Eltaxier erobrer storbyene
13.3.2025 07:00:00 CET | Norsk elbilforening | Pressemelding
Tiden med taxikøer som stamper i skyer av eksos kan være forbi. – Det er en liten revolusjon og viser hvordan god politikk fungerer, sier Christina Bu, generalsekretær i Elbilforeningen.

Andelen eltaxier i Oslo har økt fra 40 til 84 prosent fra utgangen av 2023 til utgangen av 2024. I samme periode har Bergen økt sin andel fra 64 til 90 prosent.
Første november 2024 var drosjenæringens nullutslippsfrist i Oslo kommune. Da skulle alle taxier som kjører i Oslo være elektriske. I gamle Hordaland fylke var fristen allerede 1. april 2024. Dette har ført til en kraftig vekst i eltaxier på kort tid i både Bergen og Oslo.
– Økningen har vært formidabel! Byene går foran og resten av landet må følge etter. Det er ingen grunn til å utsette overgangen i håp om at man får slippe unna klimaomstillingen, sier Bu.
Når det ikke er 100 prosent, skyldes det at noen har fått unntak f. eks. på grunn av sykehustransport med lange avstander, store biler med over 7 seter og at noen drosjer er registrert i Oslo men kjører i kommuner som ikke har nullutslippskrav.
– Vi burde se enda bedre tall i byene som har innført påbud, men vi stoler på at unntaksbehovet minker og at eltaxi snart blir gjeldende over hele landet, sier Bu.
Resten av landet kommer etter
En rekke fylker har satt fristen for kun utslippsfrie taxier i 2026 og 2027. Oslo og Hordaland har stått fast på sine tidlige nullutslippsfrister, noe som har sørget for rask omstilling. Det gjør også at omstillingen starter tidligere i fylker med senere frist.
– Oslo og Bergen viser at rask omstilling er mulig. Vi kan allerede se at taxinæringen har begynt elektrifiseringen i alle fylker, sier Bu.
Enkelte kommuner søker om dispensasjon fra fristen. En av disse kommunene er Meråker kommune. De fikk avslag på sin søknad om utsettelse.
– Det som nå er viktig, er at fylkene ikke lemper på kravet og innfrir søknader om dispensasjon fra fristene. Dispensasjoner vil kun være en unødvendig utsettelse. Taxibransjen har hatt god tid til å omstille seg, sier Bu.
Se lenke nedenfor med taxiandel per fylke. Alle tall er hentet fra Opplysningsrådet for veitrafikken (OFV)
Nøkkelord
Kontakter
Christina BuGeneralsekretær
Tel:+47 959 23 139christina@elbil.noInger Elisabeth SagedalKommunikasjonsrådgiver
Kontaktperson for nasjonale media
Bilder

Lenker
Norsk elbilforening er en medlemsorganisasjon som fremmer elektrisk mobilitet til beste for klima og miljø. Vi har 13 lokalforeninger og over 120.000 medlemmer. De er i hovedsak privatpersoner, men inkluderer også noen organisasjons- og bedriftsmedlemmer.
Følg pressemeldinger fra Norsk elbilforening
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Norsk elbilforening på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Norsk elbilforening
Nye rekordtall for elbilsalget i Norge1.9.2026 11:10:44 CEST | Pressemelding
Elbilandelen i nybilsalget endte på rekordhøye 98,7 prosent i august. Blant varebilene endte andelen på 44,9 prosent.
Elbilister er mest fornøyde med ladetilbudet hos Tesla3.8.2026 07:00:00 CEST | Pressemelding
Også de som kjører andre bilmerker, viser ny undersøkelse.
Fossilbilen har blitt overflødig for 2 av 3 husholdninger med elbil31.7.2026 07:00:00 CEST | Pressemelding
Det store flertallet av elbilistene har kun elbiler i husholdningen og andelen har økt kraftig de ti siste årene. Lengre rekkevidde og flere ladestasjoner gjør at folk ikke lenger har behov for fossilbiler.
Nå strømmer Europa til elbilene29.7.2026 07:00:00 CEST | Pressemelding
Mer enn én av fem nye biler i Europa er nå elektriske, ifølge den europeiske bilbransjeorganisasjonen ACEA, som nettopp har publisert halvårstall for bilsalget i 2026. Veksten er spesielt sterk i Tyskland og Frankrike.
Over halvparten av elbilistene sliter med å finne ut hva det koster å hurtiglade9.7.2026 07:00:00 CEST | Pressemelding
55 prosent av elbilistene sier det er vanskelig å finne prisen før de hurtiglader. Det viser en undersøkelse fra Elbilforeningen. Samtidig er det en klar forbedring fra 2024, da 74 prosent svarte det samme.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom