Klart for Nasjonalt fuktseminar 2025
Hva skjer når KI møter takstmannen? Og forsvinner forsikringsdekningen når muggsoppen begynner å vokse? Dette er noen av spørsmålene du får svar på 9. april på Ullevål.

På Nasjonalt fuktseminar 2025 får vi også høre om utfordringene saneringsbransjen møter når vannskader skal utbedres, om fuktskader i svømmehaller og hvordan de kan unngås, skader og utbedring i kompakttak, og hva klimaendringene gjør med uteluftventilerte konstruksjoner slik som kjellere.
– Klimatilpasning av bygninger handler mye om håndtering av flom og nedbør, men denne gangen ønsker vi å se spesielt på skader i kjellere og andre kjølige rom som fuktes opp av varm og fuktig uteluft, forteller seniorforsker Sverre Holøs i SINTEF.
I pausene blir det god anledning til å diskutere med foredragsholdere og andre deltakere. Det blir også mulig å se nærmere på utstyr for fuktmåling, fuktlogging, prøvetaking med mer.
– Aldri har det vært viktigere å delta på Nasjonalt fuktseminar. Temaer som kunstig intelligens, og hvordan arbeidsplasser og valg av løsninger på byggeplassen kan berøres er spennende, sier Tom Robert Sletta i Visense, som deltar som utstiller med enkle og kostnadseffektive fuktloggere.
Seminaret, som arrangeres av SINTEF og Mycoteam, blir både et fysisk og digitalt arrangement.
Se hele programmet og meld deg på her
Tid: 9. april 2025, kl. 8.30-16.00
Sted: Meet Ullevaal, Oslo
Kontakter
Sverre B. HoløsSeniorforsker
Tel:90795424SverreB.Holos@sintef.noKathrine NitterSenior kommunikasjonsrådgiverSINTEF Community
Tel:+47 932 00 559kathrine.nitter@sintef.noBilder

Om oss
SINTEF er et av Europas største forskningsinstitutt, med flerfaglig spisskompetanse innenfor teknologi, naturvitenskap og samfunnsvitenskap. SINTEF er en uavhengig stiftelse som siden 1950 har skapt innovasjon gjennom utviklings- og forskningsoppdrag for næringsliv og offentlig sektor i inn- og utland. SINTEF har 2200 medarbeidere fra 80 nasjoner og en årlig omsetning på over fire milliarder kroner.
Visjon: Teknologi for et bedre samfunn
www.sintef.no
Følg pressemeldinger fra SINTEF
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra SINTEF på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra SINTEF
Nyttårsstormen kommer: Har du en plan for varme?26.12.2025 20:05:17 CET | Pressemelding
Hva gjør du når strømmen går og kulda setter inn? Nyttårsstormen kan lamme oppvarmingen i tusenvis av hjem. Har du en plan for varmeberedskap?
SINTEF ansetter ny administrerende direktør for SINTEF TTO18.12.2025 12:43:40 CET | Pressemelding
Fredrik Winther er ansatt som ny administrerende direktør. Han begynner i stillingen 1. april og bringer med seg bred erfaring innenfor innovasjonsledelse, ventureinvesteringer og selskapsutvikling.
SINTEF skal forske på grønne mobilitetsløsninger i Oslo kommune18.12.2025 08:33:57 CET | Pressemelding
Oslo kommune skal kutte 95 prosent av alle direkte utslipp innen 2030. Forskningsprosjektet GRØNNBY skal bidra til at dette blir mer enn kun en målsetning.
SINTEF leder samarbeid for storskala ombruk av byggevarer18.12.2025 08:29:19 CET | Pressemelding
Et nytt Grønn Plattform-prosjekt ledet av SINTEF samler over 25 aktører fra hele verdikjeden for å utvikle sirkulære og skalerbare løsninger for ombruk av byggevarer. Målet er å tette sentrale kunnskapshull og gjøre ombruk til en integrert og konkurransedyktig del av framtidens byggeprosjekter.
Forskerens beste tips for kald drikke til jul og nyttår17.12.2025 14:24:11 CET | Pressemelding
Gjestene står på døra – men drikken er lunken? SINTEF-forsker Kristian Solheim Thinn deler, i tradisjon tro, de mest effektive måtene å kjøle ned favorittdrikken på.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom