Hvor mye strøm brukes i kommunene?
Nå får alle kommunene i Norge et nytt verktøy for å følge energibruken innenfor sitt geografiske område. Det nye energiregnskapet er utviklet av NVE og viser bruk av strøm og fjernvarme i kommunene fordelt på sektor, og inkluderer også strømforbruket til husholdninger og industri. Dette vil være et godt verktøy for å identifisere muligheter for energieffektivisering, som kan bidra til å redusere energikostnader.

Energiregnskapet gir kommunene tall for strømforbruket fordelt på ulike næringskategorier måned for måned. Slik kan både driftsansvarlige og politikere følge med på strømbruken til gatelys, skoler, idrettsanlegg og alle andre kommunale oppgaver.
− Kommunene har en nøkkelrolle i å fremme energieffektivisering. Bedre oversikt over eget forbruk gjør det enklere å finne gode tiltak for å redusere energiforbruket, og gjør det mulig å ta i bruk smarte teknologier og løsninger, sier Maren Aschehoug Esmark, seksjonssjef i NVE.
Energieffektivisering kan frigjøre kraft til nye formål
Målet med det kommunefordelte energiregnskapet er å gi kommunene et verktøy som de kan bruke i sin rolle som samfunnsutvikler og planmyndighet, til å fremme gode energiløsninger og støtte kommunenes arbeid med energieffektivisering.
Kommunene kan se hvor mye strøm som brukes i ulike sektorer, sammenligne tallene med andre kommuner og se forbruket per innbygger. Da er det lettere å se hvor energisparetiltak kan gjøre en forskjell. Målet er at slike sammenlignbare nøkkeltall og indikatorer skal støtte arbeidet med å spare energi og dermed også kommunale utgifter.
Utviklet på bakgrunn av kommunenes ønsker
En rekke kommuner har gitt innspill i utviklingen av det kommunefordelte energiregnskapet.
− Diskusjonene med folk fra kommunene har vært til stor hjelp i arbeidet med energiregnskapet. Samarbeidet med aktive kommuner har vært avgjørende for at vi kan lansere dette, sier Esmark.
Gjennom intervjuer med aktører i Kommune-Norge har NVE avdekket hvilke data kommunene ønsker seg for å kunne fremme gode energiløsninger.
Utviklingen av energiregnskapet er resultat av et samarbeid med Norsk Kommunalteknisk Forening, KS, Statistisk sentralbyrå og Miljødirektoratet.
Veien videre
Bruk av fjernvarme bidrar til avlastning av kraftnettet og økt bruk av overskuddsvarme kan bli viktig fremover. Energiregnskapet inneholder årlige nettoproduksjonstall for fjernvarmeleverandører, og NVE jobber også med en oppdatert løsning for å vise hvor overskuddsvarme fra industrien forekommer i kommunene. Det vil legge til rette for at kommunene og næringsaktører i større grad kan jobbe for energieffektivisering.
Nøkkelord
Kontakter
Maren Esmarkseksjonssjef
Tel:97183379mesm@nve.noBilder

Lenker
Noregs vassdrags- og energidirektorat (NVE) har ansvar for å forvalte Noregs vatn- og energiressursar. NVE varetek også dei statlege forvaltningsoppgåvene innan skredførebygging. NVE skal sikre ei heilskapleg og miljøvennleg forvaltning av vassdraga, fremje ei effektiv kraftomsetning, kostnadseffektive energisystem og hjelpe til ein effektiv energibruk.
Følg pressemeldinger fra Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE)
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE) på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE)
Folkemøte om ny kraftleidning mellom Stryn og Hornindal17.10.2025 16:54:59 CEST | Pressemelding
Linja AS har søkt om løyve til å byggje ein ny kraftleidning mellom Tomasgard transformatorstasjon i Volda kommune og Bø transformatorstasjon i Stryn kommune. Noregs vassdrag- og energidirektorat har nå sendt saka på høyring, og inviterer til eit offentleg folkemøte i Stryn den 21. oktober.
Slik vil klimapolitikken påvirke kraftforbruket og strømprisen16.10.2025 13:30:00 CEST | Pressemelding
I en ny rapport ser NVE nærmere på hvordan klimapolitikk vil påvirke kraftforbruket og strømprisene i Norge de neste ti årene. I NVEs langsiktige kraftmarkedsanalyse ligger det inne en samlet forbruksøkning på 23 TWh de neste ti årene. Med regjeringens klimaplan, som ble lagt fram sammen med gårsdagens forslag til Statsbudsjett, viser NVEs analyse at samlet kraftforbruk økes med ytterligere 4 TWh fram mot 2035.
NVE varsler skjerpede krav til beredskap i kraftforsyningen16.10.2025 11:22:14 CEST | Pressemelding
En kartlegging fra NVE viser at kraftsystemet i Norge er godt rigget for å håndtere værhendelser, men ikke sabotasje. Framover vil NVE derfor stille krav om at kraftselskapene skal være bedre forberedt på sabotasje og samtidige angrep.
NVE lanserer et nytt rammeverk for energi- og kraftmarkedsmodeller15.10.2025 08:00:00 CEST | Pressemelding
Norges vassdrags- og energidirektorat lanserer et nytt rammeverk som skal gjøre det enklere og raskere å lage energi- og kraftmarkedsanalyser. Flere og bedre analyser bidrar til mer kunnskap når både myndigheter og energibransjen tar sine beslutninger. Verktøyet legges ut med åpen lisens, slik at hele bransjen og akademia kan ha nytte av det.
Presseinvitasjon: Norges energidager starter på torsdag13.10.2025 14:17:36 CEST | Presseinvitasjon
Torsdag og fredag denne uka samles hele kraftbransjen på Fornebu til Norges energidager 2025. På scenen møter dere blant annet Energiministeren, næringslivsledere, myndigheter fra både Norge og utlandet, forskere, interesseorganisasjoner og andre. Konferansen arrangeres av Norges vassdrags- og energidirektorat og Reguleringsmyndigheten for energi.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom