Norsk kontaktperson for næringslivet kommer på plass i Kyiv
Næringslivet har etterlyst tilstedeværelse av en person i Kyiv som kan hjelpe norske bedrifter med å etablere kontakt med ukrainske myndigheter og bedrifter. Nå kommer en utsending fra Innovasjon Norge på plass i Kyiv.

– Regjeringen vet at næringslivet lenge har ønsket seg en kontaktperson på bakken i Kyiv, og nå kan jeg stolt si at vi har funnet en god løsning. Investeringer i og handel med Ukraina, og samarbeid med ukrainske bedrifter er viktig for å holde økonomien gående og å bygge motstandskraft. Mange norske selskaper har løsninger og tjenester som svarer på Ukrainas behov, og en utsending fra Innovasjon Norge kan bidra til å hjelpe dem til å bli en viktig del av innsatsen for å gjenoppbygge Ukraina, sier næringsminister Cecilie Myrseth.
Utsendingen skal blant annet hjelpe næringslivet med å finne frem i de virkemidlene som er tilgjengelige for aktører som ønsker å bidra med løsninger i gjenoppbyggingen av Ukraina.
Innovasjon Norge har ansatt Ole Henæs som landdirektør for Ukraina, og han vil snart være på plass i Kyiv. Henæs kommer fra rollen som regiondirektør for Asia og Midtøsten i Innovasjon Norge. Han har også lang erfaring fra Sjøforsvaret, samt ulike norske kommersielle virksomheter som Rapp og Kongsberg Maritime.
– Dette blir Innovasjon Norge sin første etablering i Ukraina, og første gang vi går inn i et marked som er i krig. Ole Henæs har mange års erfaring med å hjelpe norske selskaper med å posisjonere seg i nye markeder og vil være en ressurs i Ukraina for norsk næringsliv. Innovasjon Norge har omfattende kontakt med bedrifter i hele Norge, og vi vil bruke kontaktnettverket vårt for å øke samarbeidet mellom norsk og ukrainsk næringsliv, sier Håkon Haugli, administrerende direktør i Innovasjon Norge.
Utsendingen vil samarbeide tett med Norsk-ukrainsk handelskammer (NUCC), den norske ambassaden i Kyiv og andre norske og nordiske samarbeidspartnere.
Nøkkelord
Kontakter
Pressevakt NFD
902 51 303 (ikkje SMS)
Om oss
Nærings- og fiskeridepartementet (NFD) utformar ein framtidsretta nærings- og sjømatpolitikk.
Innsyn: NFDs postjournal er søkbar hos www.eInnsyn.no
Du kan følgje NFD på LinkedIn og Flickr, og regjeringa på X/Twitter og Facebook

Følg pressemeldinger fra Nærings- og fiskeridepartementet
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Nærings- og fiskeridepartementet på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Nærings- og fiskeridepartementet
Enighet med Malaysia om en økonomisk partnerskapsavtale11.4.2025 09:30:00 CEST | Pressemelding
Norge og de andre EFTA-landene er enige om en økonomisk partnerskapsavtale med Malaysia. Målet er økt handel og samarbeid mellom landene.
200 millioner kroner til forskning i industri og tjenestenæringene11.4.2025 06:53:20 CEST | Pressemelding
17 norske bedrifter kan nå sette i gang sine innovasjonsprosjekter.
Regjeringen styrker reiselivet med nye verktøy: Vil gi kommunene mulighet til å innføre et kommunalt besøksbidrag10.4.2025 11:49:46 CEST | Pressemelding
Det reises som aldri før i Norge. Med over 38 millioner overnattinger ble 2024 et rekordår for norske overnattingsvirksomheter. Regjeringen foreslår at kommuner som ønsker det skal kunne ta inn et besøksbidrag på tre prosent fra besøkende. Lovforslaget har vært igjennom en god høringsrunde, og regjeringen har lyttet og gjort noen viktige justeringer i forslaget som legges frem i dag.
Presseinvitasjon: Næringsministeren presenterer regjeringens forslag til lov om besøksbidrag9.4.2025 17:21:56 CEST | Presseinvitasjon
Næringsminister Cecilie Myrseth vil torsdag 10. april kl. 12.30 presentere regjeringens forslag til lov om besøksbidrag.
Norge og Ukraina signerte en ny, modernisert frihandelsavtale8.4.2025 16:00:00 CEST | Pressemelding
I dag, 8. april 2025, signerte Norge og de tre andre EFTA-statene Island, Liechtenstein og Sveits en ny og modernisert frihandelsavtale med Ukraina. Avtalen ble signert i Kyiv.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom