Stort flertall mot vindkraftutbygging i Modalen
70% stemte mot planene om vindkraftutbygging i Modalen kommune. Den rådgivende folkeavstemning har gitt kommunestyret tydelig beskjed: Norsk Vind er uønsket i Modalen.

Valgdeltagelsen var på hele 86,3%. Spørsmålet innbyggerne tok stilling til var: «Ynskjer du utbygging av Norsk Vind sitt vindkraftanlegg i Modalsfjella?».
Det planlagte prosjektet fra Norsk Vind AS, kjent som Hordavind, ville innebære etablering av opptil 100 vindturbiner med en totalhøyde på rundt 220 meter hver, og ville dekket et område på 55 kvadratkilometer.
Engasjementet rundt saken har vært stort, med både stortingspolitikere og miljøorganisasjoner som har deltatt på folkemøter i kommunen de siste ukene. Motvind Norge og Motvind Vest har vært en aktiv støttespiller i motstandsarbeidet i Modalen.
-Resultatet i Modalen er et tydelig signal om at lokaldemokratiet fungerer, og at innbyggerne verdsetter naturen sin høyt. Dette utfallet gir håp til andre lokalsamfunn som kjemper mot uønskede vindkraftprosjekter, sier John Fiskvik, styreleder i Motvind Norge.
Kommunestyret i Modalen skal ta endelig stilling til vindkraftutbyggingen 10. april.
-Vi regner med at kommunestyret tar folkeavstemningens klare resultat til følge. Vi frykter at Norsk Vind trekker hele planforslaget sitt før den tid. Gjør de det, er det viktig at kommunestyret likevel tar en beslutning om at de sier nei til vindkraftutbygging, slik at de slipper flere opprivende omkamper i årene som kommer, sier Fiskvik.
Nøkkelord
Kontakter
Gaute Grøtta GravLeder informasjon og kommunikasjonMotvind Norge
Tel:92601505ggg@motvind.orgwww.motvind.orgJohn FiskvikStyrelederMotvind Norge
Tel:900 48 348john.fiskvik@motvind.orgLenker
Følg pressemeldinger fra Motvind Norge
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Motvind Norge på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Motvind Norge
– "Uavhengig kompetansetjeneste"? Et nytt påskudd for mer vindkraft28.3.2025 14:20:31 CET | Pressemelding
Regjeringen vil bruke millionbeløp på å veilede kommunene om vindkraft, men kaller tiltaket «uavhengig». – Dette ser mer ut som en salgsavdeling for videre utbygging, sier John Fiskvik i Motvind Norge.
Motvind Norge styrker tilstedeværelsen og engasjementet i fylket: Motvind Møre og Romsdal er stiftet.28.3.2025 10:17:30 CET | Pressemelding
-For å sikre en sterkere og mer koordinert innsats, har vi i samarbeid og forståelse med Motvind Nordvest besluttet å opprette et regionlag som kan samle motstanden og styrke det lokale engasjementet mot vindkraftutbygging ytterligere, sier John Fiskvik, styreleder i Motvind Norge.
Gapahuker som plaster på såret? Staten deler ut småpenger til vindkraftkommuner26.3.2025 11:09:04 CET | Pressemelding
Staten deler nå ut 28 millioner kroner til natur- og friluftstiltak i kommuner som er berørt av vindkraftutbygging. En enkelt testturbin i Gulen er tildelt 10 ganger så mye penger.
Motvind Norge støtter strengere krav, men advarer mot hastevedtak i energiloven12.2.2025 09:00:22 CET | Pressemelding
Motvind Norge støtter strengere krav til energiprosjekter, men advarer mot svekkede konsesjonsprosesser som i praksis er en fordekt tilpasning til fornybardirektivet.
Finnmark trenger ikke en 420 kV kraftledning – oppgrader eksisterende nett i stedet10.2.2025 12:44:32 CET | Pressemelding
Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE) har anbefalt at Statnett får konsesjon til å bygge en ny 420 kV kraftledning mellom Skaidi og Lebesby. Motvind Norge stiller seg kritisk til denne anbefalingen og mener den ikke er begrunnet i forsyningssikkerhet for befolkningen, men i behovet for å legge til rette for vindkraftutbygging i Finnmark.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom