Foreløpig årsregnskap 2024: God drift og rekordhøy produksjon ga et solid årsresultat
God drift og rekordhøy kraftproduksjon på 19,7 TWh ga Hafslund et solid resultat i 2024. Årsresultat etter skatt endte på 3 757 millioner kroner.

Hafslund fikk et driftsresultat i 2024 på 9 130 millioner kroner, mot 13 862 millioner kroner i 2023.
– Konsernet leverte et meget solid årsresultat for 2024. Reduksjonen fra 2023 skyldes hovedsakelig lavere kraftpriser i Sør-Norge. Samtidig har vi oppnådd en kraftpris som er 19 prosent høyere enn spotprisene i vannkraftvirksomhetens produksjonsområder, noe som skyldes god produksjonsoptimalisering og sikringsaktivitet, sier konsernsjef i Hafslund, Finn Bjørn Ruyter.
I løpet av året har kraftprisene i Norge gått betydelig ned. I 2024 var gjennomsnittlig kraftpris i prisområde NO1 omtrent 36 prosent lavere enn i 2023.
Konsernet slo fjorårets rekordproduksjon av kraft med en produksjon på 19,7 TWh. Dette er 1,2 TWh høyere enn i 2023 og 8 prosent høyere enn normalproduksjonen for året. Gjennom god produksjonsplanlegging har Hafslund disponert vannressursene med positive effekter både for lønnsomhet og beredskap. Kjøpet av Tonstad, et av Norges største landbaserte vindkraftverk, øker årlig kraftproduksjon med omtrent 670 GWh.
Varmesalget var 1 767 GWh i 2024, marginalt lavere enn i 2023 (1 833 GWh). I tillegg til god produksjon, har fjernvarmevirksomheten også fått en betydelig gevinst på 419 millioner kroner ved salg av Hafslund Fiber til Eidsiva Bredbånd. Med dette ble Hafslunds eierskap i fiber samlet i Eidsiva-konsernet.
– Justert for salget av Hafslund Fiber AS leverte fjernvarmevirksomheten et resultat etter skatt på -133 millioner kroner. Svekkede rammevilkår har gjort det krevende å drive fjernvarmevirksomhet med lønnsomhet. Eksempler på rammevilkår som gjør det krevende er økt forbrenningsavgift og manglende likebehandling av strømstøtte. Tilrettelegging for konkurransedyktig fjernvarme er avgjørende for energiberedskapen i byene, sier Ruyter.
Kontakter
Marte HortemoKommunikasjonssjef konsernHafslund
Tel:+47 993 56 242marte.hortemo@hafslund.noAndreas WiikFinansdirektørFinans
Tel:924 97 255andreas.wik@hafslund.noDokumenter
Om Hafslund
Vi jobber "For en verden i balanse, med fornybart"
I Hafslund går vi på jobb hver dag for å sikre at Norge har tilgang på ren, fornybar energi – og dette er noe vi har gjort i hele 130 år. Hvert år produserer vi 21 TWh vannkraft fra våre anlegg, eller sagt med andre ord, vi forsyner over 2,6 millioner innbyggere med strøm. I tillegg leverer vi 1,9 TWh fjernvarme til 400 000 mennesker og bedrifter i Oslo og har en million nettkunder gjennom eierskapet i Elvia.
Følg pressemeldinger fra Hafslund
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Hafslund på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Hafslund
Hafslund og Cloudberry skal bygge batterilager i Sverige8.7.2025 10:03:00 CEST | Pressemelding
Cloudberry og Hafslund skal bygge det som vil bli Värmlands største batterilager i Dingelsundet utenfor Karlstad i Sverige.
Hafslund Celsio inngår en 10-årig avtale med Microsoft om karbonfjerning30.6.2025 09:00:00 CEST | Pressemelding
Oslo, 30. juni 2025: I dag kunngjør Hafslund Celsio at selskapet har inngått en avtale med Microsoft om levering av 1,1 millioner tonn permanent karbonfjerning over en periode på 10 år. Avtalen representerer et viktig bidrag til nødvendig lønnsomhet for Hafslund Celsios fullskala karbonfangstprosjekt i Oslo, og den markerer samtidig en anerkjennelse av avfallsforbrenningssektoren som en troverdig leverandør av permanent karbonfjerning.
Hafslund Celsio announces a 10-year carbon removal agreement with Microsoft30.6.2025 09:00:00 CEST | Press release
Oslo, June 30, 2025: Today, Hafslund Celsio announces the sale of 1.1 million tonnes of permanent carbon removals to Microsoft over a 10-year period. The agreement is a significant contribution to the commercial success of Hafslund Celsio’s full-scale CCS project in Oslo and is a recognition of the waste-to-energy sector as a credible provider of permanent carbon removals.
Godt resultat i første kvartal 20259.5.2025 13:26:05 CEST | Pressemelding
Hafslund fikk et resultat etter skatt i første kvartal 2025 på 1 980 millioner kroner. Det er en økning på 384 millioner kroner sammenlignet med samme periode i fjor.
Rekordhøy produksjon for Hafslund i 20243.4.2025 14:39:48 CEST | Pressemelding
Hafslund har i 2024 hatt produksjonsrekord på vannkraften med 19,4 TWh. Det er 9 prosent høyere enn normalproduksjonen for året. Styret foreslår et utbytte til Oslo kommune på 1 950 millioner kroner.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom