To personer druknet i februar
To personer omkom i drukningsulykker i februar, viser Redningsselskapets drukningsstatistikk. Hittil i år har fire personer druknet i Norge – det er åtte færre enn på samme tid i 2024.

– Det er gledelig å se en betydelig nedgang i antall drukningsulykker, men hver ulykke er en tragedie for alle som rammes. Med fjorårets høye drukningstall ferskt i minne, er det avgjørende at det drukningsforebyggende arbeidet både styrkes og koordineres bedre. Vi venter fortsatt på handlingsplanen fra regjeringen, som egentlig skulle vært lansert for en måned siden, sier Tanja Krangnes, fagsjef drukningsforebygging i Redningsselskapet.
Ulykkene i februar
- Finnmark: En mann i 50-årene omkom etter å ha falt over bord fra en fiskebåt i Laksefjorden i Lebesby kommune.
- Vestland: En kvinne i 70-årene ble funnet livløs i sjøen i Bjørnafjord kommune, etter å ha falt fra land.
Av de fire som har omkommet i drukningsulykker så langt i år, var tre personer 61 år eller eldre. Se detaljert drukningsstatistikk her.
Trygg fisker: Sikkerhet i fokus
Siden 2000 har hele 157 yrkesfiskere mistet livet på havet, og fiskeryrket betegnes som Norges farligste. For å bidra til å styrke sikkerhetskulturen i næringen lanserte Redningsselskapet i februar kampanjen «Trygg fisker», som setter søkelys på gode rutiner og riktig bruk av sikkerhetsutstyr om bord. Årets «Trygg fisker 2025» skal også kåres i samarbeid med Norges Fiskarlag, Norges Kystfiskarlag, Sjøfartsdirektoratet og Jotron.
– Gjennom «Trygg fisker» ønsker Redningsselskapet å bidra aktivt til å forebygge ulykker på havet, samtidig som redningsskøytene våre er til stede langs hele kysten for å bistå når ulykken først er ute, sier Tanja Krangnes i Redningsselskapet.
Om drukningsstatistikken
- Måneds- og årsstatistikk endres om det framkommer nye opplysninger.
- Dødsulykker med fritidsbåt som ikke skyldes drukning, er ikke med i statistikken. Se Sjøfartsdirektoratets ulykkesstatistikk.
Nøkkelord
Kontakter
Tanja KrangnesFagsjef drukningsforebyggingRedningsselskapet
Tel:+47 907 37 421tanjak@rs.noMedievaktRedningsselskapets medievakttelefonRedningsselskapet
Tel:+47 911 07 777redaksjonen@rs.noBilder

Lenker
Redningsselskapet er en frivillig, humanitær organisasjon. Vår visjon er «Ingen skal drukne». Våre 1 500 redningsmenn og -kvinner bemanner 53 redningsskøyter langs hele kysten og på de to største innsjøene. Vi er som regel de første på stedet når uhellet er ute.
Følg pressemeldinger fra Redningsselskapet
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Redningsselskapet på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Redningsselskapet
Kraftig nedgang i drukningsulykker første halvår4.7.2025 07:30:00 CEST | Pressemelding
Så langt i år har 15 personer omkommet i drukningsulykker i Norge, viser Redningsselskapets drukningsstatistikk. Det er en markant nedgang sammenlignet med samme periode i fjor, da tallet var 41.
Mange er redde i båt25.6.2025 08:00:00 CEST | Pressemelding
Over 40 % av norske båteiere har følt seg utrygge eller redde på sjøen, viser en fersk undersøkelse. Ny teknologi skal gjøre det tryggere for engstelige båtførere.
1 av 3 usikre på egne båtferdigheter11.6.2025 08:00:00 CEST | Pressemelding
Mange norske båteiere mangler grunnleggende båtkompetanse og er usikre på egne ferdigheter, viser en fersk undersøkelse.
Fem personer druknet i mai4.6.2025 09:05:00 CEST | Pressemelding
Fem personer mistet livet i drukningsulykker i Norge i mai, viser Redningsselskapets drukningsstatistikk. Fire av de omkomne var utenlandske fisketurister.
1 av 3 sikrer ikke båten mot tyveri2.6.2025 09:53:46 CEST | Pressemelding
I fjor ble det stjålet båter og båtmotorer for rekordhøye 145 millioner kroner i Norge. Likevel slurver båteierne med sikkerheten.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom