Skaderegister for bruktbiler: NAF vil ha grense på 50 000 kroner
27.2.2025 07:00:00 CET | NAF | Pressemelding
Et nytt skaderegister for bil skal gjøre det tryggere å kjøpe bruktbil. Hvis bilen har blitt reparert for mer enn 50 000 kroner mener NAF at du som bruktbilkjøper skal få vite om det.

Hvor grensen skal gå for hvor stor skade en bil må ha hatt for å tas med i det kommende skaderegisteret er nå på høring. Statens vegvesen har foreslått en grense på skader for enten 50 000, 75 000 eller 100 000 kroner.
– Vi mener biler med en skadetakst på 50 000 kroner eller mer bør inn i skaderegisteret. Det er en god og realistisk grense som gir en skikkelig trygghet for deg som skal kjøpe en brukt bil, sier Janne Pedersen, senior forbrukerrådgiver i NAF.
Må få opplyst om karosseriarbeid
I tillegg bør biler som har blitt overtatt av forsikringsselskapet eller har hatt minst 15 timers karosseriarbeid inkluderes. Da vil biler der skaden er så omfattende at det har tatt mye tid å gjøre utbedringen også bli registrert.
– Da kan du som bruktbilkjøper slå opp i registeret og få et riktig bilde av bilens skadehistorikk, sier Pedersen.
Skal sikre at alvorlige skader dokumenteres
Statens vegvesen regner med at rundt 8 prosent av biler med forsikringsskade blir inkludert i registeret hvis grensen går ved 50 000 kroner. Hvis grensen settes høyere, frykter NAF at biler som har hatt omfattende skader kan selges videre uten at bilkjøperen får vite det. Disse bilene kan i dag bli solgt i flere ledd, uten at partene vet om skadene.
– Hele poenget er å holde trafikkfarlige biler borte fra veiene og utenfor bruktbilmarkedet. Da kan du ikke legge listen så høyt at biler med store skader ikke blir registrert i skaderegisteret, sier Pedersen.
Innspillene er gitt i NAFs svar til høringen, som har frist 1.mars.
Bra for både kjøper og selger
I dag er bruktbilkjøp på klagetoppen hos NAF og Forbrukerrådet. NAF mener at et skaderegister er til fordel for både kjøperen og selgeren fordi det sikrer at riktig informasjon om bilen kommer frem.
– Når kortene er lagt på bordet før avtalen inngås, er det mye mindre sjanse for at det blir konflikt i etterkant, påpeker Janne Pedersen. – Et skaderegister vil gi et mer realistisk oppgjør. Det er til fordel for begge parter, fortsetter hun.
Kontakter
Janne PedersenSenior forbrukerrådgiverNorges Automobil-Forbund
Tel:40857441janne.pedersen@naf.noIngunn HandagardPressesjef
Tel:+47 920 66 505ingunn.handagard@naf.noLenker
Om oss
Hver tiende nordmann og 25 prosent av alle personbileiere er medlem i NAF. Dette gjør oss til Nordens største interesse- og forbrukerorganisasjon med nærmere 500 000 medlemmer. Organisasjonen er landsomfattende med 67 lokalavdelinger, 450 ansatte og ca. 2000 frivillige. NAF er en engasjert og markant samfunnsaktør som arbeider aktivt for at norske trafikanter skal kunne reise sikkert, effektivt og miljøvennlig. NAFs virksomhet omfatter kontroll og testing av biler ved 44 NAF-sentre, trafikkopplæring, veihjelp, reise, handel, juridisk bistand og forbrukerrådgivning m.m. Etter avtale med Vegdirektoratet driver NAF 27 øvingsbaner i Norge.
Følg pressemeldinger fra NAF
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra NAF på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra NAF
NAF: Kritiske til skilting som står igjen etter veiarbeid7.7.2026 07:00:00 CEST | Pressemelding
Sommeren står for tur, og med den følger veiarbeid. NAF ber bilister ta hensyn, og retter samtidig en pekefinger mot skilt som blir stående.
Test av bilstoler: Én stol trukket etter alvorlig svikt i kollisjonstest2.7.2026 07:00:00 CEST | Pressemelding
Ny bilstoltest viser store forskjeller i sikkerhet. Av 12 testede bilstoler, er det ingen som får toppkarakter. Cybex Sirona Ti får best totalscore på sikkerhet, mens Kinderkraft Mink Pro 2 med base ble trukket etter at setet løsnet fra basen i frontkollisjonstesten. – Uavhengige tester av bilstoler er viktig for tryggheten, sier Janne Pedersen, senior forbrukerrådgiver i NAF.
Elbil i Europa: – Vær forberedt på mer ladekø enn i Norge1.7.2026 07:00:00 CEST | Pressemelding
Det har blitt enklere å dra på elbilferie i Europa, NAF advarer om å ikke ta norske ladeforhold for gitt. – Før var det sjelden ladekø sør for Danmark. Nå kan du oppleve det i alle land, sier Nils Sødal, senior kommunikasjonsrådgiver i NAF.
Leiebil er konfliktsak nummer én etter ferien29.6.2026 07:00:00 CEST | Pressemelding
Slik unngår du dyre regninger etter bilferien, enten du kjører egen eller leid bil. – Trøbbel med leiebil er det suverent flest tar kontakt med oss om etter ferien, sier Vigdis Svennungsen, senior advokat i NAF.
NAF advarer: Bilen kan bli farlig varm på minutter26.6.2026 07:00:00 CEST | Pressemelding
Med høye temperaturer på Sør- og Østlandet Norge advarer NAF mot å la barn eller dyr sitte igjen i bilen selv i få minutter. – Varmen stiger mye raskere enn mange tror. I vår test ble det 44 grader inne i bilen på under en halvtime, sier Ingunn Handagard, pressesjef i NAF.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom