Avinor setter av ni millioner til positive naturtiltak i Bodø kommune

Del

Avinor lanserer i dag en ny tilskuddsordning for positive naturtiltak i Bodø kommune. Som en del av utbyggingen av nye Bodø lufthavn, settes det av inntil ni millioner kroner for å støtte prosjekter som bidrar til å bevare og forbedre det som bedrer lokalt naturmangfold utenfor anleggsområdet. Dette er første gang Avinor setter av et beløp som en del av prosjektbudsjettet for å aktivt minimere belastningen på naturen i forbindelse med en stor utbygging. En slik støtteordning, der prosjektmidler settes av til naturtiltak utenfor prosjektets grenser, er en nyvinning blant statlige aktører. 

Nye Bodø lufthavn skal stå ferdig i andre halvår 2029. Den vil være dimensjonert for 2,3 millioner passasjerer pr. år i åpningsåret.
Nye Bodø lufthavn skal stå ferdig i andre halvår 2029. Den vil være dimensjonert for 2,3 millioner passasjerer pr. år i åpningsåret. (Illustrasjon: HENT, Norconsult, LPO Arkitekter og Archus Arkitekter for Avinor)

Tilskuddsordningen er tilgjengelig for lokale organisasjoner, myndigheter og enkeltpersonforetak som har ideer til gode prosjekter for naturtiltak som kan gi positive ringvirkninger på naturmangfold i Bodø kommune. Målet er å minimere totalbelastningen på naturen i  forbindelse med den omfattende utbyggingen, som er det største pågående infrastrukturprosjektet i Avinor. 

Konserndirektør Karianne Helland Strand i bærekraft, konsept og infrastrukturdivisjonen i Avinor, uttrykker stor entusiasme for ordningen. – Vi er svært glade for å kunne lansere denne tilskuddsordningen som en del av vårt arbeid med den nye Bodø lufthavn. Avinor har et sterkt fokus på miljø og bærekraft, og denne ordningen er et konkret bevis på vårt engasjement for å støtte lokale initiativer som bidrar til en grønnere fremtid. Vi ser frem til å samarbeide med Bodø kommune og lokale aktører for å bevare og forbedre naturmangfoldet i kommunen, sier hun. 

Et frivillig initiativ fra Avinor

En av hovedårsakene til at Avinor ønsker å pilotere denne ordningen er at det kan ha større effekt å iverksette tiltak andre steder i kommunen enn på det fremtidige lufthavnområdet. Helland Strand understreker at Avinor ikke har noen lovpålagt forpliktelse til å etablere en slik tilskuddsordning. – Vi ønsker at ordningen skal bidra til positive effekter. Noen aktører kan nok ha bekymringer om at tiltakene ikke er tilstrekkelige. Jeg vil derfor understreke at denne tilskuddsordningen er et frivillig initiativ fra Avinor, og ikke noe vi er pålagt, sier konserndirektøren. – Vi har etablert ordningen for å bidra til at de negative påvirkningene på naturmangfoldet som følger av utbyggingen på Bodø-halvøya blir mindre. Dette er i tråd med vår klima- og miljøstrategi hvor vi har forpliktet oss til å jobbe systematisk for å redusere egen negativ påvirkning, og øke positiv påvirkning på naturmangfold og økosystemer, avslutter hun. 

Bodø kommune berømmer Avinor

Bodø kommune er også veldig fornøyd med tilskuddsordningen som Avinor nå etablerer. Ordfører Odd-Emil Ingebrigtsen (H) berømmer Avinors initiativ. – Tanken bak tilskuddsordningen er helt i tråd med det bystyret har vedtatt både i den nye samfunnsplanen og klimaplanen. Dette er midler som skal bidra til å ta vare på og restaurere natur i Bodø, noe som på sikt vil komme hele samfunnet til nytte, sier han.

Om ordningen:

Søkere kan nå søke om midler til prosjekter som fremmer positive naturtiltak i Bodø . Tilskuddsordningen vil bidra til å bevare og forbedre lokale økosystem,   og samarbeid med Bodø kommune og lokale aktører er nøkkelen til suksess. Innovasjon og bærekraft er sentrale verdier i Avinors arbeid, og vi oppfordrer alle med gode ideer til å søke.

Informasjon om hvordan man kan søke om midler fra fondet, finnes på vår nettside:
www.avinor.no/nylufthavnbodo

Fakta om nye Bodø lufthavn:

  • Lufthavnen vil etter planen åpne for operativ drift i 2029 og ha offisiell åpning i løpet av 2029/2030
  • Kapasiteten på den nye terminalen vil være 2,3 millioner passasjerer i året
  • I byggeperioden vil rundt 350 firmaer være involvert, og 3 000 arbeidere sysselsettes i løpet av den fem år lange anleggsperioden
  • 3,5 millioner kubikkmeter fjell og løsmasser skal flyttes – dette tilsvarer rundt 
    1 400 olympiske svømmebasseng
  • 650 000 kvadratmeter skal asfalteres – noe som tilsvarer i underkant av 100 fotballbaner
  • Terminal og andre driftsbygg på nye Bodø lufthavn blir over 25 000 kvadratmeter, noe som er fem ganger større enn gulvarealet i Oslo Spektrum
  • Rullebaner, taxebaner og flyoppstillingsplasser («Flyside») bygges av Peab Anlegg AS - forberedende arbeider startet i februar 2024
  • Kontrakt for bygging av terminalbygg og enkelte andre driftsbygg er tildelt HENT AS - planlagt byggestart for denne delen av prosjektet er augustl 2025

Kontakter

Bilder

Nye Bodø lufthavn skal stå ferdig i andre halvår 2029. Den vil være dimensjonert for 2,3 millioner passasjerer pr. år i åpningsåret.
Nye Bodø lufthavn skal stå ferdig i andre halvår 2029. Den vil være dimensjonert for 2,3 millioner passasjerer pr. år i åpningsåret.
(Illustrasjon: HENT, Norconsult, LPO Arkitekter og Archus Arkitekter for Avinor)
Last ned bilde
Fra venstre: Leder i plan- og miljøkomiteen i Bodø kommune Tommy Wisth (Frp), konserndirektør bærekraft, konsept- og infrastrukturutvikling Karianne Helland Strand, varaordfører i Bodø kommune Ida Gudding Johnsen (V) og prosjektdirektør Paul Torgersen.
Fra venstre: Leder i plan- og miljøkomiteen i Bodø kommune Tommy Wisth (Frp), konserndirektør bærekraft, konsept- og infrastrukturutvikling Karianne Helland Strand, varaordfører i Bodø kommune Ida Gudding Johnsen (V) og prosjektdirektør Paul Torgersen.
(Foto: Tor O. Iversen/Avinor)
Last ned bilde
Karianne Helland Strand er konserndirektør bærekraft, konsept- og infrastrukturutvikling i Avinor.
Karianne Helland Strand er konserndirektør bærekraft, konsept- og infrastrukturutvikling i Avinor.
(Foto: Tor O. Iversen/Avinor)
Last ned bilde
Inne på anleggsområdet gjennomfører Avinor selv ulike tiltak for å bevare naturmangfoldet. Sommeren 2024 fikk vi hjelp av Bjørn Håkon Smevold og Marina Eraker Hjønnevåg fra COWI Norge til å flytte den vernede arten Flueblom til et nytt og trygt tilholdssted som ikke kommer i konflikt med anleggsarbeidene.
Inne på anleggsområdet gjennomfører Avinor selv ulike tiltak for å bevare naturmangfoldet. Sommeren 2024 fikk vi hjelp av Bjørn Håkon Smevold og Marina Eraker Hjønnevåg fra COWI Norge til å flytte den vernede arten Flueblom til et nytt og trygt tilholdssted som ikke kommer i konflikt med anleggsarbeidene.
(Foto: Tor O. Iversen/Avinor)
Last ned bilde
Byggingen av nye Bodø lufthavn startet for fullt i mai 2024. Sjøfyllingen i vest er det største enkeltdelen i prosjektet. Dette bildet er tatt 10. mars 2025.
Byggingen av nye Bodø lufthavn startet for fullt i mai 2024. Sjøfyllingen i vest er det største enkeltdelen i prosjektet. Dette bildet er tatt 10. mars 2025.
(Dronefoto: Tor O. Iversen/Avinor)
Last ned bilde

Lenker

Avinor har ansvar for 43 statlig eide lufthavner, og flysikringstjenesten for sivil og militær luftfart i Norge. Dette nettverket binder Norge sammen - og Norge sammen med verden.

Avinor er en drivkraft i miljøarbeidet i luftfarten og en pådriver for å redusere de samlede klimagassutslippene fra norsk luftfart. Selskapet har en ledende rolle i arbeidet med utvikling av el-fly, og leveranse av biodrivstoff til fly.

Avinor bidrar hvert år til 50 millioner sikre og effektive flyreiser. Om lag halvparten av disse er til og fra Oslo lufthavn.

Rundt 2.800 medarbeidere har ansvar for å planlegge, bygge ut og drive et samlet lufthavn- og flysikringssystem. Avinors virksomhet finansieres gjennom luftfartsavgifter og kommersiell virksomhet på flyplassene.

- Avinors offentlige journal

Følg pressemeldinger fra Avinor

Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Avinor på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.

Siste pressemeldinger fra Avinor

I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.

Besøk vårt presserom
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye