Nasjonalmuseet

Velkommen til markering av Kvitebjørn kong Valemon

Del

Søndag 9. mars åpnes dørene 09.00 i anledning at Kvitebjørn kong Valemon vises på Nasjonalmuseet. 

Theodor Kittelsen, "Kvitebjørn kong Valemon" (1912)
Theodor Kittelsen, "Kvitebjørn kong Valemon" (1912) Foto: Nasjonalmuseet/Børre Høstland

For noen blir det et gjensyn, mens for andre blir det et første med møte med et av Norges mest omtalte kunstverk. Kulturminister Lubna Jaffery vi være til stede sammen et begeistret publikum.

Påmelding til pressekontakter under. 

Kvitebjørn kong Valemon fra 1912, hvis egentlige tittel er Har du sittet mjukere, har du sett klarere?, hører til blant Kittelsens hovedverk sammen med Nøkken og Langt langt borte så han noe lyse og glitre, som de fleste kjenner som Soria Moria slott

Akvarellen er ett av de siste verkene han fullførte. I 1912 hadde flyttet fra Lauvlia til Jeløya. Vi vet at han arbeidet på verket sommeren 1912. Gikt og en nervesykdom gjorde ham stiv i fingrene, og han klarte ikke lenger å tegne detaljerte tegninger med penn slik han hadde gjort tidligere i karrieren. Arbeidet med våt akvarell og myk pensel fungerte bedre. Verket var utstilt på jubileumsutstillingen i 1914.

Tittelen er hentet fra Asbjørnsen og Moes folkeeventyr Kvitebjørn kong Valemon. Kittelsen skildrer den forheksede bjørnen og prinsessen i et magisk øyeblikk: «Har du sittet mjukere, har du sett klarere?» spør bjørnen. «Nei, aldri», svarer prinsessen. «Ja, du er den rette», bekrefter han.

Program
09.00: Dørene åpner.
11.15–11.30: Taler ved direktør Ingrid Røynesdal og kulturminister Lubna Jaffery.
11.00–14.00: Fortellerstund i Eventyrrommet for de minste hver time. 
12.30, 13.30 og 14.30: Dypdykk – tre runder med foredrag om verket i auditoriet. Første til mølla for vanlige besøkende og forhåndspåmelding for medlemmer.

Kontakter

Følg pressemeldinger fra Nasjonalmuseet

Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Nasjonalmuseet på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.

Siste pressemeldinger fra Nasjonalmuseet

I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.

Besøk vårt presserom
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye