Regjeringen vil samle mer havdata for bærekraftig forvaltning
Mange aktører til havs samler allerede inn store mengder data, men regjeringen ser potensialet for at disse i større grad enn i dag deles. Nå skal regjeringen utrede hvordan disse dataene kan brukes bedre for å sikre en bærekraftig forvaltning av norske havområder.

- Det er stor enighet om, og tradisjon for, at forvaltning av norske havområder må være kunnskapsbasert. Vi ønsker å se på muligheten for at næringsaktører som får tildelt områder eller tillatelse til aktivitet til havs, også kan bidra med data. Dette kan gi oss verdifull innsikt i både havet og aktiviteten som foregår der, sier fiskeri- og havminister Marianne Sivertsen Næss
Ulike havdata registreres av både etablerte og nye næringer, som en del av sin løpende aktivitet og for å sikre egen drift. En sammenstilling av disse dataene kan bidra til å øke kunnskapen om havet.
Utredningen som nå settes i gang er en del av regjeringens oppfølging av næringsplanen for norske havområder, som ble lansert i juni 2024.
Om næringsplan for norske havområder:
I juni 2024 lanserte regjeringen en næringsplan for norske havområder. Planens mål er å fremme en helhetlig utvikling av både eksisterende og nye havnæringer, samtidig som den støtter sysselsetting og maksimal verdiskaping innenfor bærekraftige rammer.
Næringsplanen legger særlig vekt på arealbruk til havs og sameksistens. Regjeringen presenterte ti prinsipper for arealbruk til
Nøkkelord
Kontakter
Pressevakt NFD
902 51 303 (ikkje SMS)
Om oss
Departementet (NFD) utformar ein framtidsretta nærings- og sjømatpolitikk.
Følg pressemeldinger fra Nærings- og fiskeridepartementet
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Nærings- og fiskeridepartementet på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Nærings- og fiskeridepartementet
Regjeringen satser på lukket oppdrett10.10.2025 08:38:31 CEST | Pressemelding
Regjeringen har vedtatt en ny ordning som skal gi insentiver til at oppdrettere skal ta i bruk lukkede produksjonsenheter.
Stabil snøkrabbekvote i 202610.10.2025 07:00:00 CEST | Pressemelding
Nærings- og fiskeridepartementet har fastsatt totalkvoten for snøkrabbe i 2026 til 12 336 tonn. Det er i tråd med anbefalingen fra Havforskningsinstituttet, og er 389 tonn lavere enn i 2025.
Næringsministeren i Washington D.C. for tollsamtaler7.10.2025 13:00:03 CEST | Pressemelding
Næringsminister Cecilie Myrseth møtte Jamieson Greer, USAs handelsrepresentant, i Washington D.C.
Nye regler for torskeoppdrett: Krav om evaluering av kjønnsmodning og beredskapsplan mot gyting i merd2.10.2025 07:01:00 CEST | Pressemelding
Nærings- og fiskeridepartementet har fastsatt endringer i akvakulturdriftsforskriften for oppdrett av torsk.
Nå trer handelsavtalen med India i kraft1.10.2025 13:13:06 CEST | Pressemelding
Onsdag 1. oktober trer avtalen om handel og økonomisk partnerskap mellom EFTA-statene og India i kraft. Avtalen, som ble undertegnet i New Delhi 10. mars 2024, sikrer nulltoll på nesten all norsk eksport til India.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom