To nye bygg styrker Nasjonalbiblioteket sitt arbeid med digitalisering av kulturarven i Mo i Rana
Det nye lydlaboratoriet og automatlageret til Nasjonalbiblioteket gir eit viktig løft til arbeidet med å sikre og gjere tilgjengeleg den norske kulturarven. No står dei to nye bygga klare, og 25. februar vart dei opna av kultur- og likestillingsminister Lubna Jaffery.

– I år er det 35 år sidan det dåverande Kyrkje- og kulturdepartementet kom med ideen om å bygge eit laboratorium som dette. Mykje har kome på plass sidan då, men dette løfter digitaliseringa til heilt nye høgder, seier kultur- og likestillingsminister Lubna Jaffery.
– Å sikre minnet vårt for ettertida på denne måten – det er heilt uvurderleg. Det som no blir digitalisert og gjort tilgjengeleg her i Mo i Rana, fortel litt av historia om kven vi er og kven vi har vore her i landet. Så dette er ein stor dag – ikkje berre for oss som lever i dag, men òg for alle som kjem etter oss!
Rom for meir digitalisering
Nasjonalbiblioteket har auka bemanninga med 70 nye tilsette for å kunne digitalisere kulturarvmateriale for alle museum, bibliotek og arkiv i Noreg. Dei nye bygga gir plass til denne store satsinga.
– Desse anlegga gir oss moglegheit til å digitalisere kulturarvmateriale i eit heilt nytt omfang. Vi kan jobbe meir effektivt, med høgare kapasitet enn nokon gong før, seier assisterande nasjonalbibliotekar Trond Myklebust.

Gode dimensjonar
Dei to nybygga utgjer totalt 4 500 kvadratmeter og gir rom for utvida digitalisering og bevaring av kulturarven.
Automatlager 3 (ca. 2 500 m²) inkluderer
- ny logistikksentral for mottak av arkivverdig materiale
- fryserom for skånsam nedkjemping av skadedyr
- automatisk lagringsløysing for mellomlagring
- etasje dedikert til digitalisering av bøker, tidsskrift, aviser og arkivmateriale
- kulvertsamband til fjellanlegget, tilpassa sjølvkøyrande robotar (AGV)
- ny tilkomstveg for levering av arkivverdig materiale
Lydlaboratoriet (ca. 2 000 m²) består av
- lyddigitaliseringsrom og lydstudio
- kontor- og arbeidslokale
- mottak og handteringsområde for lyddigitalisering
- lager for lydavspelingsutstyr
- heisautomat for skånsam oppbevaring og flytting av følsamt utstyr
Lydlaboratoriet er eit teknisk avansert bygg med strenge krav til akustikk og inneklima. I tillegg er det bygd ein ny garasje og ei gangbru som bind automatlager 3 saman med resten av bygningsmassen.
Byggeprosessen
Statsbygg fekk i 2020 oppdraget med å planlegge prosjektet, og bygginga starta i 2022. Med ei kostnadsramme på 317 millionar kroner vart anlegga ferdigstilte innanfor både tidsplanen og budsjettet.
– Det er ei stor glede for meg å representere Statsbygg når vi no markerer ferdigstillinga av automatlager 3 og lydlaboratoriet i Mo i Rana – innanfor tid og kostnadsramme, seier avdelingsdirektør i byggherreavdelinga, Merete Hoff.
Kunstutsmykking
Til fasaden på lydlaboratoriet har kunstnaren Sverre Gullesen utvikla eit stort og integrert verk med utgangspunkt i lyden frå dei første voksrullopptaka av folkemusikk som finst i arkivet til Nasjonalbiblioteket. Inne har han montert ein veggskulptur i betong. Verka er kuraterte av KORO.
– Sverre Gullesen er fødd og oppvaksen i Mo i Rana. At kunstprosjektet har denne lokale forankringa, er noko vi er litt ekstra stolte av, seier direktør Øystein Strand i KORO.
Lokale entrepenørar
MBA AS har vore totalentreprenør, og Haaland AS har vore totalteknisk underentreprenør. Begge er lokale verksemder i Mo i Rana.

Kontakter
Nina BræinPresseansvarligNasjonalbiblioteket
Tel:951 50 912presse@nb.noBirgitte ByePresseansvarleg Statsbygg
Tel:959 18 879birgitte.bye@statsbygg.noBilder

Lenker
Følg pressemeldinger fra Nasjonalbiblioteket
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Nasjonalbiblioteket på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Nasjonalbiblioteket
Bibliotekåret 2024: Folkebiblioteka set historiske rekordar19.6.2025 10:55:00 CEST | Pressemelding
Fleire nordmenn finn vegen til biblioteket. I 2024 auka både bokutlån, besøk og deltaking på arrangement. Nye tal frå Nasjonalbiblioteket viser at biblioteka står sterkare enn nokon gong som møteplassar for kunnskap, kultur og fellesskap.
Norsk visehistorie på Nasjonalbiblioteket: Viser fra nord med Jørgen «Joddski» Nordeng21.5.2025 11:54:00 CEST | Pressemelding
Artisten Jørgen Nordeng går nye veier og tolker viser fra sin egen landsdel sammen med artist Torgeir Waldemar, i en konsert på Nasjonalbiblioteket torsdag 5. juni.
Presseinvitasjon: Lansering av ny rapport om KI og store språkmodeller i helse- og omsorgstjenesten12.5.2025 07:00:00 CEST | Presseinvitasjon
Kunstig intelligens – og spesielt store språkmodeller – er i ferd med å endre samfunnet vårt. I helse- og omsorgstjenesten kan teknologien gi nye muligheter, men også introdusere flere risikoer. Hvordan kan vi ta i bruk denne teknologien på en trygg og ansvarlig måte? Tid: Fredag 16. mai 2025 kl. 08.30–10.00 Sted: Nasjonalbiblioteket, Solli plass i Oslo
Ny utstilling på Nasjonalbiblioteket fra 7. mai: Rett vest. Drømmen om et bedre liv i Amerika29.4.2025 11:43:51 CEST | Pressemelding
I år er det 200 år siden det første emigrantskipet seilte fra Stavanger med kurs for Amerika. I utstillingen Rett vest. Drømmen om et bedre liv i Amerika tar Nasjonalbiblioteket for seg en av de største folkevandringene i norsk historie. Utstillingen åpner onsdag 7. mai og følges av en rekke arrangementer og et bredt formidlingsprogram.
Fosseforedraget og Fosseprisen 2025: Feiring av skaparkraft og litteratur på Slottet og Nasjonalbiblioteket 24.–26. april3.4.2025 10:55:00 CEST | Pressemelding
Torsdag 24. april går det aller første Fosseforedraget av stabelen på Slottet. Den franske filosofen Jean-Luc Marion vil halde det nyskrivne foredraget Skaping, før kronprinsesse Mette-Marit deler ut den nyoppretta Fosseprisen for omsetjarar til tyske Hinrich Schmidt-Henkel.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom