Endelig parkeres gamle farlige russebusser
Regjeringen vil forby at russ bruker busser med sidestilte seter og ståplasser under kjøring. – Dette er en viktig innstramming som vil føre til en tryggere russetid, mener Trygg Trafikk.

Risikoen for alvorlige ulykker med russebusser har lenge bekymret aktører som jobber med trafikksikkerhet. Nå har Statens vegvesen kommet med et forslag Trygg Trafikk støtter.
– Russebusser med sidestilte seter og ståplasser har vært synonymt med rullende diskoteker. Kyniske bakmenn bruker smutthull i regelverk og utnytter en sårbar gruppe for egen vinning, uten tanke på ungdommenes sikkerhet. Det må vi få en slutt på, og dette forslaget er et viktig steg i riktig retning, sier pressesjef Christoffer Solstad Steen i Trygg Trafikk.
Gamle busser i dårlig stand
Forslaget som nå er på høring, innebærer at det ikke vil være lov å benytte ståplasser eller sidestilte seter under kjøring. Det blir kun lov å ha med antall passasjerer som det er registrerte sitteplasser for. Forslaget er målrettet mot russebusser, for det blir unntak for busser i rutegående trafikk, veteranbusser og andre bevaringsverdige kjøretøy.
– Russebusser med sidestilte seter og ståplasser er ofte gamle og i dårlig stand, og skaderisikoen er svært høy ved en ulykke. Det har vært en del hendelser med slike russebusser som kunne fått katastrofale følger. Skulle en russebuss fullstappa med fulle dansende ungdommer bli utsatt for en alvorlig ulykke eller må gjøre en kraftig oppbremisng, skal det lite til før det kan ende med store skade. Vi unner avgangselevene en skikkelig feiring, men i trygge rammer, sier Solstad Steen.
Hvis endringen blir vedtatt, trer den i kraft 1. januar 2026
– Det betyr at årets russekull fortsatt kan bruke disse bussene. Likevel oppfordrer vi russen til å ta gode og trygge valg, sitte på setet og unngå å danse under kjøring. Når det er rus med i bildet, blir dømmekraften svekket. Derfor forventer vi at russen tar forholdsregler for god oppførsel i trafikken, sier Solstad Steen.
Må følges opp med kontroller
En regelendring er ofte ikke nok i seg selv. Det er viktig at politiet og Statens vegvesen prioriterer kontroll av russebusser.
– Vi vet av erfaring at regelendringer må følges opp med hyppige og målrettede kontroller, avslutter Solstad Steen.
Nøkkelord
Kontakter
Bård Morten JohansenFagsjef trafikksikkerhet
Tel:91 33 70 46johansen@tryggtrafikk.noChristoffer Solstad SteenPressesjef
Tel:91888799steen@tryggtrafikk.noDokumenter
Følg pressemeldinger fra Trygg Trafikk
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Trygg Trafikk på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Trygg Trafikk
Bevisst på gode valg i trafikken14.4.2025 07:00:00 CEST | Pressemelding
Nylig ble Sortland regodkjent som Trafikksikker kommune for tredje gang. – Målrettet og systematisk arbeid med tiltak for bedre trafikksikkerhet gir resultater, sier Kari Vassbotn, regionleder i Trygg Trafikk Nordland.
Varsling av trafikkontroll gjør veien farligere7.4.2025 07:00:00 CEST | Pressemelding
Tjenester som varsler trafikkontroller, fører til at ruskjørere og fartssyndere kan leke gjemsel med politiet. Nå vil regjeringen forby denne muligheten. – Gode argumenter for et forbud, sier TØI-forsker.
Seks trafikanter mistet livet i mars1.4.2025 07:00:00 CEST | Pressemelding
Tre måneder ut i 2025 har 16 personer omkommet i trafikken. Det er en nedgang fra i fjor, da 20 personer omkom i samme periode.
Pass deg for grusen26.3.2025 07:00:00 CET | Pressemelding
Nå ruller mange unge myke trafikanter ut fra «vinteropplag», forventningsfulle og ivrige på to hjul.
To personer mistet livet i februar-trafikken3.3.2025 07:00:00 CET | Pressemelding
I februar omkom to personer i trafikken. Så langt i år har sju personer mistet livet. Det er like mange som på samme tid i fjor.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom