Stenger løp i E39 Glaskartunnelen
Førstkommende helg stenger nordgående løp én natt, og neste helg skjer det samme i sørgående løp.

- Fram til sommerferien har vi behov for å utvide stengningene i perioder og helger. Det blir både utvidet stenging i helg som nå, og det blir etter hvert nødvendig å helstenge i helg grunnet testperiode for å kunne testkjøre systemene som berører begge tunnel-løpene, sier prosjektleder Kristian Dale Sylta i Statens vegvesen.
De kommende helgene er det to forestående stenginger i tunnelen mellom Bergen og Åsane, og det skjer til disse tidene:
Fredag 21.03.2025 stenger Nordgående løp fra kl 20.00 - lørdag 22.03.2025 kl 09.00
( fra Eidsvåg til Åsane )
Fredag 28.03.2025 stenger Sørgående løp fra kl 20.00 - lørdag 29.03.2025 kl 09.00
( fra Åsane til Eidsvåg )
Omkjøring blir via Ervikvegen, eller folk kan kjøre om Nesttun dersom det passer med reisevegen.
Stor jobb utført
I Glaskartunnelen er det nå utført et stort arbeid med å få de tekniske installasjonene opp til dagens standard. Det er utført sprengningsarbeid, og det er lagt ned kilometervis med kabler og rør, under vegbanen. I himlingen er det satt opp nye kabelbruer og lagt på vann- og frostsikring. Det er montert nye brannskap, og totalt er det kommet opp 124 stk nye feltanviser-skilt, slik at man kan kjøre to-veis trafikk i det ene tunnelløpet ved behov - men dette er altså ikke klart til testes nå i mars.
Nå gjenstår en del elektroarbeid, testing og oppkobling ut over våren og sommeren. Ferdig oppgradert tunnel vil fremstå lysere og med bedre sikrings- og overvåkingsutstyr enn tidligere, som gir bedre kontroll for Vegtrafikksentralen.
Etter sommerferien skal entreprenøren starte med riving av gammelt utstyr, og det skal støpes en ny vegg inni tunnelen.
-Vi har hatt god produksjon på anlegget hele veien, og prosjektet har vokst noe i omfang undervegs. Vi forventer at entreprenøren er klar for å overlevere ferdig anlegg til Statens vegvesen mot slutten av inneværende år, sier prosjektleder Sylta.
Om tunnelen:
E39 Glaskartunnelen ligger på E39 i Åsane nord for Bergen, og har to løp. Sørgående løp er på 597 meter og ble åpnet i 1990, og nordgående er på 585 meter og ble åpnet i 1994. Årsdøgntrafikken i 2020 var på 48.000 kjøretøy. Oppgradering av tunnelen blir utført av Fyllingen Maskin i arbeidsfellesskap med Strand AS og Magnus Thunestvedt AS.
Kontakter
Kristian Dahle SyltaProsjektleder, Tunneloppgradering Vest
Tel:+4746908482kristian.dahle.sylta@vegvesen.noBilder




Om Statens vegvesen
Statens vegvesen arbeider for å skape et smart og sammenhengende transportsystem på vei for hele Norge. Det skal være enkelt å reise og transportere varer – på sikre veier tilpasset framtidens behov.
Følg pressemeldinger fra Statens vegvesen
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Statens vegvesen på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Statens vegvesen
Åtvarar mot feilparkeringar på høgfjellet18.4.2025 15:52:17 CEST | Pressemelding
Bilar som parkerer i vegbanen på riksveg 7 over Hardangervidda skaper problem for brøytemannskap og andre trafikantar.
Avlyser konkurranse om rammeavtale for rådgivnings- og prosjekteringstjenester til Fellesprosjektet Arna-Stanghelle15.4.2025 12:06:05 CEST | Pressemelding
For å kunne rette opp i uklarheter i konkurransegrunnlaget, og sikre effektiv konkurranse om anskaffelsen, er det nødvendig å avlyse konkurransen og lyse den ut på nytt.
Arbeid på Fodnes og Mannheller ferjekaiar rett over påske15.4.2025 08:30:00 CEST | Pressemelding
Statens vegvesen gjer arbeid på Fodnes ferjekai natt til onsdag 23. april, og på Mannheller natt til torsdag 24. april.
Mesta skal drifte og vedlikeholde elektroinstallasjoner langs riksvegene i Innlandet11.4.2025 15:51:42 CEST | Pressemelding
Mesta AS inngår en fem-årig kontrakt med Statens vegvesen om drift og vedlikehold av elektroinstallasjoner langs riks- og europavegene i Innlandet samt Øvre Romerike.
E6 i Gudbrandsdalen åpner for normal trafikk10.4.2025 15:48:21 CEST | Pressemelding
Fra fredag formiddag er E6 i Rosten i Sel kommune igjen åpen for toveistrafikk. Det har vært redusert framkommelighet siden det gikk et steinskred over vegen 31. mars.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom