Skanska signerer moderniseringskontrakt med Den Nationale Scene
24.2.2025 08:00:00 CET | Skanska Norge | Pressemelding
Skanska og Den Nationale Scene (DNS) har signert kontrakt for modernisering av det ikoniske teaterbygget i Bergen. Kontrakten har en verdi på om lag 213 millioner kroner eks. mva. inkludert opsjoner og arbeidet starter 12. mai 2025.

- Vi ser frem til å gjennomføre rehabilitering av et av Bergens flotteste bygg. Dette er et prosjekt som passer oss meget godt, hvor vi får brukt kompetansen og erfaringen vår til det fulle. Rehabilitering, ombygg og tilbygg er et komplekst fagområde i vekst som er et prioritert satsningsområde for oss i Skanska. Rehabiliteringen av DNS byr på noen helt unike muligheter for oss og vi gleder oss til å komme i gang arbeidet, sier Pål Aglen, konserndirektør for byggvirksomheten i Skanska.
Moderniseringen gir teateret nye tekniske muligheter, gode arbeidsforhold og bedre fasiliteter for besøkende, og ikke minst; universell utforming for publikum med nedsatt funksjonsevne. Bygningen har høy kulturhistorisk verdi, og det legges stor vekt på at teaterets egenart, historie og sjel ivaretas. Teaterbygningen er fredet og tar årlig imot mellom 120 000 og 140 000 publikummere, samtidig som den fungerer som arbeidsplass for hundrevis av mennesker.
- Med denne kontrakten tar vi et avgjørende steg på veien mot et DNS for fremtiden. Moderniseringen er en historisk mulighet for oss til å ta vare på det vi har og samtidig skape noe nytt, og vi er glade for å kunne samarbeide med Skanska i forvaltningen av dette, sier Teatersjef Solrun Toft Iversen.
Tildelingen av kontrakten var basert på pris, klima og miljø, og kvalitet, hvor Skanska leverte best på forholdet mellom pris og kvalitet. Oppdraget gjennomføres som en generalentreprise, der DNS er byggherre, og Skanska har ansvaret for både byggearbeidet og koordineringen av egne og tiltransporterte underentreprenører.
Kontakter
Pål AglenKonserndirektør Bygg
Tel:+4799389224pal.magnus.aglen@skanska.noSolrun Toft IversenTeatersjef
Tel:+47 952 95 876solrun.iversen@dns.noBilder

Om oss
Skanska er et av verdens ledende entreprenørkonsern med ekspertise innen bygg og anlegg, utvikling av kommersielle lokaler, boliger og prosjekter i offentlig-privat samarbeid. Norge er ett av ni hjemmemarkeder der Skanska har virksomhet.
Følg pressemeldinger fra Skanska Norge
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Skanska Norge på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Skanska Norge
Godt salg gir byggestart for neste byggetrinn på Lillebytunet31.8.2026 08:00:00 CEST | Pressemelding
Skanska starter nå byggingen av byggetrinn 2 på Lillebytunet i Trondheim. Etter sterk salgsutvikling går prosjektet videre i et boligmarked som fortsatt er preget av lav aktivitet og få nye byggestarter.
Skanska leverer et solid kvartal i et krevende marked20.7.2026 16:59:25 CEST | Pressemelding
Skanska Norge leverte et solid andre kvartal 2026 med stabilt gode resultater og høyere omsetning enn både foregående kvartal og samme periode i fjor.
Skanska bygger nytt industrianlegg for Hydro på Karmøy3.7.2026 16:03:18 CEST | Pressemelding
Skanska har signert kontrakt med Hydro for bygging av et nytt produksjonsanlegg for aluminiumtråd på Karmøy. Kontrakten har en verdi på om lag 1,1 milliarder kroner og vil bli bokført i tredje kvartal 2026.
Skanska får kontrakt på Sunnaas sykehus15.6.2026 08:00:00 CEST | Pressemelding
Skanska, med Norconsult og Nordic Office of Architecture har vunnet kontrakten for videre utbygging av Sunnaas sykehus på Nesodden. Prosjektet skal gi et mer moderne rehabiliteringstilbud for pasienter fra hele landet.
Skanska best i bransjen blant ingeniørstudenter28.5.2026 15:35:00 CEST | Pressemelding
Skanska klatrer kraftig i årets Universum-undersøkelse og er nå den mest attraktive arbeidsgiveren blant entreprenørene i bygg- og anleggsnæringen.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom