Oppgang i prisveksten for mat og drikke i februar
Tolvmånedersveksten på matvarer og alkoholfrie drikkevarer endte på 7,5 prosent i februar. Det viser den siste konsumprisindeksen fra Statistisk sentralbyrå (SSB).

Prisveksten de siste årene speiler kostnadsøkninger i hele verdikjeden for mat. Etter at prisveksten på mat og drikke har gradvis avtatt siden toppen i juni 2023, har vi så langt i 2025 sett en viss økning.
At prisene går opp i februar har vært normalen i Norge de fleste tidligere år.
– Historisk har matprisene økt i februar, da dette er måneden leverandørene har justert sine prislister. I fjor opplevde vi et svært uvanlig prisfall i februar. Da ble prisøkningene trolig tatt ut i butikk over en lengre periode utover våren. Et mer normalt sesongmønster kan være med på å forklare hvorfor tolvmånedsveksten hoppet i februar, sier Bendik Solum Whist, direktør for Virke dagligvare.
I tillegg var påsken tidlig i fjor, og tidlige påskekampanjer kan dermed ha bidratt til å trekke prisene ned mer enn normalt i februar 2024.
Blant varegruppene som har økt mest i pris det siste året, finner vi sjokolade, sukker, ris, egg og olivenolje.
Nøkkelord
Kontakter
Pressetelefon
Tel:476 00 888Om oss
Virke er handels - og tjenestenæringenes hovedorganisasjon. Våre 25 000 medlemsvirksomheter er ledende på alt fra å vaske gulv til å arrangere konserter, pleie eldre og ta vare på de yngste, selge mat, malerkoster, madrasser, og alt det andre vi har behov for. Handels- og tjenestenæringene gir hverdagen innhold.
Følg pressemeldinger fra Virke
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Virke på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Virke
Kulturutsikter 2025: – Museene går for ny publikumsrekord20.6.2025 09:00:00 CEST | Pressemelding
Nordmenn vil i 2025 ha stort behov for kulturelle opplevelser, som både skaper samhold og gir et etterlengtet pusterom i hverdagen.
Ny styreleder i Hovedorganisasjonen Virke19.6.2025 15:00:00 CEST | Pressemelding
Martina Pohjanen, Direktør for JYSK i Norge, er valgt som ny styreleder i Hovedorganisasjonen Virke.
Enighet mellom Virke og Norsk Journalistlag5.6.2025 12:31:43 CEST | Pressemelding
Virke og Norsk Journalistlag (NJ) har etter over tolv timer på overtid, kommet til enighet hos Riksmekleren om en ny tariffavtale på området for TV-underholdning.
En av fire bedrifter skal ansette sommervikarer4.6.2025 08:00:00 CEST | Pressemelding
I en fersk medlemsundersøkelse fra Virke oppgir 25 prosent av virksomhetene at de planlegger å ansette sommervikarer i 2025.
Norsk film vant Grand Prix i Cannes24.5.2025 19:41:18 CEST | Pressemelding
Den norske filmen «Affeksjonsverdi» vant lørdag kveld Grand Prix under Filmfestivalen i Cannes, en av de mest høythengende og prestisjefylte prisene en film kan oppnå.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom