Flere søkere til politiutdanningen
Etter søknadsfristen 1. mars, har Politihøgskolen fått 3020 søkere til 524 studieplasser. Det er en oppgang på fem prosent fra i fjor. Nytt studietilbud i Alta har fått 256 søkere.

Av de 3 020 søkerne har 2 214 søkt ett av Politihøgskolens studier som sitt prioriterte studieønske. Det er fortsatt studiested Oslo som har flest førsteprioritetssøkere. I underkant av 46 prosent av søkerne har valgt Oslo som sitt førstevalg i år. Deretter følger Stavern med 26 prosent, Bodø 17 prosent og Alta med 12 prosent av søkerne. De nyeste jobbtallene fra Politidirektoratet, viser at jobbsituasjonen for nyutdannet politi er markant bedre enn samme tid i fjor, da det var en nedgang i søkertallene. Ved årsskiftet var nær 94 prosent av kullet som gikk ut sommeren 2024 i jobb i etaten.
Det er flest søkere til politiutdanningen fra Akershus, Oslo og Vestland. Størst økning i søkerinteresse ser vi blant søkere i Finnmark (+ 54 søkere), Troms (+ 44 søkere), Nordland (+ 6 søkere) og Akershus (+ 25 søkere).
– Jeg er glad for at søkertallene går oppover. Jeg håper dette er starten på en positiv trend. Samfunnet vårt trenger et sterkt politilag som jobber kunnskapsbasert med å håndtere et krevende kriminalitetsbilde. Det er en viktig del av samfunnsberedskapen vår, sier rektor ved Politihøgskolen Nina Skarpenes.
Det nye tilbudet om nett- og samlingsbasert politiutdanning i Alta har 256 søkere som førsteprioritet. Søkerne kommer hovedsakelig fra Troms og Finnmark, i tråd med studieplasseringens hensikt. Søkere fra Nordland har fortsatt primært studiested Bodø som sitt førstevalg.
– Målet med studietilbudet i Alta er at de som allerede bor i nord søker seg til en utdanning og jobb i politiet. Vi håper at det er et tiltak som vil virke godt for å rekruttere og beholde politifolk i de nordligste politidistriktene, sier Skarpenes.
Nøkkelord
Kontakter
Pressevakt
488 87 934
(Åpen hverdager kl. 09 - 15) - ikke SMS
Bilder


Om oss
Politihøgskolen er den sentrale utdanningsinstitusjonen for politiet, med eit eige styre som øvste organ. Politihøgskolen har til oppgåve å gi grunnutdanning for teneste i politi- og lensmannsetaten og etter- og vidareutdanning til dei tilsette i etaten. Politihøgskolen driv forskings- og utviklingsarbeid og fagleg formidling innanfor fagområda sine. Politihøgskolen har fire studiestader: Oslo, Bodø, Kongsvinger og Stavern.
Følg pressemeldinger fra Politihøgskolen
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Politihøgskolen på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Politihøgskolen
Husk søknadsfristen til politiutdanning 1. mars25.2.2025 09:05:21 CET | Pressemelding
Søknadsfristen til Bachelor – Politiutdanning skiller seg fra de fleste andre studietilbud innen høyere utdanning. Politiutdanningen har en mer omfattende søkeprosess, derfor har Politihøgskolen også en tidligere søknadsfrist enn de andre høyere utdanningene: 1. mars.
Politistudentene er landets aller mest fornøyde10.2.2025 17:03:02 CET | Pressemelding
Bachelorstudentene ved Politihøgskolen er landets mest fornøyde studenter. Dette kommer frem i Studiebarometeret, som kartlegger tilfredshet innen all høyere utdanning i Norge.
Forskningstimen åpen for media31.1.2025 13:15:45 CET | Pressemelding
Som en viktig leverandør av forskningsbasert kunnskap til politiet og justissektoren, starter Politihøgskolen opp med foredragsserien Forskningstimen. Arrangementet er et nytt initiativ, og er også åpent for media.
Politiutdanning i Alta – søknadsfrist 1. mars27.1.2025 13:34:34 CET | Pressemelding
Regjeringen kunngjorde i 2023 at det skal opprettes et pilotprosjekt med bachelor politiutdanning i Alta høsten 2025.
Langt flere raskere i jobb23.1.2025 10:50:00 CET | Pressemelding
Jobbsituasjonen for nyutdannet politi har blitt markant bedre i løpet av det siste året. Ved årsskiftet var nær 94 prosent av kullet som gikk ut sommeren 2024 i jobb i etaten. Også for de foregående årskullene er det betydelig fremgang.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom