Fagforbundet oppfordrer til en internasjonal handelsboikott av Israel, inntil landet respekterer folkeretten.
12.3.2025 12:40:22 CET | Fagforbundet | Pressemelding
Norge har tatt viktig skritt for Palestina, – men det haster med flere!
Uttalelse fra Fagforbundets landsstyre, 12. mars 2025
Norge har aldri hatt en utenrikspolitikk som har vært så tydelig forankret i folkeretten som nå, slik vi har sett i Norges reaksjoner på Israels bombing av Gaza. Dette er avgjørende i ei tid hvor folkeretten er under press. Norge har tatt viktige initiativ, som å bidra til en global allianse for en tostatsløsning. Norge fremmet FN-resolusjonen som ber Den internasjonale domstolen (ICJ) vurdere om Israel har brutt folkeretten ved å hindre bistand til palestinerne. Dette er viktige skritt i riktig retning!
Fagforbundets landsstyre fordømmer på det sterkeste Israels omfattende brudd på folkeretten, som har pågått helt siden staten Israel ble opprettet. Folkerettsbruddene har påført det palestinske folket ufattelige lidelser. Dette skjedde gjennom bombingen av Gaza, og det skjer nå ved tvangsfordrivingen av 40.000 mennesker på Vestbredden. Disse bruddene på folkeretten ville ikke vært mulig å gjennomføre uten den politiske, økonomiske og militære støtten Israel har fått fra USA og andre allierte. Dette kunne heller ikke skjedd uten det internasjonale samfunnets manglende vilje til å stille Israel til ansvar for de systematiske bruddene på folkeretten.
I fjor vedtok FNs generalforsamling med overveldende flertall at Israel må avslutte okkupasjonen, fjerne alle bosettere fra Vestbredden og gi tilbake landområder Israel har tatt. Dessverre har USAs nye president, Donald Trump, kommet med hårreisende uttalelser om å fjerne palestinerne og å «ta over» Gaza, og han har nærmest gitt den israelske regjeringa grønt lys til å annektere Vestbredden.
Det palestinske folket har ingen tid å miste. Norge og den globale alliansen må, før det er for seint, iverksette tiltak som sikrer palestinernes rett til frihet og selvråderett. Det må settes inn tiltak for å verne om FNs hjelpeorganisasjon for palestinske flyktninger (UNRWA), blant annet ved å få slutt på Israels forbud mot hjelpeorganisasjonens tilstedeværelse i okkuperte palestinske områder. I tillegg må humanitære bistand komme uhindret inn i Gaza.
Fagforbundets landsstyre mener palestinske sivilsamfunnsorganisasjoner spiller en avgjørende rolle i å beskytte menneskerettigheter og tilby grunnleggende tjenester. Derfor må støtten til disse organisasjonene økes betydelig. De palestinske organisasjonene må bli involvert i alle internasjonale initiativ for å gjenoppbygging og politiske reformer.
Det norske oljefondet har fortsatt eierdeler i selskaper som er knytta til de ulovlige bosettingene og brudd på menneskerettighetene. Dette er uakseptabelt, og det må bli et samsvar mellom regjeringas råd til næringslivet og oljefondets investeringer. Fagforbundets landsstyre krever at Norge forbyr investeringer i selskap som medvirker til brudd på folkeretten og menneskerettighetene. Norge må også forby handel med selskap som medvirker til den ulovlige okkupasjonen. Ved siden av dette, oppfordrer Fagforbundet til en internasjonal handelsboikott av Israel, inntil landet respekterer folkeretten.
Kontakter
Ingrid WergelandInformasjonsavdelingen
Tel:99271770ingrid.wergeland@fagforbundet.noOm Fagforbundet
Fagforbundet er LOs største forbund, med over 400 000 medlemmer. Vår hovedoppgave er å sikre medlemmene gode og trygge lønns- og arbeidsvilkår. Som landets største arbeidstakerorganisasjon har vi også tyngde og politisk gjennomslagskraft til å styrke og videreutvikle velferdsstaten
Følg pressemeldinger fra Fagforbundet
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Fagforbundet på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Fagforbundet
Prisen for årets arbeidsgiver i sykehus til avdelingsleder ved Helse Nord-Trøndelag3.3.2026 20:30:27 CET | Pressemelding
Under Fagforbundets sykehuskonferanse 2026 på Hell i Stjørdal, fikk Lars Gunnar Hågensen pris. Han er avdelingssjef ved sterilforsyningen i Helse Nord-Trøndelag, avdeling Levanger og Namsos.
Fagforbundet: – Dypt urettferdig at forskjellene øker13.2.2026 10:29:11 CET | Pressemelding
Gapet mellom de som tjener mest og de som tjener minst økte i 2025, viser fersk rapport fra Teknisk beregningsutvalg (TBU). Fagforbundet krever at hele laget må få økt kjøpekraft, og at de med lav lønn må løftes i årets lønnsoppgjør.
Endelig slutt på konkurranseutsetting av ambulansehelikoptrene9.1.2026 12:58:15 CET | Pressemelding
– Dette er viktig for beredskapen, og for våre medlemmer, som dermed unngår usikkerhet om lønns- og arbeidsvilkår ved operatørskifte, sier leder Helene Harsvik Skeibrok i Fagforbundet som organiserer flere yrkesgrupper i de prehospital tjenestene på sykehusene.
Reagerer på at PBL åpner for å ikke ha tariffavtale18.12.2025 15:20:02 CET | Pressemelding
PBL (Private Barnehagers Landsforbund) har i dag hatt ekstraordinært landsmøte der det er åpnet for å ha barnehager uten tariffavtale. Det reagerer Fagforbundet og Utdanningsforbundet sterkt på.
LANGVAKTSAVTALE: Fagforbundet sikrer to timer lønnet pause ved langvakter og et tillegg på 500 kroner per arbeidet langvakt i helgen.11.12.2025 15:00:00 CET | Pressemelding
– En slik sentralt framforhandla langvaktsavtale vil være nyttig for våre lokale tillitsvalgte. Mange ønsker seg mulighet for å etablere langvakter. Det argumenteres ofte for at dette kan løse bemanningsutfordringer og styrke muligheten for heltid, sier Line Tollefsen, nestleder i Fagforbundet.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom