Fiskeri- og havministeren til USA 16. – 18. mars
12.3.2025 14:09:26 CET | Nærings- og fiskeridepartementet | Pressemelding
Fiskeri- og havminister Marianne Sivertsen Næss besøker Boston og Nord-Amerikas største sjømatmesse, Seafood Expo North America, 16. – 18. mars.

- Mitt hovedformål med besøket er å styrke forbindelsene mellom Norge og USA på sjømatområdet. USA er vårt viktigste sjømatmarked utenfor Europa, og det er viktig å bygge videre på relasjonene våre for å videreutvikle handelen, sier fiskeri- og havminister Marianne Sivertsen Næss.
I fjor eksportere Norge nesten 112 000 tonn sjømat til USA til en verdi av nær 13,3 milliarder kroner. Sjømat utgjør en viktig andel av den norske vareeksporten til USA.
Under besøket vil fiskeri- og havministeren ha møter med norske sjømateksportører og representanter for amerikanske sjømatimportører. Statsråden vil også benytte anledningen til å treffe Islands fiskeriminister og representanter fra Brasil for å diskutere felles sjømatinteresser.
Utkast til program (forbehold om endringer):
Søndag 16. mars 2025
|
Når |
Hva |
|
10:15 |
Besøk til supermarkedkjeden Whole Foods. Opplegg i regi av Norges sjømatråd. |
Mandag 17. mars 2025
|
Når |
Hva |
|
10:00 |
Omvisning på sjømatmessen Seafood Expo North America |
|
12:00 |
Møte med Islands fiskeriminister, Hanna Katrín Friðriksson |
|
13.30 |
Møte med spesialrådgiver til Brasils minister for fiskeri og havbruk |
|
14:00 |
Møte med Rebecca Tepper, Secretary of Energy and Environment, Massachusetts Government |
|
16:00 |
Møte med norske sjømateksportører |
|
17:30 |
Deltar på mottagelse i regi av Norges sjømatråd |
Tirsdag 18. mars 2025
|
Når |
Hva |
|
10:00 |
Møte med amerikansk bransjeorganisasjon for sjømat (National Fisheries Institute). |
Kontakter
Halvard WenselKommunikasjonsrådgiver
Tel:971 80 784halvard.wensel@nfd.dep.noOm oss
Nærings- og fiskeridepartementet (NFD) utformar ein framtidsretta nærings- og sjømatpolitikk.
Innsyn: NFDs postjournal er søkbar hos www.eInnsyn.no
Du kan følgje NFD på LinkedIn og Flickr, og regjeringa på X/Twitter og Facebook

Følg pressemeldinger fra Nærings- og fiskeridepartementet
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Nærings- og fiskeridepartementet på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Nærings- og fiskeridepartementet
Fiskeri- og havministeren inviterer til innspillsmøte om fremtidens havbruksregulering27.3.2026 13:11:02 CET | Pressemelding
Som oppfølging av havbruksmeldingen inviterer fiskeri- og havminister Marianne Sivertsen Næss til innspillsmøte 19. mai 2026 kl. 09-12.
Regjeringen foreslår endringer i lov om tilskudd til sysselsetting av arbeidstakere til sjøs27.3.2026 11:45:00 CET | Pressemelding
Lovendringene er nødvendige for å få godkjent ordningen av EFTAs overvåkingsorgan ESA for en ny periode fra 2027.
Signerte avtale om norsk deltakelse i EUs Secure Connectivity-program26.3.2026 09:12:45 CET | Pressemelding
Norge og EU styrker samarbeidet om sikker satellittkommunikasjon med signering av Secure Connectivity-avtalen. Nå bindes Norge tettere til europeisk romsamarbeid.
Lavere markedsavgift for pelagisk og konvensjonell sjømat24.3.2026 09:48:34 CET | Pressemelding
Fiskeri- og havminister Marianne Sivertsen Næss har besluttet å senke markedsavgiften for pelagiske arter og konvensjonelle produkter. Målet er å lette situasjonen for næringen i en krevende tid.
Næringsminister Cecilie Myrseth til Brussel 25.-26. mars21.3.2026 08:00:07 CET | Presseinvitasjon
Næringsminister Cecilie Myrseth reiser til Brussel for å undertegne Secure Connectivity avtalen med EU.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom