NRK

Her er artistene i vårens Stjernekamp

Del

Kampen om tittelen Norges ultimate entertainer 2025 starter på NRK lørdag 15. mars. Her er deltakerne i den nye sesongen av Stjernekamp.

Disse artistene er klare for Stjernekamp fra 15. mars. Øverst fra venstre: dePresno, Lisa Stokke, Freddy Kalas, Sofie Fjellvang, Kim Wigaard, Linnea Dale, Eric Tryland, Akuvi og Jonas Wesetrud Hansen.
Disse artistene er klare for Stjernekamp fra 15. mars. Øverst fra venstre: dePresno, Lisa Stokke, Freddy Kalas, Sofie Fjellvang, Kim Wigaard, Linnea Dale, Eric Tryland, Akuvi og Jonas Wesetrud Hansen. Foto: Agnete Brun, Monster/NRK Må kun brukes til redaksjonell omtale av NRKs programmer

Ni artister skal utfordres i ulike temaer og oppgaver i NRKs populære lørdagsunderholdning Stjernekamp, som nå kommer tilbake på skjermen i fornyet utgave.

Her er deltakerne i vårens Stjernekamp (se biografier lenger ned i artikkelen):

  • Kim Wigaard (36), fra Oslo
  • Lisa Stokke (49), fra Tromsø
  • dePresno (28), fra Bergen
  • Sofie Fjellvang (24), fra Kristiansand
  • Freddy Kalas (34), fra Drammen
  • Linnea Dale (33), fra Tinn
  • Jonas Wesetrud Hansen (28), fra Tjøme
  • Akuvi (30), fra Asker
  • Eric Tryland (25), fra Kristiansand

Tidligere i år ble det kjent at Stian Staysman Thorbjørnsen blir ny programleder i Stjernekamp, mens Christine Dancke og Kristoffer Olsen inntar dommerbordet.

LES OGSÅ: SLIK BLIR NYE STJERNEKAMP PÅ NRK

Samtidig ble det annonsert flere nye grep, som at det nå er dommerne som velger låter til artistene i hvert program. Artistene vet heller ikke hvilke utfordringer de vil få gjennom sesongen. I hver sending skal dessuten dommerne velge én artist som de mener har mestret kveldens utfordring best. Denne artisten er fredet før avstemmingen starter og kan ikke ryke ut denne kvelden.

Allerede fra program 1 må den første ut av konkurransen, til to finalister står igjen i det åttende og siste programmet 3. mai.

Hvilke låter dommerne har valgt til artistene i det første programmet, kan du se i biografiene under.

Stian Staysman Thorbjørnsen (i midten) blir ny programleder i Stjernekamp og får følge av dommerne Christine Dancke og Kristoffer Olsen. Foto: Agnete Brun, Monster/NRK Må kun brukes til redaksjonell omtale av NRKs programmer

Om artistene i Stjernekamp 2025

Kim Wigaard Foto: Agnete Brun, Monster/NRK Må kun brukes til redaksjonell omtale av NRKs programmer

Kim Wigaard

  • 36 år
  • Fra Oslo
  • Låt program 1: Ordinary (Alex Warren)

Kim har vært et kjent ansikt i showbiz i mange år og har opptrådt i musikal, revy, opera og kabaret. På TV har han deltatt i alt fra Idol og The Voice til Melodi Grand Prix og i høstens sesong av Maskorama, der han sto igjen som vinner. Han har også begeistret TV-seerne som musikalsk leder i NRK-suksessen «Demenskoret» gjennom to sesonger. Kim har opptrådt på konsert-, musikal- og operascener i inn- og utland. I tillegg driver han sangskole og gir jevnlig ut musikk. Han har en bred musikalsk bakgrunn med utdanning fra Norges musikkhøgskole, Kunsthøgskolen i Oslo og Manhattan School of Music i New York med en master- og diplomgrad i utøvende sang.

Lisa Stokke Foto: Agnete Brun, Monster/NRK Må kun brukes til redaksjonell omtale av NRKs programmer

Lisa Stokke

  • 49 år
  • Fra Tromsø
  • Låt program 1: Bring Me To Life (Evanescence)

Lisa gikk ut fra The Liverpool Institute for Performing Arts (LIPA) som skuespiller i 1998. Året etter fikk hun hovedrollen som Sophie i den aller første oppsetningen av musikalsuksessen «Mamma Mia» på West End i London. Hun har også hatt hovedroller flere andre musikaler, som «Guys and Dolls», «Annie» og «Chess». I 2021 flyttet Lisa tilbake til Norge. Her har hun spilt i Rolf Løvland-musikalen «You Raise Me Up» og turnert med sin egen forestilling «Lisa Loves Abba». På film er hun kjent som stemmen til Elsa i den norske versjonen av Disneys «Frost». Hun sang under Oscar-utdelingen I 2020 og har hatt TV-roller blant annet i «Doctor Who» og «Jonathan Creek» på BBC.

dePresno Foto: Agnete Brun, Monster/NRK Må kun brukes til redaksjonell omtale av NRKs programmer

dePresno

  • 28 år
  • Fra Bergen
  • Låt program 1: lovely (Billie Eilish, Khalid)

Bjarte DePresno Borthen var Urørt-finalist på NRK P3 i 2016. Etter det satset han på musikken og ble samme år en av de mest spilte artistene på norsk radio med singler som «Mr Big», «Souvenir». «Wanderers» og «Too Fucked Up To Love You». I 2019 kom han med to album, «Technicolor» og «Monochrome», og året etter var han med i TV-programmet «De neste» på NRK. dePresno har etablert seg som en kritikerrost artist og holdt mange konserter i inn- og utland. De siste årene har han samarbeidet med andre artister som produsent og låtskriver. Han har startet eget plateselskap og jobber også med K-popartister i Korea.

Sofie Fjellvang Foto: Agnete Brun, Monster/NRK Må kun brukes til redaksjonell omtale av NRKs programmer

Sofie Fjellvang 

  • 24 år
  • Fra Kristiansand
  • Låt program 1: Tattoo (Loreen)

Sofie fikk sitt gjennombrudd da hun kom til finalen i The Voice i 2021. Den påfølgende sommeren gjennomførte hun en utsolgt sommerturné med The Voice-vinner Erlend Gunstveit.. Vinteren 2021 deltok hun på «Beat for Beat» på NRK og ga ut julelåt med Alejandro Fuentes. I 2022 var hun med i Melodi Grand Prix og gikk videre fra delfinalen. Hun endte opp på tredjeplass i finalen med låten «Made of Glass», som hun skrev sammen med Kjetil Mørland. De siste årene har hun levd som frilansmusiker med hyppige konsertopptredener. Hun har også utgitt ny musikk, blant annet den egenskrevne låten «Loved By You».

Freddy Kalas Foto: Agnete Brun, Monster/NRK Må kun brukes til redaksjonell omtale av NRKs programmer

Freddy Kalas

  • 34 år
  • Fra Drammen
  • Låt program 1: Lose Control (Teddy Swims)

Fredrik Auke, mest kjent som «festsjefen» Freddy Kalas, står bak noen av de største landeplagene i Norge de siste ti årene. Allerede som 19-åring hadde han sin første hit under navnet Freddy Genius med russelåten «Cannabus 2011» Fra 2014 gikk det slag i slag med ekstremt fengende allsanglåter som toppet salgslistene i Norge, deriblant «En pinne for landet», «Vibber», sommerhiten «Jovial» og «Feel Da Rush» (MGP-låt i 2016). I 2018 sang han årets BlimE-låt. Freddy Kalas har godt over 400 millioner avspillinger på Spotify og er også en etterspurt sceneartist. Han har spilt på VG-lista og «Allsang på grensen», vært nominert til Spellemann og var i 2023 med i «Hver gang vi møtes» på TV 2.

Linnea Dale Foto: Agnete Brun, Monster/NRK Må kun brukes til redaksjonell omtale av NRKs programmer

Linnea Dale

  • 33 år
  • Fra Tinn
  • Låt program 1: Serotonin (girl in red)

Linnea var finalist i Idol som 16-åring i 2007 og opplevde to år seinere enorm suksess som vokalist i Donkeyboys, blant annet på monsterhitene «Ambitions» og «Sometimes». I 2012 solodebuterte hun med albumet «Lemoyne Street». Deretter kom oppfølgeren «Good Goodbyes» i 2014. Samme år kom hun på andreplass i Melodi Grand Prix-finalen med «High Hopes». I 2018 slapp hun det kritikerroste albumet «Wait For The Morning». Hun deltok i «Hver gang vi møtes» på TV 2 i 2020. Hennes fjerde album, «15 LOVE» kom i 2022 med svært gode anmeldelser. Denne våren kommer hun med ny musikk på norsk for første gang og skal ut på en større kulturhusturné med eget band.

Jonas Wesetrud Hansen Foto: Agnete Brun, Monster/NRK Må kun brukes til redaksjonell omtale av NRKs programmer

Jonas Wesetrud Hansen

  • 28 år
  • Fra Tjøme
  • Låt program 1: Drown (Bring Me The Horizon)

Jonas er vokalist og frontfigur i metalcore-bandet Fixation. De vant Musikkforleggerprisen for årets gjennombrudd i 2024 med albumet «More Subtle Than Death». I høst kom de med albumet «Speak in Tongues», som nok en gang høstet lovord fra norsk og internasjonal presse. Bandet har holdt sammen siden ungdomsskolen og er kjent for sine energiske og storslåtte live-opptredener. De har spilt utallige konserter på store scener over hele Europa, deriblant kjente festivaler som Tons of Rock, Download Festival og The Great Escape. Utenfor Norge har Fixation sin største fanskare i Tyskland, Storbritannia og ikke minst i Finland. Jonas er også med i poprock-bandet Beautiful Beautiful.

Akuvi Foto: Agnete Brun, Monster/NRK Må kun brukes til redaksjonell omtale av NRKs programmer

Akuvi

  • 30 år
  • Fra Asker
  • Låt program 1: Where Have You Been (Rihanna)

Akuvi Kumoji (Beatrice Akuvi Hosen Kumordzie) er en r&b- og afrofusion-artist og låtskriver med norsk-ghanesisk bakgrunn. Hun utgav sine første singler i 2019 og deltok i Melodi Grand Prix med låten «Som du er» i 2020 og med «Triumph» i 2023. Hun er også kjent som stemmen bak animasjonskarakteren Dolores i Disney-filmen «Encanto» og rapperen Karma i Netflix-serien «Karmas verden». Videre har hun spilt på scener som Oslo World, Mela og Oslo Afro Arts. I fjor slapp hun flere låter, deriblant «Left You On Read» og EP-en «Sorry I’m Late».

Eric Tryland Foto: Agnete Bruun, Monster/NRK Må kkun brukes til redaksjonell omtale av NRKs programmer

Eric Tryland 

  • 25 år
  • Fra Kristiansand
  • Fri (Stig Brenner)

Eric begynte musikkarrieren som tenåring sammen med kompisgjengen i indierock-bandet Boy Pablo, der han spilte keyboard. De gjorde suksess over natten med låten «Everytime» i 2017, som har over 140 millioner avspillinger på Spotify. Bandet spilte på festivaler over hele verden, blant annet på en av verdens største popfestivaler, Coachella i California. Eric har dessuten vært medlem i boybandet The Main Level, som også turnerte både i Norge og USA. Den seinere tiden har han satset som soloartist og turnert på små og store scener i hele landet. Han har også gitt ut egen musikk, blant annet «Daily» og «Stay Up Longer».

Om Stjernekamp sesong 12  

  • Norsk direktesendt underholdnings‡program
  • Premiere i NRK TV og på NRK1 lørdag 15. mars 2025
  • Åtte programmer, finale 3. mai
  • Programleder: Stian Staysman Thorbjørnsen
  • Dommere: Christine Dancke og Kristoffer Olsen
  • Produksjon: Monster og Vibeke Sørlie for NRK
  • Produsent Monster: Brita Karlsen
  • Prosjektredaktør NRK: Mirja Minjares

Bilder

Disse artistene er klare for Stjernekamp fra 15. mars. Øverst fra venstre: dePresno, Lisa Stokke, Freddy Kalas, Sofie Fjellvang, Kim Wigaard, Linnea Dale, Eric Tryland, Akuvi og Jonas Wesetrud Hansen.
Disse artistene er klare for Stjernekamp fra 15. mars. Øverst fra venstre: dePresno, Lisa Stokke, Freddy Kalas, Sofie Fjellvang, Kim Wigaard, Linnea Dale, Eric Tryland, Akuvi og Jonas Wesetrud Hansen.
Foto: Agnete Brun, Monster/NRK Må kun brukes til redaksjonell omtale av NRKs programmer
Last ned bilde
Stian Staysman Thorbjørnsen (i midten) blir ny programleder i Stjernekamp og får følge av dommerne Christine Dancke og Kristoffer Olsen.
Stian Staysman Thorbjørnsen (i midten) blir ny programleder i Stjernekamp og får følge av dommerne Christine Dancke og Kristoffer Olsen.
Foto: Agnete Brun, Monster/NRK Må kun brukes til redaksjonell omtale av NRKs programmer
Last ned bilde
Kim Wigaard
Kim Wigaard
Foto: Agnete Brun, Monster/NRK Må kun brukes til redaksjonell omtale av NRKs programmer
Last ned bilde
Lisa Stokke
Lisa Stokke
Foto: Agnete Brun, Monster/NRK Må kun brukes til redaksjonell omtale av NRKs programmer
Last ned bilde
dePresno
dePresno
Foto: Agnete Brun, Monster/NRK Må kun brukes til redaksjonell omtale av NRKs programmer
Last ned bilde
Sofie Fjellvang
Sofie Fjellvang
Foto: Agnete Brun, Monster/NRK Må kun brukes til redaksjonell omtale av NRKs programmer
Last ned bilde
Linnea Dale
Linnea Dale
Foto: Agnete Brun, Monster/NRK Må kun brukes til redaksjonell omtale av NRKs programmer
Last ned bilde
Freddy Kalas
Freddy Kalas
Foto: Agnete Brun, Monster/NRK Må kun brukes til redaksjonell omtale av NRKs programmer
Last ned bilde
Jonas Wesetrud Hansen
Jonas Wesetrud Hansen
Foto: Agnete Brun, Monster/NRK Må kun brukes til redaksjonell omtale av NRKs programmer
Last ned bilde
Akuvi
Akuvi
Foto: Agnete Brun, Monster/NRK Må kun brukes til redaksjonell omtale av NRKs programmer
Last ned bilde
Eric Tryland
Eric Tryland
Foto: Agnete Bruun, Monster/NRK Må kkun brukes til redaksjonell omtale av NRKs programmer
Last ned bilde

Om NRK

NRK skal styrke demokratiet, samle og engasjere alle som bor i Norge. NRK er Norges offentlig eide allmennkringkaster med et bredt radio-, TV-, nett- og podkasttilbud, og ni av ti nordmenn bruker minst ett NRK-tilbud daglig. NRK har cirka 3300 ansatte fordelt på om lag 50 kontorer rundt om i landet.

World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye