Nasjonal kommunikasjonsmyndighet

Tilsynsrapporten mot Telenor er klar: Varsler bot på 50 millioner kroner

Del

Nkom mener å ha avdekket flere lovbrudd hos Telenor etter at nødnummertjenesten var nede flere ganger i fjor høst.  – Det er alvorlige avvik som krever umiddelbare tiltak.

John-Eivind Velure, direktør i Nkom, varsler overtredelsesgebyr mot Telenor etter tilsyn i nødnummersaken.
John-Eivind Velure, direktør i Nkom, varsler overtredelsesgebyr mot Telenor etter tilsyn i nødnummersaken. Nkom Nkom

Det sier direktør i Nasjonal kommunikasjonsmyndighet (Nkom), John-Eivind Velure.  

Høsten 2024 var det ved fire anledninger feil hos Telenor som førte til at det helt eller delvis var vanskelig eller umulig å komme gjennom til nødetatene. Nkom varslet tilsyn allerede etter første hendelse i august i fjor, og på grunn av gjentatte hendelser med nødnummertjenestene ble tilsynet utvidet flere ganger.  

– Gjennom omfattende tilsynsarbeid kan vi dokumentere flere lovbrudd som kunne vært unngått dersom Telenor hadde hatt bedre rutiner, bedre redundans (reserveløsninger) for tjenestene sine, og dersom de hadde gjennomført tilstrekkelige risikovurderinger knyttet til blant annet planlagt arbeid. Feilene vi har avdekket burde ikke fått de konsekvensene det fikk, sier Velure.  

Alvorlig overtredelse 

Nkom har varslet Telenor om et overtredelsesgebyr på 50 millioner kroner for lovbruddene knyttet til problemene med nødnummertjenestene høsten 2024. Gebyrets størrelse knytter seg til overtredelsens alvorlighet og selskapets rolle i overtredelsen. 

– Det er første gang Nkom varsler et så høyt overtredelsesgebyr, men vi som myndighet har store forventninger til Telenor som en profesjonell aktør med et viktig samfunnsoppdrag, sier Velure. 

Telenor har fått frist til 17. mars for å komme med tilbakemeldinger før endelig vedtak fattes. Telenor må også utarbeide en handlingsplan innen 1. juni som Nkom skal godkjenne.  

Les mer om hendelsene her

Hovedtrekk ved lovbruddene:  

I tilsynsrapporten er det dokumentert 22 overtredelser av lov om elektronisk kommunikasjon (ekomloven), sikkerhetsloven, ekomforskriften, nummerforskriften, klassifiseringsforskriften og virksomhetssikkerhetsforskriften. 

  • Telenor har ikke levert nødmeldingstjenesten ved flere hendelser høsten 2024 slik de er lovpålagt. 
  • Tilsynet har avdekket at Telenor ikke har gjennomført planlagt arbeid på forsvarlig vis. Tilsynet har også avdekket at Telenor ikke har hatt forsvarlig sikkerhet ved gjennomføring av planlagt arbeid knyttet til nødmeldingstjenesten.  

  • Nkom mener at Telenor ikke har gjort tilstrekkelige risiko- og sårbarhetsvurderinger knyttet til lovpålagt ansvar for hele verdikjeden til nødmeldetjenesten i Norge.  

  • Telenor har ikke sørget for at det er tilstrekkelig redundans, dvs. reserveløsninger, for sine tjenester. Det innebar for eksempel at hendelsen 13. november fikk større konsekvenser enn den ville ha hatt, dersom reserveløsninger hadde fungert slik de skulle. 

  • Det er heller ikke gjort en tilstrekkelig revisjon av underleverandør til Telenor Norges infrastruktur, og som har en avgjørende rolle i verdikjeden. Det er viktig at slike revisjoner gjennomføres for å sikre at underleverandørene følger opp krav og at de gjennomfører gode risikovurderinger knyttet til oppdragene. 

  • Telenor har heller ikke varslet myndighetene rettidig. Aktørene plikter å varsle til myndighetene innen 30 minutter når alvorlige hendelser skjer. Nkom opplevde under flere av hendelsene at media fikk informasjon før vi som ansvarlig myndighet ble informert om situasjonen 

Nøkkelord

Kontakter

Bilder

Direktør i Nkom, John Eivind Velure
Direktør i Nkom, John Eivind Velure
Mika Josefine Hætta Nkom
Last ned bilde
Sikkerhetsdirektør i Nkom, Svein Sundfør Scheie
Sikkerhetsdirektør i Nkom, Svein Sundfør Scheie
Gunstein Myre Nkom
Last ned bilde
John-Eivind Velure, direktør i Nkom, varsler overtredelsesgebyr mot Telenor etter tilsyn i nødnummersaken.
John-Eivind Velure, direktør i Nkom, varsler overtredelsesgebyr mot Telenor etter tilsyn i nødnummersaken.
Nkom Nkom
Last ned bilde

Lenker

Følg pressemeldinger fra Nasjonal kommunikasjonsmyndighet

Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Nasjonal kommunikasjonsmyndighet på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.

Siste pressemeldinger fra Nasjonal kommunikasjonsmyndighet

I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.

Besøk vårt presserom
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye