Militærøvelsen Joint Viking er over – vær oppmerksom i trafikken
12.3.2025 14:48:34 CET | Statens vegvesen | Pressemelding
Joint Viking 2025 avsluttes onsdag kveld og torsdag morgen. Da skal 10 000 soldater ut av øvingsområdet. Det blir mye militær trafikk på veiene, både kolonner og tungtransport.

Statens vegvesen og Troms fylkeskommune ber trafikanter og publikum være tålmodige og vaktsomme.
– Følg med på trafikkmeldingene på vegvesen.no/trafikk, oppfordrer Siril Veiåker Nilsen, seksjonssjef for Vegtrafikksentralen nord i Statens vegvesen.
– Militær trafikk med militære kolonner og tungtransport, kan og vil føre til stor trafikk og forsinkelser i de berørte områdene, sier Nilsen. Hun ber trafikantene om å beregne ekstra tid når de skal ut på veien. Og å smøre seg med tålmodighet.
– Havner du bak en militær kolonne, er det bare å slippe opp på gassen og ta det rolig.
Hvordan forholder man seg til en militær kolonne?
Det er ikke et absolutt forbud mot å kjøre forbi en kolonne, men du bryter trafikkreglene om du hindrer eller forstyrrer kolonnen.
Disse veiene blir mest belastet med militær trafikk:
Onsdag 12. mars:
- E6 Bjerkvik til Heia, militær aktivitet og transport, særlig i tilknytning til Bardufoss.
- Fv. 851 Sjøvegan til krysset Brandvoll–E6, militær transport
- Fv. 84 Sørreisa til Sjøvegan, militær aktivitet og transport
- Fv. 86 Sørreisa til Bardufoss, militær aktivitet
- Fv. 7830 Fossmovegen, militær aktivitet
Torsdag 13. og fredag 14. mars:
- E6 Bjerkvik til Heia, militær transport
- Fv. 84, fv. 7836 og fv. 851, veiakser mellom Sørreisa og Sjøvegan og til E6, militær transport
- Fv. 87, fv. 854 og fv. 8570 fra E6 til Øverbygd, militær transport
Det blir muligens også en del tungtransport på E6 fra Bjerkvik og nordover mot Finnmark.
Trafikksikkerhet er viktig – også for Forsvaret
– I øvelse Joint Viking har vi hatt med 10.000 soldater og veldig mange store militære kjøretøy. Mange av soldatene er ikke er vant til å kjøre på vinterføre. Derfor arrangerte vi glattkjøringskurs for en del av deltakerne i forkant av øvelsen for å unngå ulykker, sier Jonny Karlsen, talsperson ved Forsvarets operative hovedkvarter. Han sier at norske vinterforhold er essensen i Joint Viking.
– Skal styrkene fungere i krise og krig under slike forhold, må vi øve med dem i fredstid, sier Karlsen, som legger til at Forsvaret og Statens vegvesen samarbeider godt om å informere sivilbefolkningen om konsekvensene øvelsen har for trafikken på veiene i området.
– Vi har, så langt, hatt veldig få hendelser, noe vi er veldig fornøyd med. Men det blir fortsatt mye militær trafikk de neste dagene. Både militære og sivile må fortsatt være forsiktig i trafikken fremover, sier Karlsen.
Sjekk trafikkinformasjon
Statens vegvesen og Troms fylkeskommune oppfordrer trafikantene til å følge med på trafikkinformasjon fra Vegvesenet om situasjonen på veiene i og ut av Indre Troms.
– Dette er spesielt viktig for trafikanter på de veiene som blir hardest belastet under uttransporten. Vi oppfordrer trafikantene til å vise hensyn og beregne litt ekstra kjøretid, sier Øyvind Strømseth, avdelingsleder for infrastruktur i Troms fylkeskommune.
Siril Veiåker Nilsen minner samtidig om at det fortsatt er mørke kvelder, og at fotgjengere bør bruke refleks i skumringen og etter mørkets frembrudd.
Sjekk trafikkmeldinger i appen Vegvesen trafikk og på vegvesen.no/trafikk.
Har du tips eller observasjoner du vil melde fra om, ring 175.
Les mer om øvelsen på nettsiden til Troms fylkeskommune.
- Les mer om øvelsen på Statens vegvesens nettsider.
- Les mer om øvelsen på Forsvarets nettsider.
Kontaktinformasjon:
- Statens vegvesen, Vegtrafikksentralen nord, tlf. 75 11 38 21 (trafikkinformasjon til media)
- Statens vegvesen, Transport og samfunn / Drift og vedlikehold, pressevakt, tlf. 953 00 727
- Pressevakt Forsvaret: 40 43 80 83 ved spørsmål om militære forhold.
Kontakter
Pressevakt Drift og vedlikehold
* Drift, vedlikehold og forvaltning av riksvegnettet * Brøyting/strøing/salting * Asfalt * Rekkverk * Bruer * Tunneler * Fjelloverganger * Rasteplasser * Inspeksjoner * Ferje
Pressevakt Transport og samfunn
* Trafikksikkerhet og ulykkesstatistikk
* Trafikktall
* Fotobokser/fartskontroll
* Skilt
* Bompenger
* Trafikkstyring og beredskap
* Teknologi
* Klima og miljø
* Plansaker
* Nasjonale turistveger (Pressekontakt: 91104480)
* Norsk vegmuseum (Pressekontakt: 61285250)
Vegtrafikksentralen NordStatens vegvesen, Transport og samfunn
Tel:75 11 38 21Om Statens vegvesen
Statens vegvesen arbeider for å skape et smart og sammenhengende transportsystem på vei for hele Norge. Det skal være enkelt å reise og transportere varer – på sikre veier tilpasset framtidens behov.
Følg pressemeldinger fra Statens vegvesen
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Statens vegvesen på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Statens vegvesen
Vedlikehold på E39 Nygårdsbroen12.5.2026 12:42:42 CEST | Pressemelding
Statens vegvesen gjør nødvendig vedlikeholdsarbeid på E39 Nygårdsbroen i nordgående retning, altså mot Bergen sentrum, 22. – 26. mai.
Køyr mjukt i mai – to utfartshelger med stor trafikk og sårbare trafikantar12.5.2026 07:00:00 CEST | Pressemelding
Både onsdagen før Kristi himmelfartsdag og fredagen før pinse blir blant dei travlaste trafikkdagane i mai.
Stenseth maskin skal bygge døgnhvileplass for tungtransport ved E39 Stormyra11.5.2026 11:56:51 CEST | Pressemelding
Orkanger-entreprenøren Stenseth maskin AS skal bygge den nye døgnhvileplassen for tungtransport ved Stormyra i Heim kommune.
Syklister dør mens bilister blir tryggere: EU-rapport slår alarm11.5.2026 09:32:10 CEST | Pressemelding
Syklister blir ikke tryggere i trafikken – mens bilister blir det. En ny rapport fra European Transport Safety Council (ETSC) viser nesten stillstand i nedgangen i sykkeldødsfall i EU. Nå ber ekspertene om 30 km/t der biler og sykler møtes, og mer sykkelveier.
Legg om lokaltrafikken i E39 Veibustkrysset9.5.2026 09:54:37 CEST | Pressemelding
Måndag morgon blir trafikken lagt om på lokalvegane for dei som skal av og på E39 i Veibustkrysset.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom