- Lønnsoppgjøret må levere også i usikre tider
14.3.2025 12:04:47 CET | LO | Pressemelding
Arbeidstakerne skal ha sin en del av verdiskapingen, også i usikre tider.
LO-familien sto samlet bak kravet om økt kjøpekraft og at arbeidstakerne skal ha sin del av verdiskapingen, da lønnsoppgjøret ble sparket i gang fredag 14. mars.
- Vi lever i usikre tider med økonomisk uro. Det er viktig å huske at det også betyr usikre tider for arbeidsfolk. Folk trenger trygghet og stabilitet, og da må arbeidstakere få sin andel av kaka, også når det er usikre tider. Hvis ikke setter vi frontfaget i fare, sa Peggy Hessen Følsvik da forhandlingene med NHO begynte.
Hun la til at lønnsoppgjøret handler om mer enn bare kroner og øre. Det er en viktig mekanisme for å opprettholde tilliten i samfunnet og forhindre økende ulikhet, som kan bryte ned tilliten mellom folk og politikere. Det er ikke mindre viktig i krevende tider.
Viktig mekanisme
- Lønnsoppgjøret er en av de viktigste mekanismene vi har for å motvirke økende ulikhet i Norge. I dårlige tider sørger lønnsoppgjøret for at bedriftene ikke må betale høyere lønnstillegg enn de har råd til, og i gode tider sikrer det at overskuddene deles med arbeidstakerne som har skapt overskuddene, sa Følsvik og la til:
– Industrien går så det griner. Det er rom for et godt og solid lønnsoppgjør, som gir økt kjøpekraft.
Styrke kjøpekraften
LO går inn i lønnsoppgjør et med krav om økt kjøpekraft for alle medlemmer, fordi det er store overskudd i konkurranseutsatt industri, som skal fordeles rettferdig.
– For LO er det viktig å ta hensyn til bedriftenes konkurranse- og investeringsevne, samtidig som vi sikrer folk den kjøpekraften det er rom for.
LO mener det er rett og rimelig at overskuddene fordeles rettferdig, og det handler om mer enn bare det økonomiske. Rettferdig fordeling er viktig for å opprettholde tilliten i samfunnet.
– Flere steder i verden ser vi økende tendenser til at tilliten mellom folk svekkes. I USA har amerikanske arbeidstakere har tapt kjøpekraft over 50 år, mens de rikeste har blitt rikere. Det er en utvikling vi ikke ønsker i Norge, la hun til.
Kontakter
Trond GramInformasjonssjef
Tel:99618169trond.gram@lo.noFølg pressemeldinger fra LO
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra LO på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra LO
– Gledelig at staten tar over ansvaret for Fensfeltet22.4.2026 10:51:24 CEST | Pressemelding
– Det er svært gledelig at staten nå overtar planansvaret for Fensfeltet i Telemark. Det haster med å komme i gang med utvinning, og staten må spille en viktig rolle, sier LO-leder Kine Asper Vistnes.
Spekter-oppgjøret: LO-medlemmer er sikret minst 12.675 kroner i lønnstillegg15.4.2026 22:11:48 CEST | Pressemelding
LO og Spekter er enige om et at alle skal få et lønnstillegg på over 12.675 kroner. Nå fortsetter oppgjøret med lokale forhandlinger.
LOs krav til Spekter-forhandlingene: Økt kjøpekraft og forskuttering av sykelønn15.4.2026 10:06:10 CEST | Pressemelding
Et av de største lønnsoppgjørene i Norge starter i dag. LO vil sikre økt kjøpekraft for medlemmene i Spekter-forhandlingene.
LO skal forhandle om lønna for ansatte i sykehusene, jernbanen, Posten, Avinor, NRK og kultursektoren14.4.2026 13:17:04 CEST | Pressemelding
250.000 arbeidstakere er omfattet av tariffoppgjøret i Spekter-virksomhetene. Nå starter forhandlingene.
LO: -Industrien trenger mer kraft nå8.4.2026 10:17:34 CEST | Pressemelding
Onsdag morgen la kjernekraftutvalget fram sin rapport. Utvalget konkluderer med at det vil ta minst 20 år før det kan bli kjernekraft i Norge.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom