Utdanningsdirektoratet

De fleste som tar fagbrev kommer raskt ut i jobb

Del

83 prosent av de som tar fag- og svenneprøven er i jobb etter ett år, viser tall fra Utdanningsdirektoratet.

–Det er stor etterspørsel etter fagarbeidere i Norge, og mange yrkesfag gir gode muligheter for å komme i jobb raskt, sier direktør Morten Rosenkvist.

Foto: Utdanningsdirektoratet

Antall nyutdannede innen yrkesfag som er i jobb eller utdanning holder seg stabilt høyt, viser tall i en ny analyse fra Utdanningsdirektoratet. Antall nyutdannede som kommer raskt i jobb er nå høyere enn noen gang.

–Både unge og voksne som vil ta yrkesfag har fått mange flere muligheter de siste årene. Det er positivt at flere velger yrkesfag og at arbeidslivet får mer kvalifisert arbeidskraft, sier Rosenkvist.

Totalt oppnådde nesten 30 000 fag- eller svennebrev i perioden 2023 til 2024. Flest fag- og svennebrev ble avlagt i helse- og oppvekstfag, etterfulgt av bygg- og anleggsteknikk og teknologi- og industrifag.

Flere muligheter etter ny lov

Med ny opplæringslov høsten 2024, kom utvidede rettigheter både for unge og voksne som ønsker å ta yrkesfag. Tidligere hadde ungdom rett å fullføre tre år med videregående opplæring. Retten til videregående opplæring er nå utvidet slik at den både for ungdom og voksne gjelder helt til de har oppnådd studie- eller yrkeskompetanse.

De voksne har også fått rett til yrkesfaglig rekvalifisering. Dette innebærer at de voksne som ønsker det, kan ta et nytt fag- eller svennebrev.

–De nye rettighetene er blant endringene som skal bidra til å øke både fullføring, motivasjon, og at samfunnet får den arbeidskraften vi trenger, sier Rosenkvist.

Nye opplæringstilbud for voksne

Alle opplæringstilbud for voksne skal bygge på den kompetansen den enkelte har, og gjennomføres slik at deltakerne kan gå ut i arbeid eller videre utdanning så raskt som mulig.

Nå er den videregående opplæringen også blitt bedre tilpasset voksne, blant annet gjennom en ny opplæringsmodell i flere lærefag.

–Vi har utviklet nye utdanningstilbud som er spesialtilpasset voksne. Slik kan flere få dokumentert kompetansen sin, og arbeidslivet får flere kvalifiserte arbeidstakere, sier Rosenkvist.

Tall fra Utdanningsdirektoratets analyse

  • Antall nyutdannede innen yrkesfag som er i jobb eller utdanning holder seg stabilt høyt. Antall nyutdannede som kommer raskt i jobb er nå høyere enn noen gang.
  • Bygg- og anleggsteknikk hadde høyest sysselsettingsgrad – hele 88 prosent var i arbeid året etter fagprøva.
  • Andelen nyutdanna fagarbeidere i jobb er høyest på Innlandet, og lavest i Møre og Romsdal.
  • Mange av fylka med lavest andel i arbeid, har de høyeste andelene som er i utdanning. Møre og Romsdal, med lavest andel fagarbeidere i arbeid, har til for eksempel høyest andel som fortsett i utdanning.
  • Totalt oppnådde nesten 30 000 fag- eller svennebrev i perioden 2023 til 2024. Flest fag- og svennebrev ble avlagt i helse- og oppvekstfag, etterfulgt av bygg- og anleggsteknikk og teknologi- og industrifag.

Kontakter

Pressevakt

Send oss gjerne en e-post, så kontakter vi deg så raskt som mulig. Du kan også nå oss på pressetelefonen kl. 8.00-15.30 på hverdager.

Tel:23 30 12 10media@udir.no

Bilder

Morten Rosenkvist, direktør i Utdanningsdirektoratet.
Morten Rosenkvist, direktør i Utdanningsdirektoratet.
Utdanningsdirektoratet
Last ned bilde

Om oss

Utdanningsdirektoratet er Kunnskapsdepartementets utøvende organ for barnehage, skole og fagopplæring og skal sette opplæringspolitikken ut i praksis.

Følg pressemeldinger fra Utdanningsdirektoratet

Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Utdanningsdirektoratet på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.

Siste pressemeldinger fra Utdanningsdirektoratet

I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.

Besøk vårt presserom
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye