Telenor Norge

Louise Thunem fra Telenor blant Norges 50 fremste tech-kvinner

Del

(Oslo, 07.03.2025) Louise Thunem, produktsjef i Telenor, er kåret til en av Norges 50 fremste kvinner i tech i 2025 av Abelia og ODA-Nettverket. Kåringen løfter frem kvinner som spiller en sentral rolle i teknologiutviklingen og inspirerer flere til å velge en karriere innen teknologifeltet.

Louise Thunem kåret til Norges 50 fremste tech-kvinner av Abelia og Oda-Nettverket
Louise Thunem kåret til Norges 50 fremste tech-kvinner av Abelia og Oda-Nettverket Martin Phillip Fjellanger

(Oslo, 07.03.2025) Louise Thunem, produktsjef i Telenor, er kåret til en av Norges 50 fremste kvinner i tech i 2025 av Abelia og ODA-Nettverket. Kåringen løfter frem kvinner som spiller en sentral rolle i teknologiutviklingen og inspirerer flere til å velge en karriere innen teknologifeltet.

 

– Jeg er utrolig stolt over å bli anerkjent på denne listen, men enda viktigere er det at vi fortsetter å jobbe for økt mangfold i teknologibransjen. Vi vet at fremtidens løsninger preges av dem som utvikler den, og derfor er det avgjørende at vi har et bredt spekter av perspektiver. Teknologibransjen må speile gruppen vi lager løsninger for. Vi trenger flere kvinner i tech, og jeg håper å kunne inspirere flere til å velge denne veien, sier Thunem.

Kåringen av Norges 50 fremste tech-kvinner arrangeres av Abelia og ODA-Nettverket for niende gang og har som mål å synliggjøre kvinnelige rollemodeller i teknologibransjen. Ifølge NHOs kompetansebarometer har norske bedrifter et økende behov for teknologikompetanse, og samtidig er kvinner fortsatt underrepresentert i bransjen. Derfor er initiativer som dette viktige for å motivere flere kvinner til å søke seg til teknologi- og lederstillinger.

Enkel brosjyre endret karrierevalg

Thunem har hatt en imponerende karriere innen teknologi og nettverkstjenester. Som produktsjef i Telenor har hun spilt en nøkkelrolle i utviklingen av SD-WAN som tjeneste. Selv hadde hun sett for seg en helt annen karrierevei, men etter å ha fått tilsendt en brosjyre i posten om «Jenter og data» fra NTNU, endret hun førstevalget på studier fra økonomi til datateknikk.

– Jeg valgte selv en karriere i teknologi etter å ha blitt inspirert av en kampanje rettet mot jenter. Det viser at synlighet og initiativer betyr noe. Vi må gjøre teknologibransjen attraktiv for å tiltrekke oss talentene. Vi må starte tidlig med å vise frem mulighetene, og vi må skape en kultur der vi heier på hverandre, sier Thunem.

100 år til tech-bransjen når likestilling
Ifølge tall fra SSB har kvinneandelen i teknologibransjen kun økt med 2,2 % fra 2016 til 2024. Med den farten vil det ta om lag 100 år før bransjen oppnår likestilling. Telenor jobber aktivt med å øke kvinneandelen i selskapet, og i 2024 økte antall kvinnelige ledere fra 36 prosent til 38 prosent.

– I løpet av de neste 5 årene trenger Norge minst 40.000 flere ansatte med IT-utdanning, men likevel ser vi at kvinneandelen i ledende tech-stillinger går ned. Denne trenden må vi snu. Jeg vil sterkt oppfordre flere jenter til å velge en karriere i teknologi, slik Louise gjorde. Det å velge realfag og teknologistudier gir deg en spennende karriere med et hav av muligheter, og du får være med å løse viktige oppgaver som står foran oss, sier Birgitte Engebretsen, sjef i Telenor Norge.

Birgitte Engebretsen (sjef i Telenor Norge) og Louise Thunem Martin Phillip Fjellanger

Nøkkelord

Kontakter

Bilder

Martin Phillip Fjellanger
Last ned bilde
Martin Phillip Fjellanger
Last ned bilde
Martin Phillip Fjellanger
Last ned bilde

Telenor Norge AS er landets største leverandør av telekommunikasjon og digitale tjenester. Vår infrastruktur er grunnmuren i digitaliseringen av Norge med dekning og hastigheter i verdensklasse. Våre tjenester og produkter bidrar til økt produktivitet og gir tilgang til alt av digitalt innhold. Vår sikkerhets- og beredskapsorganisasjon jobber døgnkontinuerlig med å trygge våre kunder, og vi tar et særlig samfunnsansvar for å skape trygghet for barn og unge på nett.

Vi har 3300 medarbeidere fordelt på rundt 20 kontorer i hele Norge. Vi er en del av Telenor Group, som har virksomhet i Norden og Asia. Hovedkontoret vårt ligger på Fornebu i Bærum.

Les mer om Telenor Norge på www.telenor.no

Følg pressemeldinger fra Telenor Norge

Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Telenor Norge på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.

Siste pressemeldinger fra Telenor Norge

I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.

Besøk vårt presserom
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye