Kasakhstan og Kypros for å utdype politiske og økonomiske bånd
ASTANA—Kasakhstans visestatsminister og utenriksminister, Murat Nurtleu, ankom Kypros 5.mars for sitt første offisielle besøk. Målet var å utforske nye samarbeidsmuligheter.
Nurtleu holdt samtaler med Kypros' president Nikos Christodoulides for å diskutere bilateralt samarbeid og bekrefte det gjensidige ønsket om å styrke båndene, ifølge pressetjenesten til Kasakhstans utenriksdepartement.
Christodoulides, som besøkte Kasakhstan i 2019 da han var Kypros' utenriksminister, spilte en nøkkelrolle i å aktivisere den politiske dialogen og styrke de handels- og økonomiske forholdene mellom de to landene. Kypros har identifisert Kasakhstan og India som prioriterte partnere i Asia.
Nurtleu sendte varme hilsener og de beste ønsker fra Kasakhstans president Kassym-Jomart Tokayev og understreket Kypros' rolle som en pålitelig partner for Kasakhstan i EU og Middelhavsområdet. Siden 2005 har Kypros investert 4,8 milliarder dollar i Kasakhstans økonomi.
Tjenestemennene ønsket velkommen den gjensidige åpningen av ambassadene i hovedstedene, noe som ble et betydelig steg mot å styrke partnerskapet.Diskusjonen inkluderte muligheter for samarbeid innen handel, transport, digitalisering, turisme, samt spørsmål om global og regional sikkerhet.
Av Dana Omirgazy

Kasakhstan og Kypros for å utdype politiske og økonomiske bånd
Følg pressemeldinger fra Kasakhstans Ambassade i Norge
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Kasakhstans Ambassade i Norge på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Kasakhstans Ambassade i Norge
Politiske og økonomiske reformer i Kasakhstan presentert i Oslo22.10.2025 20:00:00 CEST | Pressemelding
Oslo, 21. oktober 2025 – I forkant av Republikkdagen arrangerte Kasakhstans ambassade i Oslo et rundebordsmøte om Kasakhstans utvikling og kasakhstansk-norske relasjoner. Representanter fra Utenriksdepartementet, eksperter, frivillige organisasjoner, næringsliv og media deltok.
Kasakhstan 35 år: Mellommaktens kunst i en ny geopolitisk virkelighet22.10.2025 17:32:43 CEST | Pressemelding
Når Kasakhstan i år markerer 35-årsjubileet for erklæringen om statlig suverenitet, handler det om langt mer enn historisk symbolikk. Dette er historien om hvordan et land, født ut av et kollapsende imperium, gradvis har bygget seg opp til å bli Eurasiens fremste mellommakt – en stat som ikke bare overlever mellom stormaktene, men som mestrer kunsten å balansere, tilpasse og påvirke dem.
Falkefestival samlet jegere fra sju land i Øst-Kasakhstan16.10.2025 11:22:39 CEST | Pressemelding
OSKEMEN – Den internasjonale festivalen Shygys Salburyny ble arrangert 8.–11. oktober i Ulan-distriktet i Øst-Kasakhstan og samlet 148 deltakere fra sju land. Festivalen, som feiret sitt femårsjubileum, løfter fram falkoneri som et levende uttrykk for landets kulturarv.
Tokayev understreker parlamentarisk reform som strategisk viktig15.10.2025 10:45:13 CEST | Pressemelding
ASTANA – President Kassym-Jomart Tokayev la mandag vekt på den historiske betydningen og kompleksiteten ved Kasakhstans kommende parlamentariske reform under det første møtet i arbeidsgruppen for parlamentarisk reform 14. oktober, ifølge presidentkontoret Akorda.
Hiking og økoturisme vokser kraftig i Kasakhstan14.10.2025 11:27:29 CEST | Pressemelding
ASTANA – Fotturbasert økoturisme har blitt en av verdens mest populære reisemåter, ifølge FNs verdensorganisasjon for turisme (UNWTO). Trenden gjenspeiler en økende etterspørsel etter bærekraftig reiseliv, som krever beskjedne investeringer og samtidig gir betydelige sosiale og økonomiske gevinster. Aktiviteter som fotturer, trekking og backpacking gir verdi både for reisende og for lokale næringsaktører.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom