Bygger nytt småkraftverk i Åseral
Å Energi har vedtatt å bygge Kvernevatn kraftverk i Åseral kommune. Det vil ha en årlig produksjon på rundt 5 GWh, som tilsvarer strømforbruket til om lag 300 boliger.

- Byggingen av Kvernevatn kraftverk er i praksis å levere på samfunnsoppdraget vårt, og er i tråd med konsernets strategiske fokus. Utbygging av mer vannkraft er viktig for å bidra til å bedre forsyningssikkerheten, kutte utslipp og skape nye arbeidsplasser, sier Jan Erik Eldor, konserndirektør Vannkraft i Å Energi.
Å Energis visjon er å gi kraft til en fornybar fremtid. Konsernets investeringer i vannkraft og nettvirksomheten utgjør over 90 prosent av de planlagte investeringene fremover. De neste ti årene planlegger konsernet å investere rundt 10 milliarder kroner i vannkraftprosjekter.
Investeringene omfatter både å bygge nye kraftverk dersom de er lønnsomme, og oppgraderinger av eksisterende anlegg. Investeringskostnaden for Kvernevatn kraftverk blir rundt 60 millioner kroner.
Viktig del av en omfattende utbygging
Konsernet har de senere årene gjennomført flere større utbygginger i Åseral, blant annet byggingen av to store steinfyllingsdammer i Skjerkevatn, en ny dam i Langevatn og en ny tunnel fra Langevatn til Nåvatn. Videre er det installert et nytt aggregat i Skjerka kraftverk, som nå årlig produserer ren, fornybar energi til nærmere 50 000 boliger.
Nye Kvernevatn kraftverk bygges i tilknytning til eksisterende infrastruktur i området. Kraftverket vil ha en kapasitet på rundt 2 MW.
Etter planen settes kraftverket i drift i 2027.
Bærekraftige løsninger
Å Energi-konsernet har som mål å drive virksomheten på en så bærekraftig og etisk ansvarlig måte som mulig.
- Det er viktig også i dette byggeprosjektet, hvor vi blant annet kun skal bruke såkalt lavkarbonbetong. Den gir et lavere CO2-utslipp per kubikkmeter enn vanlig betong, påpeker Eldor.
Det elektriske høyspentanlegget i kraftverket blir uten den skadelige klimagassen SF6. Produksjonen fra Kvernevatn vil tilsvare en årlig reduksjon i utslipp i den europeiske kraftmiksen på 1 000 CO2-ekvivalenter.
Ringvirkninger for samfunnet
Byggingen av kraftverket gjennomføres som en totalentreprise med Tinfos Entreprenør som håndterer både prosjektering og alle leveranser.
Prosjektet gir gode ringvirkninger hos entreprenørene og leverandørene, samtidig som det bidrar til å skape verdier for både Å Energis eiere og samfunnet.
Kontakter
Jan Erik EldorKonserndirektør VannkraftÅ Energi
Tel:90 63 52 10jan.erik.eldor@aenergi.noBilder



Om Å Energi
Å Energi er Norges største fornybarkonsern med virksomhet i hele verdikjeden, fra kraftproduksjon til sluttkunder.
Å Energi har 73 hel- og deleide vannkraftverk, som årlig produserer om lag 11,3 TWh. Konsernets nettselskap, Glitre Nett, er Norges nest største nettoperatør og leverer strøm til rundt 320 000 kunder i Buskerud og Agder. I sluttbrukermarkedet er Å Energi en stor aktør gjennom selskapene Å Entelios, Å Strøm og Vibb. Selskapet har omfattende virksomhet innen fjernvarme og kraftforvaltning, og er involvert i prosjekter innen batterier, hydrogen, sol, havvind og digitalisering.
Å Energi eies av 30 kommuner i Agder og Buskerud, Vardar, Lier Everk Holding og Statkraft.
Selskapet har over 2 000 ansatte i syv land: Norge, Sverige, Danmark, Finland, Tyskland, Sveits og Belgia. Selskapets visjon er å gi kraft til en fornybar fremtid.
Følg pressemeldinger fra Å Energi
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Å Energi på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Å Energi
19 prosjekter i Å Energis eierkommuner får støtte fra Å-fondet20.6.2025 09:26:19 CEST | Pressemelding
Å fondet har mottatt over 360 søknader i vårens tildelingsrunde. Nå har 19 prosjekter for barn og unge i Å Energis eierkommuner fått støtte. Arendal Seilforening mottar den største tildelingen for sitt inkluderende seilprosjekt for skoleklasser, med særlig fokus på sikkerhet og miljø.
Byggestart for grønn hydrogenpilot på Pikerfoss13.6.2025 08:40:54 CEST | Pressemelding
Å Energi starter nå byggingen av pilotanlegget for hydrogenproduksjon ved Pikerfoss i Kongsberg. Ved å kombinere produksjonen fra vannkraft og hydrogen kan kraftselskapet utnytte fleksibiliteten i vannkraften.
Kraftig økning for smoltbestanden i Nidelva6.6.2025 13:25:06 CEST | Pressemelding
Å Energi har gjennom flere år satt inn en rekke tiltak for å bedre forholdene for laks i Nidelva i Agder. Nå viser foreløpige målinger at antallet smolt har nesten tredoblet seg på kort tid.
Å Energi verdsatt til 76 milliarder kroner26.5.2025 10:04:13 CEST | Pressemelding
Dette er den første verdivurderingen av konsernet siden fusjonen mellom Agder Energi og Glitre Energi i 2022. Med en verdsettelse på 76 milliarder kroner, ville Å Energi blitt plassert blant de 15 mest verdifulle selskapene på Oslo Børs.
Investerer 200 millioner i Iveland kraftverk22.5.2025 11:50:26 CEST | Pressemelding
En omfattende oppgradering av kraftverket til rundt 200 millioner kroner vil øke produksjonen av ren, fornybar energi og legge til rette for sikker drift og redusert vedlikehold de neste 30 årene.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom