Trondheim lufthavn Værnes for å kunne møte forventet passasjervekst, sier lufthavndirektør Marit Helene Stigen.
Terminalutvidelsen blir på ca. 1 000 m2 på plan 1 med 3 nye gater samt vil ha et kjellerareal på ca. 800 m2 som skal ivareta funksjonene for varelager, tekniske installasjoner og et fremskutt varemottak med adkomst fra separat nedkjøringsrampe. Utvidelsen etableres og dimensjoneres slik at en senere påbygging av en 2. etasje vil kunne være mulig.
Terminalutvidelsen skal bygges med samme form og estetikk som eksisterende terminal Pir Vest, med et moderne interiør og med fremtidsrettede energieffektive og bærekraftige løsninger både for arkitektur og tekniske fag.
Utvidelsen tilknyttes eksisterende energisentral for vannbåren varme.
Den foreløpige målsetningen er byggestart senest 1. juni 2025. Terminalutvidelsen skal etter planen stå ferdig og kunne åpne for kommersiell trafikk i løpet av sommeren 2026.
Prosjekteringen starter umiddelbart i samarbeid med Avinor.
Nøkkelord
Kontakter
Marit Helene StigenLufthavndirektørAvinor Trondheim lufthavn Værnes
Tel:+4748007902Tel:+4748007902marit.helene.stigen@avinor.noPressetelefon (ikke SMS)Kun til bruk for journalister.
Vi svarer ut mediehenvendelser mellom 08.00-17.00 med mindre det inntreffer større hendelser. For generelle henvendelser ber vi om at det sendes e-post. For informasjon om flytrafikken ved våre lufthavner, se www.avinor.no, og velg flyplass.
Avinor har ansvar for 43 statlig eide lufthavner, og flysikringstjenesten for sivil og militær luftfart i Norge. Dette nettverket binder Norge sammen - og Norge sammen med verden.
Avinor er en drivkraft i miljøarbeidet i luftfarten og en pådriver for å redusere de samlede klimagassutslippene fra norsk luftfart. Selskapet har en ledende rolle i arbeidet med utvikling av el-fly, og leveranse av biodrivstoff til fly.
Avinor bidrar hvert år til 50 millioner sikre og effektive flyreiser. Om lag halvparten av disse er til og fra Oslo lufthavn.
Rundt 2.800 medarbeidere har ansvar for å planlegge, bygge ut og drive et samlet lufthavn- og flysikringssystem. Avinors virksomhet finansieres gjennom luftfartsavgifter og kommersiell virksomhet på flyplassene.
Følg pressemeldinger fra Avinor
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Avinor på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Avinor
Avinor lyser ut Norges største parkeringskontrakt12.12.2025 10:00:00 CET | Pressemelding
Oslo, 12.desember – Avinor lyser nå ut Norges største parkeringskontrakt. Den gjelder drift og kommersiell utvikling av parkeringsanleggene ved Oslo lufthavn for perioden 2027–2031, med en estimert verdi på om lag 3,5 milliarder kroner.
Rutenyhet: Air Lingus starter flyvninger mellom Dublin og Oslo11.12.2025 15:05:00 CET | Pressemelding
Dette er gode nyheter for reiseglade nordmenn. Reisetiden er under to og en halv time, og mulighetene for opplevelser står i kø.
November-tal frå Avinor: Svak auke i talet på passasjerar10.12.2025 14:00:00 CET | Pressemelding
I november reiste 4 millionar passasjerar gjennom Avinor sine lufthamner. Dette er ein auke på 1,5 prosent samanlikna med november i fjor. Hittil i år har talet på reisande auka med 3,3 prosent.
Slik flyr du enklest med julegaver10.12.2025 07:00:00 CET | Pressemelding
Skal du ut og reise med julegaver og er usikker på reglene? Her er Avinors pakketips inn mot juleutfarten.
Avinors nye droneapp utsettes inntil videre8.12.2025 16:15:03 CET | Aktuelt
Mandag 8. desember lanserte Avinor droneappen Avidrone som skulle erstatte dagens app Ninox Drone. Nå blir Avidrone utsatt og Ninox Drone videreføres inntil videre.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom